10. listopadu 2008 11:05 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Ruský tisk opěvuje české hokejisty

Irgl se tlačí před branku Rusů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irgl se tlačí před branku Rusů. | foto: ČTK

MOSKVA Ruská hokejová reprezentace byla v nedělním utkání s Českou republikou na turnaji Karjala v Helsinkách blízko porážky, i když až v prodloužení, napsal v dnešním komentáři ruský list Kommersant. Sborná podle něj nedokázala zlomit českou obranu, lépe zorganizovanou a důraznější, než měly skandinávské týmy.

List si všiml i toho, že tým mistrů světa nastoupil do turnaje se zlatými čísly. "Pokud by Rusové neuspěli, hokejová federace by to schytala. Ale sborná nezklamala," napsal k prvenství ruského výběru, který v turnaji ztratil jen bod právě s Čechy.

Kommersant shodně s deníkem Sovětskij sport přičítá zásluhu na tom, že si Rusové vynutili nakonec vítězné nájezdy, mladému brankáři Konstantinu Barulinovi. Ten dokázal při českém tlaku uhájit čisté konto i v nepřehledných skrumážích před ruskou brankou.

"Čechům předvedli ruského Haška. Barulin nehrál hůře než legendární Čech a sborné vybojoval vítězství," ocenil Sovětskij sport výkon mladého brankáře CSKA, který v sestavě nahradil Alexandra Jerjomenka a v utkání se vyznamenal. Chytil 28 českých střel, v prodloužení podržel oslabený tým a nakonec nepustil ani jeden nájezd.

Sborná je tak už devět měsíců bez porážky, čímž se mohla pochlubit jen reprezentace SSSR - anebo Češi na přelomu století, kdy dokázali vyhrát tři mistrovství světa za sebou, připomněl list. Nyní však český tým prožívá přechodné období a naději, že se dostane s krize, všichni spojují s trenérem Vladimírem Růžičkou.

Nedělní zápas v Helsinkách komentátorovi připomínal olympijské finále v Naganu, byť s přihlédnutím k rozdílné úrovni turnajů. Češi se podle něj předvedli ve svém tradičním houževnatém stylu a o výsledku mohl rozhodnout jediný gól. V Naganu jej vstřelil obránce Petr Svoboda, ale tentokrát Barulin i odolal i hvězdám KHL Janu Markovi, Petru Čajánkovi a Leoši Čermákovi.

Celkem v české reprezentaci hrálo deset legionářů z ruských týmů. Rusové tak podle komentátora obstarávají přípravu české reprezentace, ale současně se učí přečíst české hráče, včetně Marka, kterého prý ruští trenéři znají lépe než sám Růžička.

"Barulin je velice dobrý, ale ani český brankář Miroslav Kopřiva není horší," připouští deník. Na adresu sborné dodává, že sice měla problémy v útoku, ale obrana vydržela i "dvojitý náklad", jak se ukázalo při pokusu o závěrečný český tlak. Rusko se tak nakonec se dočkalo "krásného vítězství podle nejlepších tradic sborné".

"Vítězné tažení Ruska zatím nikdo nedokáže zastavit," komentuje vítězství v turnaji Sport-express. Připomíná, že až do roku 2005 finští hostitelé dokázali všechny soupeře položit na lopatky a Hartwall aréna připomínala nepropustnou Mannerheimovu linii.

Prokletí však Rusové dokázali zlomit s příchodem trenéra Vjačeslava Bykova a nyní dosáhli ve finské metropoli vítězného hattricku, když hostitele "rozebrali v ukázkovém stylu". Celkově lze podle listu hovořit o "rostoucí hegemonii ruského hokeje ve Starém světě".

Izvěstija si všímají i pověstí v ruských médiích, že se Jaromír Jágr prý chystá pod vlivem náhlého úmrtí svého mladého spoluhráče Alexeje Čerepanova opustit omský Avangard. To však popřel Jágrův agent Jaroslav Zídek.

"Je to obyčejná kachna. Jágr o odjezdu z Ruska nepřemýšlí a s vedením Avangardu o tom nehovořil. Čerepanovova smrt jím skutečně otřásla, vždyť byli přátelé, ale to není důvod, aby porušil kontrakt," řekl listu Zídek.

Dodal, že Jágr podle dohody s klubem odjel do Čech, ale už v pátek se do Omsku vrátil. Stejně tak podle agenta není pravda, že Avangard kvůli finančním potížím nevyplácí Jágrovi výplatu; zatím Jágr dostával včas všechny slíbené peníze.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR ÚDRŽBY S VYHLÁŠKOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz