Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Růžičkovým jednáním jsem rozčarován, říká vyhozený trenér

Sport

  19:00
PRAHA - Odvysílaný televizní pořad Zlatí hoši mu obrátil kariéru hokejového trenéra naruby. Generální manažer Slavie Vladimír Růžička ho totiž na základě několika záběru, kde řval na malé kluky, vyhodil. "Zná mé tréninky velmi dobře, vůbec jeho náhlý názorový obrat nechápu," tvrdí Jiří Čumpelík, bývalý mládežnický kouč "sešívaných".

Jiří Čumpelík foto: tn.czReprofoto

Čtěte více

Chlapci z relace TV Nova (natočené v roce 2008) i po dvou letech navštěvují vaše dobrovolné tréninky. Cítíte z nich, že tak činní rádi, hokej je baví a nejde o nátlak rodičů?
Potom, co ročník systémově pokročil k dalšímu trenérovi, mi kluci zůstali věrní a sami s nadšením navštěvují tréninky, které pořádám. Rozhodně to nedělají z donucení. Naopak, sami hráči i rodiče jsou přesvědčeni o mých zkušenostech a náš vzájemný vztah je založen na mé přirozené autoritě a kamarádském přístupu.


Fotografie hráčů, kteří v současné době s Čumpelíkem trénují a objevili se v televizním pořadu Zlatí hoši.

Nezdá se vám trest, který vynesla Slavia, příliš tvrdý? Osobně si myslím, že jsou přísně vedené tréninky zcela běžné i mezi jinými trenéry a vy jste se stal de facto náhodnou obětí...
V podstatě jste si odpověděl sám. Nechápu slovo trest, protože dosud nemám žádné oficiální stanovisko správní rady HC Slavia Praha, ale jen osobní vyjádření Vládi Růžičky. Jsem stále přesvědčen, že další díly pořadu zkreslený pohled napraví.

Čtěte také

Nemyslíte, že takový verdikt padl hlavně kvůli tlaku médií a byl možná trochu předčasný?
Samozřejmě. Tlak je obrovský. První díl měl diváky nejspíš šokovat a přimět ke sledování následujících dílů. Kritické stanovisko klubu je přinejmenším předčasné a sám bych jej očekával až po odvysílání celého cyklu. Rovněž nechápu, proč mám být za mediální přešlap televize profesně i osobně zodpovědný já – trenér, když mediální obraz klubu má na Slavii v kompetenci úplně někdo jiný. Osobně chápu rozhořčení nezasvěcených diváků, ale na druhou stranu se zvedá vlna veřejné podpory k mé osobě i ze strany bývalých svěřenců a rodičů.

Vedení klubu hodně pobouřila slova o tom, že je hokej jen pro bohaté. Stojíte si za svým vyjádřením i nyní?
Při natáčení pořadu jsem podal rozhovor, kde jsem se zmínil o ekonomické náročnosti hokeje, v vzápětí jsem uvedl kladný přístup Slavie a jejího nadačního fondu. Věta byla v odvysílaném díle vytržena z kontextu. Jen doufám, že moje zmínka o nadaci bude použita v dalších dílech. Ve stejném smyslu se o finanční náročnosti hokeje vyjadřují i jiní hokejoví odborníci. Mimo jiné i ve včerejším on-line rozhovoru na tn.cz generální sekretář ČSLH Martin Urban..

Změnil se nějak výrazně váš postoj k panu Růžičkovi, jenž stál za vašim odvoláním?
Jsem rozčarován z jeho ukvapeného jednání a dokonce si myslím, že samotný pořad nebyl tím hlavním důvodem jeho rozhodnutí. Na Slavii pracuji již dvanáct let, deset let mám na starost nábor nových hráčů a vedení mladších kategorií. Na závěrečné trenérské schůzi ke konci sezóny 2009/2010 jsem byl výslovně Láďou Růžičkou za svou dlouholetou práci pochválen. Můj přístup k dětem, trénink a vedení utkání velmi dobře zná a nikdy jsem od něj podobnou kritiku neslyšel. Proto nyní, po odvysílání pouhého prvního dílu Zlatých hochů, kdy mi sám osobně přiznal, že viděl jen pár minut, vůbec nechápu jeho náhlý názorový obrat. Stále doufám v jeho objektivní úsudek. Stále jsem připraven k jednání směřujícím k ukončení mediální štvanice, která pouze poškozuje dobré jméno klubu.