Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Ovečkin a další Rusové z NHL. Kdo se lísá k Putinovi a kdo odsuzuje válku

Alexandr Ovečkin (vlevo) v družném rozhovoru s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. foto: Profimedia.cz

Je jich kolem padesáti. Zatímco značná část sportovního světa zavrhla Rusy, na jejich živobytí v Severní Americe se nic převratného nezměnilo. O jejich výkonech v NHL s gustem referují ruské sportovní servery, vše slouží jako vítané zpestření v separanované zemi. Jaký mají špičkoví ruští hokejisté názor na invazi na Ukrajinu? Kdo se lísá k prezidentu Putinovi a kdo jej naopak kritizuje?
  10:48

Alexander Ovečkin

Útočník Washingtonu Alexandr Ovečkin na předzápasovém rozbruslení

Drtivá část ruského osazenstva v NHL se o krvavém běsnění v sousední zemi dlouhodobě zdráhá hovořit. „Prosím, žádnou válku,“ prohlásil krátce po zahájení invaze i Alexander Ovečkin, načež ale ve stejném rozhovoru nezapomněl připomenout, že „Putin je stále můj prezident“.

Náklonnost k tyranovi nejslavnější ruský hokejista současnosti dokládá, že i rok a sedm měsíců po rozpoutání války má jako profilovou fotografii na Instagramu jejich společný snímek.

Před lety mu založil Putin Team - fanklub sdružující prezidentovy stoupence. Putin zase kanonýrovi Washingtonu ke svatbě poslal čajovou soupravu a na hostině se veřejně četla jeho gratulace. Pojí je silné pouto, vzájemně se podporují.

Ovečkin si jako prominent režimu užil poslední dvě letní pauzy v Rusku, zatímco někteří jeho krajané z NHL si kvůli obavám z povolávacího rozkazu do armády netroufli přicestovat do rodné vlasti. Naposledy ruské servery rozebíraly, jak Ovečkin oslavil 38. narozeniny a co mu k nim přála manželka Anastasia.

Ovečkinovi schází 72 tref, aby se stal nejlepším střelcem v dějinách NHL. Posluhování válečnému zločinci jeho odkaz ale nesmazatelně špiní.

Nikita Zadorov

Ruský obránce Nikita Zadorov.

Když o něm není moc slyšet, znamená to, že svoji práci odvedl dobře. Nyní se ale ruský defenzivní obr Nikita Zadorov přihlásil o pozornost, když se jako první Rus z NHL razantně vymezil proti válce na Ukrajině.

„Jsem znechucený a je mi líto všech mladých. Místo abychom vychovali novou generaci, posíláme je zemřít,“ promluvil 28letý obránce Calgary Flames.

Ve dvouhodinové reportáži z Miami s dříve oslavovaným, ale dnes v azylu žijícím opozičním youtuberem Jurijem Duděm mimo jiné prozradil, že už se loni s brankářem Sergejem Bobrovským pokusil vytvořit prohlášení, v němž by ruští hokejisté z NHL odsoudili válečnou spoušť na Ukrajině.

Zástupci východní velmoci se ale na společném stanovisku neshodli. „Rozdělili jsme se na dva tábory. Jeden propagandistický, druhý rozumný,“ pokrčil rameny Zadorov.

Artěmij Panarin

Útočník New York Rangers Artěmij Panarin.

Čekalo se, že dobyvačnou válku v cizí zemi odsoudí z ruských hokejistů v NHL on jako první. Vždyť Artěmij Panarin, hvězda slavných New York Rangers, se už v minulosti hlasitě vymezovala vůči Putinovi.

„Je chyba, že k němu vzhlížíme jako k supermanovi.“

„Myslím, že Putin už nechápe, co je dobré a co špatné. Ale ono je to těžké, když jste dvacet let obklopeni lidmi, kteří vás jen chválí.“

Panarin v třaskavém rozhovoru z roku 2019 neopomněl zmínit, že si ruský prezident skrz hokej rád zvedá vadnoucí popularitu v zemi. I proto ho vlasatý útočník ho nabádal: „Vladimire, prodej brusle!“

Předloni si zase vítěz Stanley Cupu umístil na Instagram fotografii opozičního vězněného politika Alexeje Navalného.

