Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S Budějovicemi to byl občas víc boj než hokej, přiznal vítkovický Malík

Sport

  23:14
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Ačkoliv před sezonou nepatřili hokejisté Vítkovic mezi hlavní aspiranty na boj o extraligový titul, po dnešku již s jistotou patří mezi nejlepší kvarteto probíhající sezony.

Vítkovice - Pardubice (¨Roman Málek) foto: ČTK

Postup přes České Budějovice navíc ozdobil čistým kontem - druhým v průběhu celé série - brankář Roman Málek. Třiatřicetiletý gólman viděl klíč k úspěchu v celé sérii v pátečním domácím vítězství, jež dovedlo Ostravany k mečbolu.

"Kdybychom prohráli ty penalty a jeli sem za stavu 2:3 na zápasy, tak by to bylo hrozně těžké. Věděli jsme sice, že máme na poslední krok dva pokusy, ale brali jsme to dnes jako sedmý zápas," řekl Málek novinářům. "Už jsme nechtěli hrát v úterý, jsme všichni unavení a chceme si odpočinout," označil jeden z hlavních důvodů.

Čtěte také

Přiznal, že svou pozici měl dnes hodně ulehčenou výtečnou prací spoluhráčů před sebou. "Kluci tam perfektně vykrývali prostor, ale pomohli mi každý zápas. Já vždy říkám, že gólman a mužstvo jsou spojené nádoby. Když mužstvo pomůže gólmanovi, tak gólman zase pomůže mužstvu. Kluci přede mnou hráli všech těch šest zápasů výborně," ocenil spoluhráče Málek.

Nejdůležitější pro něj bylo, aby měl dobrý výhled z brankoviště a protihráči mu nemohli tolik clonit. "V tom je základ. Gólman, když vidí, tak by tu střelu měl chytit. A když jsem neviděl, tak mě to dvakrát trefilo, to byla i klika. Ale měli jsme to dobře rozestavené," dodal.

Druhá nula v sérii ho těšila, nicméně převažovala radost z postupu. "Pro tým to znamená, že nemusel dát tolik gólů a ty dva zápasy jsme tím vyhráli. Pro mě osobně je to hezké, ale ty čtyři vítězné zápasy jsou mnohem cennější, protože jsme je vyhráli jako mužstvo a ještě nám nekončí sezona, za což jsem strašně rád," pochvaloval si Málek.

Na jméno dalšího možného soupeře nehledí. "Na to teď vůbec nekoukám, my si musíme hlavně odpočinout. Čeká nás nejprve dlouhá cesta domů, pojede se nám hrozně hezky, ale až tak v úterý, kdy máme trénink, začneme přemýšlet a připravovat se na to, co dál," nastínil Málek.

Další zkušený hráč v dresu Ostravanů, obránce Marek Malík, 27 sekund před koncem první třetiny zvýšil velmi důležitou brankou na 2:0, což byl nakonec i konečný výsledek.

"Viktor (Ujčík) to zavezl, trochu stáhl jejich křídlo, které mě mělo bránit, pak mi to dal a mně se tam úplně otevřel prostor, tak jsem to tam jen napálil, protože tam před bránou navíc clonili dva naši hráči. Ruda Huna tam odvedl perfektní práci cloněním a Honza Káňa byl zase připravený dorážet, ale trošku se štěstím to prošlo mezi nohama," popsal Malík.

Oba góly Ostravanů dnes zařídili obránci, ten úvodní vsítil ve 13. minutě Lubomír Vosátko. "Útočníci nás drželi celou dobu, tak jsme jim to dnes trochu ulehčili a vzali to na sebe," řekl s úsměvem Malík. Klíčem k úspěchu podle něho byly především ubráněné přesilovky z úvodu zápasu - za první dějství nastřádali Jihočeši hned pět menších trestů.

"Myslím, že to byl klíč k dnešnímu zápasu. Na začátku jsme jim dali několik přesilovek a nevyužít to pětkrát za sebou v šestém rozhodujícím utkání play off, v tom pro ně byl určitě zakopaný pes. Pro nás bylo super, že jsme to ubránili, pak jsme dali dva góly a ve zbytku už to udrželi."

Ostravanům mohlo pomoci i to, že byli v lepším psychickém rozpoložení po páté bitvě. "Prohrát ten pátý zápas na trestná střílení, když dvakrát v zápase vedli, navíc pak ta cesta domů, únava, psychika... To všechno se mohlo na nich podepsat, ale to musí říct hlavně oni. Pro nás to byla určitě psychická vzpruha," připustil Malík.

V celé sérii padalo málo branek, což podle jeho názoru bylo i tím, že na sebe narazily dva vyrovnané týmy. "Celá ta série byla hodně vyrovnaná a kvalitní co do výkonů v zápasech. Někdy to byl více boj než hokej, ale já jsem počítal s tím, že to bude vyrovnaná a napínavá série až do konce," podotkl Malík. "Rozhodlo i trochu štěstíčko," dodal.

Kolik však jeho týmu série vzala sil? "Jako každé první kolo, to bývá vždycky nejhorší, protože všichni mají hodně sil. Jak jsme na tom my, to uvidíme asi nejlépe v dalším kole," uzavřel Malík.

Autor:

Mohlo by vás zajímat