25. května 2010 9:23 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Ruský tisk: Ani gigantický rozdíl obou mužstev není zárukou vítězství

Česko - Rusko (ruský smutek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko - Rusko (ruský smutek). | foto: Reuters

MOSKVA Ruský tisk stále ještě nestrávil nedělní porážku svého hokejového "dream teamu" ve finále mistrovství světa s českou reprezentací. "Vzniká pocit, že to bylo skoro stejně hořké sousto jako po drtivé porážce 3:7 od Kanaďanů ve čtvrtfinále vancouverské olympiády," napsal dnes list Kommersant. Tentokrát však Rusy přehráli Češi, "kteří se zdáli, že se jim vůbec nemohou rovnat".

Nicméně deník připomněl, že od změn pravidel, které šampionáty po letech sovětské dominance učinily mnohem nepředvídatelnějšími, dokázali titul třikrát za sebou vyhrát v letech 1999 až 2001 jen Češi. Ti také nyní překazili sborné její vítěznou sérii po předchozích zlatech z Kanady a Švýcarska.

VÍCE ČTĚTE ZDE

Poslední překážka k třetímu titulu za sebou se přitom podle komentátora zdála "mimořádně chatrná": zatímco za sbornou byly ochotné hrát všechny ruské hvězdy z NHL, česká reprezentace čítala jen čtyři severoamerické legionáře, včetně náhradního brankáře. Zatímco Rusko jásalo nad vlastenectvím svých hvězd, Jaromír Jágr nadával na krajany, kteří místo bojů za vlast v Německu dali přednost dovolené na slunných plážích.

Sborná také na mistrovství vyhrála osm zápasů v řadě, včetně odplaty Kanadě za vancouverskou porážku, a problémy pocítila až v semifinále s Němci.

Česko - Rusko (Klepiš střílí první branku).

Česká reprezentace se naopak "celý turnaj trápila" a "jestli něčím udivovala, tak tím, že jí chyběla třída, aby se vypořádala s průměrnými Švýcary a Nory". Turnaj Češi neopustili už v osmifinálové části jen díky výhře nad Kanadou a oba zápasy play off s Finy a Švédy dohrávali až v nájezdech, kde si vytáhli "šťastný los".

Kommersant nicméně připouští, že ve finále Češi dokázali využít hned první chyby ruské obrany, kterou po 20 vteřinách hry doslova i s brankářem "zhypnotizoval" Jágr - a Jakub Klepiš jeho přihrávku zavěsil do prázdného kouta branky. Pak už Češi hráli svou hru - bez paniky odráželi ruské útoky.

"Čechům se nesporně dařilo. Bylo by hloupé nepřiznat, že se vezli nejen na tom, že se dařilo brankáři... Češi se vezli i na kvalitách, které nejspíše mají vštípeny v genetické paměti od pokolení trápícího sovětskou reprezentaci ještě v 70. a 80. letech, jakkoli se s ní v mistrovství nemohlo vyrovnat. Těmito kvalitami jsou trpělivost, disciplína a ta nejstrašnější houževnatost." A podle Kommersantu sborné k vyrovnávací brance v závěru zápasu chybělo taky štěstí, které si ještě dříve vybrali Češi.

Česko - Rusko (Češi slaví - Vokoun).

Izvestija připouštějí, že finálová prohra zůstává v Rusku hlavním sportovním tématem. "Fanoušci nijak nemohou pochopit, proč superhvězdy NHL a KHL couvly před soupeřem, v jehož týmu, s výjimkou Jaromíra Jágra, nejsou špičkoví hráči." Odpověď podle deníku dal český trenér Vladimír Růžička, podle něhož se v síle ruského týmu skrývá i jeho slabost, jakmile hvězdy začnou hrát individuálně.

"Ukázalo se, že ani gigantický rozdíl v mistrovství není zárukou vítězství," vrací se k porážce i Sport-Express. "Hvězdný tým" totiž podle komentátora půlku finále hrál ve stylu každý za sebe, zatímco Češi, kteří zpočátku přenechávali dřinu Vokounovi, získávali sebedůvěru a sílili před očima.

Rusové jako hráči získali na šampionátu skoro všechny tituly, "jen zlato ne". Stejně tak však prý chybí i "pocit nespravedlnosti". Jako jedno z možných východisek ze situace list vidí "plán B" - tedy možnost zavést i u ruské sborné funkci generálního manažera, kterým by se prý mohl nejspíše stát Vjačeslav Fetisov.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz