Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský zlobr na scéně. Češi proti Arťuchinovi

Sport

  11:00
PRAHA - Zápas Česko-Rusko není na MS nikdy tuctový. A přestože v neděli půjde v bratislavské Orange Aréně pouze o bronzový souboj a ne o zlato, jako loni, nebude nudit ani tentokrát. Důvodů najdete spoustu, ten hlavní ale zní: Jevgenij Arťuchin. Ruské monstrum, které v prvním vzájemném duelu na MS "přizabilo" dva české hokejisty. Monstrum, které nemá rádo Čechy.

Česko - Rusko (Arťuchin fauluje, Rachůnek na zemi) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"Jsou tu fňukalové a simulanti," řekl obrovitý ruský pořízek po osmifinálovém duelu, ve kterém zranil Milana Michálka a Karla Rachůnka (Češi přesto vyhráli 3:2). "Nemám Čechy rád, nemají dobrou povahu," tvrdil ještě před vzájemným střetem. Nyní na sebe oba odvěcí soupeři narazí znovu. V boji o bronz. V boji zklamaných. Rusové prohráli na šampionátu již čtyřikrát a dostali se pod ostrou kritiku domácích médií.

"Jestli se někdo dokáže do boje o bronz motivovat lépe, tak Češi," tvrdil například mistr světa z roku 2002 Miroslav Hlinka ve studiu České televize. S jeho slovy by ale rozhodně nesouhlasil právě téměř dvoumetrový a stodvacetikilový Arťuchin. Právě ruský zlobr je možnou zbraní sborné proti českému výběru. Zbraní, která může Hadamczikovu partu rozhodit a naopak vlastní tým nakopnout.

DÁLE K TÉMATU

To se ostatně stalo již v souboji v osmifinálové skupině, kdy tři ostré zákroky (dvakrát na Rachůnka, jednou na Michálka), český výběr očividně na chvíli vyvedly z rovnováhy. "Nesmíme se soustředit jen na něj. A nesmíme se nechat rozhodit jeho zákroky," znělo českou kabinou před týdnem po druhé třetině.

Kanada - Rusko (Arťuchin v akci).

Tehdy se čeští hráči plánu drželi dokonale a nakonec dovedli souboj do vítězného konce. V to samé doufají i tentokrát. "I bronz je medaile. Musí v nás zůstat motivace a pýcha, je to poslední zápas sezony," burcoval spoluhráče Patrik Eliáš, pro kterého to může být i poslední zápas v reprezentační kariéře. Pro český výběr bude důležité vypořádat se nejen ze zklamáním po porážce v semifinále od Švédů, ruským brankářem Barulinem, ale i s Arťuchinem.

"Je to monstrum, strašně silný chlap," řekl například i Jaromír Jágr. Jak si s tímhle monstrem on a jeho spoluhráči poradí? To uvidí fanoušci u televizních obrazovek, na Staroměstském náměstí v Praze nebo například u on-line reportáže na lidovky.cz v neděli od 16:15 hodin (on-line startuje již od 15:50 hodin).

ČESKO VS. RUSKO

Počet účastí v elitní skupině MS: 53
Největší úspěchy: 25x mistr světa (naposledy 2009), 9x stříbro a 7x bronz; 8x zlato, 2x stříbro a 2x bronz z OH
Loňské umístění na MS: 2. místo
Pořadí v žebříčku IIHF: 1. místo
Ostatní: v dobách Sovětského svazu téměř nepřemožitelný vládce světového hokeje, který od roku 1963 až do svého rozpadu v roce 1991 přepustil nejvyšší stupínek na MS pouze šestkrát; po premiérovém samostatném titulu z roku 1993 čekali Rusové na další medaili devět let, na vrchol se vrátili až o 15 let později.

Celková bilance utkání ČR - Rusko: 100 utkání, 37 vítězství, sedm remíz, 56 porážek, skóre 254:273
Vzájemná utkání ČR - Rusko na MS:
1995 (Stockholm): ČR - Rusko 2:0 (čtvrtfinále)
1997 (Helsinky): ČR - Rusko 2:3 (základní skupina)
1997 (Helsinky): ČR - Rusko 4:3 (o 3. místo)
1998 (Basilej): ČR - Rusko 2:2 (čtvrtfinálová skupina)
1999 (Oslo): ČR - Rusko 1:6 (čtvrtfinálová skupina)
2001 (Hannover): ČR - Rusko 4:3 (osmifinálová skupina)
2002 (Jönköping): ČR - Rusko 1:3 (čtvrtfinále) 
2003 (Turku): ČR - Rusko 3:0 (čtvrtfinále)
2005 (Vídeň): ČR - Rusko 1:2 (osmifinálová skupina)
2006 (Riga): ČR - Rusko 4:3 v prodloužení (čtvrtfinále)
2007 (Moskva): ČR - Rusko 0:4 (čtvrtfinále)
2008 (Québec): ČR - Rusko 4:5 v prodl. (základní skupina)
2010 (Kolín nad Rýnem): ČR - Rusko 2:1 (finále)
2011 (Bratislava): ČR - Rusko 3:2 (osmifinálová skupina)

Přehled výsledků české reprezentace v utkání o třetí místo na mistrovství světa: 
1993 Kanada 5:1
1995 Kanada 1:4
1997 Rusko 4:3
1998 Švýcarsko 4:0
2003 Slovensko 2:4

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...