Nedlouho poté z Ruska doputovalo obvinění, že Panarin coby osmnáctiletý mladík v Rize surově zbil osmnáctiletou dívku v baru. Aféru údajně ututlala jen úplata 40 tisíc eur tamní policii.

Veřejnost se už nedozvěděla, zda se jednalo o opravdový malér, nebo rafinovanou vendetu. Panarin kvůli řešení situace tři týdny scházel v sestavě Rangers.

Od té chvíle se štiplavými komentáři šetří. Rangers se jej poslední dobou snaží chránit před veškerými nehokejovými dotazy.

Jevgenij Malkin

Útočník Pittsburghu Jevgenij Malkin v utkání proti Nashvillu, brání ho bek Matt Benning.

Jeden z nejúspěšnějších Rusů v historii NHL a jeden z nejoblíbenějších reprezentantů po rozdělení Sovětského svazu.

Jevgenij Malkin se připojil do Putin Teamu záhy po jeho vzniku. Na Instagramu stále dohledáte jejich společnou, byť trochu rozmazanou, fotku v hokejové výstroji.

Putin team. Я в команде @aleksandrovechkinofficial

12. listopadu 2017 v 16:38, příspěvek archivován: 22. září 2023 v 14:39

Podpořil i prezidentovu zahraniční politiku, které už obnášela anexi Krymu. Za politická vyjádření paradoxně kritizoval souputníka Panarina, který zastupoval protiputinovský hokejový proud.

Ve vlasti vyvolal pozdvižení i Malkin, když před pár lety prosáklo, že kromě ruského občanství už nějakou dobu vlastní i americký pas.

V současnosti patří hvězda Pittsburgh Penguins k nejhlasitějším odpůrcům vyřazení Ruska z mezinárodních hokejových turnajů. „Jestli chcete na turnaji nejlepší hráče, Rusko patří mezi nejlepší týmy,“ odcitoval jej server The Athletic.

Připomínal, že jednotlivci z Ruska dál bez omezení nastupují v NHL, zatímco turnaj s účastí jeho vlasti je nyní nepředstavitelný. „Nevím, proč se tak rozhodli. Překvapuje mě, že nehrajeme,“ dodal Malkin.

Semjon Varlamov

Ruský brankář Semjon Varlamov slaví s fanoušky New York Islanders postup do 3. kola play off NHL.

V roce 2014 patřil mezi závěrečné uchazeče o Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana NHL. Kromě gymnastických zákroků ve stejném období zaujal Semjon Varlamov i na sociálních sítích.

Na Instagram nahrál vlastní snímek, na němž se nechal zvěčnit v tričku s Putinovou podobiznou a nápisem v azbuce: Krym je náš. Později jej smazal.

Ruský gólman odchytal v NHL přes 500 zápasů. V pětatřiceti už má nejlepší roky za sebou, ale smlouvu u New York Islanders má až do jara 2027.

Ivan Provorov

Martin Kaut (vlevo) z Colorada brání Ivana Provorova z Philadelphie.

Tvrdí, že se rozhodl čistě z náboženských důvodů. Experti v tom ale vidí přímou spojitost na Putinův režim, který po vypuknutí války zpřísňuje represe proti LGBT+ komunitě v Rusku.

Oč šlo?

Ivan Provorov v lednu jako první odmítl nastoupit k rozcvičce ve speciálním duhovém dresu, kterým chtěla NHL vyjádřit podporu nejrůznějším menšinám. Později ruského zadáka Philadelphie napodobilo několik dalších hokejistů, což vedení soutěže donutilo upustit od podobných událostí v nové sezoně.

Zatímco zrušení v zámoří způsobilo rozporuplné reakce, ruský tisk označoval Provorova za hrdinu.

„Bez povšimnutí nezůstal téměř revoluční a v severoamerickém sportu nesmírně odvážný krok Ivana Provorova, který v lednu kvůli náboženskému přesvědčení odmítl vyrazit v duhovém dresu,“ napsal Sport Express. „Je to čin, který skutečně změnil ligu.“

V nové sezoně bude Rus nastupovat za Columbus.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!