Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský miliardář plánuje největší hokejovou arénu na světě. Vyrůst má v Petrohradě

Sport

  12:53
PETROHRAD (Rusko) - Ruský miliardář Gennadij Timčenko se chystá postavit v Petrohradě největší hokejovou halu na světě. Ruským médiím prozradil, že nová aréna by měla mít kapacitu 22 500 diváků a v roce 2023 by se v ní mělo hrát hokejové mistrovství světa. Náklady jsou odhadovány na 295 milionů dolarů, což je více než 6,5 miliardy korun.
O2 aréna v pražské Libni.

O2 aréna v pražské Libni. foto: MAFRA - František Vlček

Timčenko, podle magazínu Forbes 62. nejbohatší muž světa, je prezidentem klubu SKA Petrohrad a členem vedení Kontinentální hokejové ligy. Vedle ruského má i finské občanství a je spolumajitelem klubu Jokerit Helsinky. Podnikatel v energetice a dopravě je považován za jednoho z blízkých spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina.

Z vlka beránkem. ‚Zakažte v hokeji souboje,‘ přeje si někdejší tvrďák Lindros

Dosud největší halou, v níž se pravidelně hraje hokej, je Bell Centre v Montrealu, kam se vejde 21 288 fanoušků. Současný Ledový palác v  téměř pětimillionovém Petrohradě je z roku 2000 a pojme 12 300 diváků.

O pořadateli světového šampionátu v roce 2023 dosud nebylo rozhodnuto. Ucházela se o něj i Česká republika, ale prezident Mezinárodní hokejové federace René Fasel nedávno naznačil, že Češi budou muset ještě rok počkat. Důvodem může být právě termín otevření nové petrohradské haly.

V České republice je největším hokejovým stadionem momentálně sparťanská 02 arena se 17 360 místy, o téměř pět tisíc méně, než kolik plánuje v Petrohradě postavit ruský miliardář.

Pokud se Timčenkovi projekt podaří dotáhnout do konce, v Petrohradě vyroste hokejová hala, která pojme víc lidí, než české fotbalové stánky. Jeden z nejnovějšch fotbalových stadionu v Česku, slávistický Eden, například pojme o dva tisíce fanoušků méně. Jedná se přitom o největší fotbalový stánek v Česku.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat