21. prosince 2014 17:22 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Růžička po dalším fiasku: Kritiku čekám, ale svému plánu věřím dál

Trenér Vladimír Růžička (uprostřed) 16. prosince v Praze na tréninku české... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér Vladimír Růžička (uprostřed) 16. prosince v Praze na tréninku české... | foto: ČTK

SOČI Nejhorší start do sezony v historii prožívá česká hokejová reprezentace po šesti porážkách za sebou a pouhých dvou bodech v tabulce Euro Hockey Tour. Trenér Vladimír Růžička očekává za nevydařené výsledky kritiku, ale upozorňuje, že při omlazení týmu musejí hráči hlavně získávat zkušenosti.

Od další akce v únoru už chce v duelech doma proti Rusku s ostřílenějším kádrem budovat mužstvo pro květnové mistrovství světa v Praze.

„Kritiku čekám, protože jsme všechno prohráli, ale řekli jsme si to už po minulém mistrovství světa, že musíme dělat s mladšími hráči. Když se podíváme na věkový průměr, tak ve Finsku byl 24 let, teď 25 let. Máme poměrně hodně hráčů z extraligy a přešaltovat a skočit hned mezi Švédy, Finy a Rusy není tak jednoduché. Hráči to mohou potvrdit sami,“ řekl novinářům Růžička.

Trenér Vladimír Růžička (vlevo) a obránce Jan Kolář.
Trenér Vladimír Růžička (uprostřed) 16. prosince v Praze na tréninku české...
Trenér Vladimír Růžička (vlevo) a útočník Jakub Klepiš.
Slavomír Lener, Vladimír Růžička a Petr Čechmánek na střídačce.

„Já na to nekoukám, jestli je to v historii nejhorší (start do sezony), ale abychom uspěli na mistrovství světa. Chce to hlavně zachovat klid a pracovat dál. Já v tom stojím za hráči, vidím, jak pracují, všichni chceme vyhrávat, ale musíme si říct, že někde nastal problém a už to bylo trošku delší dobu,“ navázal Růžička.

Příště vezme i zkušenější

Poté co na Karjale byl kádr plný nováčků či hráčů s minimem reprezentačních startů, na Channel One Cupu už Růžička s asistenty Jaroslavem Špačkem a Ondřejem Weissmannem namíchal s neostřílenými napůl i zkušenější. Měl k dispozici i devět hráčů z Kontinentální ligy, která se v listopadu nepřerušila.

ČTĚTE VÍCE:

„Není to jen extraliga, je to úplně o něčem jiném i pro hráče, kteří hrajou KHL. Tady je to o dva levely někde jinde,“ doplnil k Euro Hockey Tour. „Je přesně vidět v zápasech, že chybí klid, ale ten kluci nezískají hned. V Evropě nemůžou odehrát těžší zápasy než tyhle se Švédskem, Ruskem a Finskem. Jsou to tady tři nejkvalitnější mužstva, která hrají i na mistrovství světa o medaile.“

Podle něj se ale řada nových reprezentantů v budoucnu neztratí. „Opravdu pracují, bojují, na druhou stranu tam děláme plno chyb. My to víme, snažíme se na tom pracovat, ale není to o jednom dvou zápasech. Bohužel je to o tom, že se bude muset čekat nějakou delší dobu, než ti kluci vyhrajou. Ať to je Filippi, Simon, kteří hrají velice slušně. Nemůžeme to od nich chtít hned. Je to třeba i Zaťovič, který byl už na mistrovství světa. Tím, že budou získávat víc zkušeností, tak to vrátí,“ je přesvědčen Růžička.

Stáří se nebrání

„Nejsem zastáncem toho, aby hráli starší kluci, kteří jsou v čele bodování. Nebráním se tomu, že na mistrovství světa nějací zkušenější budou, ale my potřebujeme dostat co nejvíce zkušeností do těch, kteří tady jsou a prokazují výkonnost. Ale nenaskočí a nebudou hned vyhrávat. Jde o to, aby byla trpělivost a oni se vyhráli,“ navázal Růžička.

„Výsledek je špatný. Děláme spoustu chyb v obranném pásmu, nehrajeme dobře přesilovky, ale snažíme se pracovat s hráči, kteří nemají zkušenosti.“ I na Channel One Cup vzal pět úplných nováčků. „Chtěl jsem dát šanci i hráčům, jako je Hrňa a Mertl, kteří mají dobré statistiky. Ale tenhle hokej je samozřejmě o něčem jiném. Vyhodnotíme si to, jisté je, že v únoru vezmu zkušenější hráče,“ doplnil Růžička. Od únorových zápasů s Ruskem v Karlových Varech a v Praze už si chce skládat evropské kandidáty šampionátu.

‚Někoho zkoušet nemusím‘

„Dal jsem si první dva turnaje k tomu, abychom kluky poznali. Od další akce už chci stavět mužstvo a připravovat se na mistrovství světa. Teď jsem nebral třeba Jirku Novotného a další. Vím, co od nich můžu čekat,“ řekl reprezentační kouč.

Pro domácí šampionát chce Růžička i řadu posil z NHL, ale tam si zatím dává čas. „Bude rozhodovat únor, březen. Kluky chci nechat v klidu. Máme to rozepsané, kdo tam je, ale bude plno hráčů i z Evropy. Chceme to složit co nejlíp. Pokud budou moct z NHL přijet někteří dřív, chtěl bych je vidět a dát všem šanci. aby se porvali. Je to pro nás obrovská výzva a chceme uspět,“ dodal Růžička, který na konci prosince zamíří na inspekční cestu do zámoří.

ČTK, Lidovky.cz

AURES Holdings a.s.
AUTOMECHANIK - PRAHA

AURES Holdings a.s.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč