Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský draft postrádá prestiž i smysl

Sport

  17:00
PRAHA - Připomíná to doby, kdy čeští hokejisté patřili klubům NHL a ani o tom nevěděli. Ano, draft Kontinentální hokejové ligy (KHL) je jako z období socialismu. Po sezoně se sejdou kluboví manažeři, rozeberou si talenty z celého světa a získají na ně práva. A hráči o tom ve většině případů nic netuší.

Dmitrij Jaškin (vpravo). foto: ČTK

KHL se mermomocí snaží dohnat už zaběhlou, v USA populární, a mimo jiné nejlepší hokejovou ligu světa, NHL. Ne všechny kroky soutěže, která se s výjimkou Popradu hraje na území bývalého Sovětského svazu, ale vedou správným směrem.

Alespoň tedy prozatím.

Češi na draftu KHL

2011
109. Jakub Jeřábek (Plzeň), vybral si ho Poprad
126. Daniel Přibyl (Sparta), vybral si ho Čerepovec

2010
1. Dmitrij Jaškin (Slavia), vybral si ho Novosibirsk
8. Tomáš Kubalík (Victoriaville, QMJHL), vybral si ho Novosibirsk

2009
14. Vladimír Růžička (Slavia), vybral si ho Petrohrad
23. Ondřej Roman (Vítkovice), vybral si ho Jekatěrinburg

Nikdo z těchto nejlepších Čechů na draftu v KHL nehraje.

Důkazem toho je draft neboli výběr mladých talentů. V zámoří má toto setkání vedení klubů téměř padesátiletou historii.

Pro týmy i pro samotné aktéry, kteří se na něj slétají z celého světa, je draft svátkem. Jenže v Rusku se v uplynulých třech ročnících k podobné prestiži ani nepřiblížili.

"Nemá takovou váhu jako v NHL. Vše se ale teprve rozjíždí," říká agent Vladimír Vůjtek. Negativnější postoj má další hráčský zástupce Robert Spálenka. "Smysl draftu v KHL jsem zatím moc nepochopil. Vybrané kluky to spíš znevýhodňuje," dodává.

Proč? V KHL je totiž omezen počet cizinců v ruských klubech. Hokejistů jiných národností může do zápasu nastoupit jen pět. "Aby to mělo význam, draftovaní hráči by neměli být počítáni jako cizinci," vysvětluje Spálenka. Další agent Aleš Volek zase vidí problém v situaci, kdy hráč nechce jít do klubu, který jej draftoval. "Týmy se musí domluvit. Ten, který vlastní práva na hráče, pak dostane nějakou kompenzaci."

A i když se Česko může dokonce "pochlubit" jedničkou draftu KHL z roku 2010 Dmitrijem Jaškinem, k velkému odlivu na Východ nedochází. "Na soustředění s Petrohradem byl jen Michal Jordán. Pak podepsal smlouvu a odjel do Kanady," popisuje Spálenka. Slávista Jaškin zase zůstal doma a sní o NHL.

VÍCE K TÉMATU:

Už samotný ceremoniál připomíná doby dávno minulé. Zástupci klubů si postaví stolky se slušivými ubrusy na plochu stadionu v Mytišči a před několika stovkami diváků volí jednotlivé hráče – z nichž je většina nepřítomna. Pro srovnání: draft NHL je obrovská show, přenášená televizemi v USA i Kanadě.

Bizarně působí, když se týmy z KHL přetahují o hráče, jenž jsou v prvních volbách v NHL. Například v roce 2009 si Spartak Moskva vybral Viktora Hedmana ze Švédska, zámořskou dvojku, loni zase v šestém kole získala Ufa práva na Seana Couturiera, který dnes hraje s Jágrem ve Philadelphii Flyers.

Pro tyhle mladíky je NHL prioritou a snem a o KHL vůbec neuvažují. "Je třeba draftovat jen hráče, které je možné do budoucna získat. A vybírat jen evropské hráče, ale ne Rusy. Ti jsou totiž vychováni ruskými školami, a pokud je chcete získat, musí zaplatit kompenzaci," vysvětluje kouč Popradu Radim Rulík.

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!