9. prosince 2014 15:44 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Růžička jede přemlouvat Jágra kvůli MS. Uvažuje i o Ručinském

Česko - Norsko (Jágr a Růžička na střídačce). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko - Norsko (Jágr a Růžička na střídačce). | foto: www.getphoto.cz / robin drahoňovský

PRAHA Domácí šampionát ho čeká až za půl roku, ale kouč hokejové reprezentace Vladimír Růžička už v hlavě spřádá plány, jaký že sestaví tým. "Musí být co nejsilnější, abychom měli šanci vyhrát," říká bez váhání. Kvůli tomu se na přelomu roku chystá na cestu do zámoří, kde ho čeká především schůzka s Jaromírem Jágrem.

Slavná 68 po posledním mistrovství oznámila, že v národním týmu definitivně končí. Jenže Růžička stále doufá, že Jágra ještě přemluví. „Nejdřív poletím do Toronta na šampionát dvacítek a pak budu sledovat i další hráče z NHL. Většinu nechám v klidu, ale asi se dvěma bych rád promluvil.“

Je Jarda Jágr jeden z nich?
No, asi možná jo. U něj se nechci dostat v dubnu pod tlak, když budu skládat tým. Potřebuju vědět, jestli platí, že už nechce reprezentovat, nebo jestli o tom bude malinko uvažovat, abych se podle toho mohl zařídit.

Co říkáte na jeho dosavadní výkony v NHL?
Má dobrou formu, ale dobře vím, že se New Jersey bude pokoušet dostat do play-off. Na druhou stranu to budou mít těžké, protože je to hodně vyrovnané. Na prognózy je zatím brzo. Ale hodně mě bude zajímat i Marek Židlický.

Vladimír Růžička a Jaromír Jágr na tréninku.

Vladimír Růžička a Jaromír Jágr na tréninku.

S obránci jste měl problém na posledním mistrovství v Minsku. Máte z toho obavy?
V extralize není kde brát a v NHL už jich dneska na rovinu také není tolik. Proto pojedu přemlouvat Židlu, takového beka - hlavně na přesilovky - potřebujeme. Věřím, že když bude zdravotně dobrej, tak přijede pomoct. A ještě bych chtěl říct jednu věc.

ČTĚTE K TÉMATU

Povídejte.
Právě proto, že nemáme tolik beků v NHL, jsou v nominaci na Channel One Cup stejní obránci jako na Karjale. Chci ty kluky obehrávat na mezinárodní úrovni, jelikož mají velkou šanci dostat se na mistrovství. V Praze budou pod obrovským tlakem, tak musí sbírat zkušenosti. Třeba Pláněk s Kempným mě překvapili, tak jsem je vzal znovu.

Uvažujete pro mistrovství také o veteránovi Martinu Ručinském?
Zatím bych to nechal hodně otevřené, ale Martin hraje velice dobře. sleduju ho a připadá mi, že je pokaždé jeden z nejlepších hráčů na hřišti. Mistrovství je daleko, uvidíme, jaký bude jeho zdravotní stav, ale je to vynikající hráč i do kabiny.

Vladimír Sobotka oslavuje se spoluhráči vstřelenou branku proti Norsku.

Vladimír Sobotka oslavuje se spoluhráči vstřelenou branku proti Norsku.

Z týmu pro Channel One Cup jsou největšími adepty na mistrovství Červenka se Sobotkou. Kolik dalších hráčů má reálnou šanci se tam dostat?
To je těžké, ale kromě Červenky se Sobotkou je pro nás klíčový hráč i Klepiš. Všichni tři hráli v Minsku dobře a věřím, že to zopakují i v Praze.

Jste rád, že si Sobotka zvyká v KHL na větší hřiště?
Oproti Minsku to pro něj bude výhoda a jsem za to rád, protože na něj budu hodně sázet. Je dobře, že se mu v Omsku daří. A Roman Červenka podle mě bude mít velkou chuť. Mluvil jsem s ním a v Petrohradu není tak vytěžovaný, jak by si představoval, tak se bude chtít ukázat.

A pokud jde o gólmany?
V Americe chci vidět Pavelce s Neuvirthem, kteří chytají výborně. Teď ještě začal hrát v Detroitu Mrázek, ale abych se přiznal, tak uvažuju spíš o prvních dvou. Zvlášť když by Buffalo i Winnipeg měly být dole. A pak o gólmanech z Evropy.

Petr Mrázek v brance Detroitu v utkání proti Winnipegu.

Petr Mrázek v brance Detroitu v utkání proti Winnipegu.

Proč jste vlastně nedal do nominace Jiřího Novotného?
Toho nepotřebuju vidět, to je pro mě hráč na mistrovství světa, kterému věřím. To platí i o Čáslavovi, u kterého uvidíme, jakou bude mít formu. Ale budu zkoušet další jako Koukal, Kousal...

A z dvacítky, kterou budete sledovat v Torontu, má šanci Vrána s Pastrňákem?
Nevím. V sezoně můžu hráče zkoušet, ale na mistrovství to nejde. Tam jde o výsledek a musí tam být hráči, kterým věřím, že nám pomůžou vyhrát. Vrána ale hraje ve Švédsku, tak bych ho chtěl vidět příště v zápase s Ruskem. Jsou tam i další hráči. V Chomutově denodenně vidím Kampfa a Kašeho, ti jsou vynikající a oba hrajou v lajně s Vránou.

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.