Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -5 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Růžička: Přišli jsme o skvělé hráče a kamarády

Vladimír Růžička | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Růžička | foto: ČTK

Několikrát v rozhovoru zopakoval slovo tragédie. Bývalý reprezentační trenér Vladimír Růžička těžce vnímal skutečnost, že v troskách letadla u Jaroslavle zahynuli tři čeští hokejisté Marek, Rachůnek a Vašíček, navíc i bývalí svěřenci.

V prvním rozhovoru nechtěl Růžička příliš mluvit. "Teď jsem to viděl v televizi. Je to obrovská tragédie. Hrozná zpráva. Nezlobte se, ale nemůžu mluvit, musím zase na trénink," řekl stroze Růžička, který se chystal k přípravě svého mužstva, celku Slavie.

Za dvacet minut se sám ozval. "Trénink jsem musel ukončit. I hráči si to přáli. Všichni jsme se navzájem znali. Pepa Vašíček navíc hrával za Slavii," sdělil. "Je mi hrozně po těle. Přišli jsme o vynikající hráče a super kamarády. Nemůžu tomu uvěřit."

Po odmlce pokračoval. "Pokud nejde o život, nejde o nic. Každý se kvůli něčemu rozčiluje, ale až podobná tragédie s člověkem zamává."

Všechny tři hráče jste vedl v reprezentaci a Vašíčka dokonce na Slavii. Byl jste s nimi kontaktu?
Pepu Vašíčka jsem na Slavii letos nepotkal. Na sezonu se připravoval v Havlíčkově Brodě. S kluky jsem si vždycky ale popovídal, když jsme se potkali.

Prohlédněte si fotogalerii z leteckého neštěstí

Záchranáři obhlížejí trosky letadla

Záchranáři obhlížejí trosky letadla

Mluvil jste s některými hráči o létání v Rusku?
Vím z doslechu, že se v letadlech necítili úplně jistě.

Letoun byl v provozu od roku 1993 a technické osvědčení mu mělo vypršet 1. října.
KHL se chce přiblížit NHL, ale už kluci říkali, že letadla v Rusku se jim moc nezdají. Přitom Jaroslavl je dost bohatý klub.

Co by se s KHL mělo nadále dít? Od tří začal první zápas, ale byl přerušen.
To určitě bude teprve KHL řešit. Ale přece se teď nebude hrát někde hokej.

Výběr výroků osobností k leteckému neštěstí v Rusku

Tomáš Král, prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH): "Zpráva o jejich smrti nás šokovala. Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček se významnou měrou podíleli na největších úspěších našeho hokeje v posledních letech, především na zisku zlatých medailí ze světových šampionátů 2005 a 2010. Byli to nejen vynikající hokejisté, ale i výborní kamarádi a lidé."

Vladimír Vůjtek, bývalý trenér Lokomotivu Jaroslavl: "Je to hrozné. Měl jsem tam spoustu blízkých známých, stýkali jsem se s rodinami... A ty kluky jsem ještě před půlrokem trénoval..." "S tím letadlem jsme s týmem létali všude a nebyl jediný náznak nějakého problému. Je to jedno z nejbezpečnějších letadel a bylo o něj perfektně pečováno."

Dominik Hašek, hokejový brankář: "Já se z toho zblázním, to je hrozný, nevím, co na to mám říct." (iHNed.cz)

Vladislav Treťjak, prezident Ruské hokejové federace: "Uděláme všechno pro to, abychom zajistili, že hokej v Jaroslavli nezemře a bude dál žít pro lidi, kteří byli v letadle." (www.sport.sk)

Jozef Golonka, legenda (česko)-slovenského hokeje: "To se ani nechce věřit, že v dnešním moderním, přetechnizovaném světě, kdy se dbá na každý detail, spadne letadlo. Pro mne je to smutné tím víc, že tam byli tři čeští hokejisté a hlavně Paľo Demitra, který patřil k našim oporám na poslední olympiádě ve Vancouveru. Demitra patřil vůbec k nejlepším hokejistům na světě... Je to obrovská ztráta, hlavně proto, že hlavou mužstva není nejlepší střelec, ale ten, kdo mužstvo dokáže stmelit a je respektovaným hráčem. A právě takový Paľo Demitra byl." (www.denniksport.sk)

Robert Reichel, český hokejista: "Je to obrovské neštěstí, že se něco takového stalo. Těžko se mi hledají slova, je to tragédie pro celý světový hokej. Přirovnal bych tuto tragédii k nešťastné havárii fotbalistů Manchestru United (1958)." (slovenská televize TA3)

René Fasel, předseda Mezinárodní hokejové federace (IIHF): "Je to nejčernější den v historii našeho sportu... Je to strašná tragédie pro světové hokejové společenství také proto, že se dotýká tolika národů... Naše myšlenky a modlitby jsou u rodin a přátel obětí."

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!