15. prosince 2011 14:35 Lidovky.cz > Sport > Hokej

S Jágrem se měřit nemůžu, říká Vrbata

Vrbata se raduje z branky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrbata se raduje z branky. | foto: ČTK

PRAHA Prožívá možná nejlepší sezonu v kariéře. Hokejový útočník Radim Vrbata táhne v NHL tým Phoenix Coyotes svými góly a nahrávkami. Dosud nastřádal 25 bodů (14+11) a v produktivitě soutěže mu patří 35. místo. "Já se ale na nějaké body moc nekoukám, Jsem hlavně rád, že pomáhám Phoenixu k vítězstvím," říká třicetiletý odchovanec Mladé Boleslavi.

LN: V létě jste byl volným hráčem a mohl jste si vybírat z mnoha nabídek. Proč jste se rozhodl zůstat ve Phoenixu?
Vybudoval jsem si tu za těch několik let určitou pozici. A už během minulé sezony jsem říkal, že se mi nechce odcházet. Proto jsem rád, že se mi podařilo dohodnout se na podmínkách smlouvy.

LN: V roce 2008 jste po své nejlepší sezoně v kariéře Phoenix opustil a upsal se Tampě. Jenže po dvou měsících jste tam skončil. Hrála tahle zkušenost ve vašem rozhodování roli?
Samozřejmě. Tehdy to vypadalo, že má Tampa o mě největší zájem, a pak to dopadlo, jak to dopadla. Teď už jsem přesně věděl, co bude pro mě nejlepší. A i když jiné týmy nabízely více peněz, chtěl jsem zůstat.

ČTĚTE TAKÉ

LN: Klub je už dlouho ve zvláštní situaci, patří totiž přímo NHL a shání vlastníka. Jak je obtížné v takové chvíli vyjednávání o třímilionovém kontraktu?
Obtížná je jen ta nejistota, když nevíte, zda zůstanete ve Phoenixu, nebo se klub někam odstěhuje. Je to už ale třetí rok stejné. Já jen doufám, že se to brzy vyřeší a my tu zůstaneme.

LN: Phoenix občas sužují písečné bouře. Nechtěla třeba manželka jinam?
Ne, tohle město je pro rodinu výborné. Celý rok je tu skvělé počasí. Tedy až na dnešek, celé úterý propršelo. (směje se) Všichni jsme tu moc spokojení.

LN: Váš generální manažer Don Maloney otevřeně mluví o Stanley Cupu, i když experti vám moc šancí nedávají…
O Stanley Cupu před sezonou mluví všech 30 manažerů. Naším prvním cílem je to, abychom se dostali do play off. To se nám v posledních dvou letech podařilo, přestože to hlavně v Západní konferenci není vůbec jednoduchá věc. Jakmile se dostaneme do bojů o Stanley Cup, tak se pak už může stát cokoliv…

LN: Zatím se pohybujete na hraně nejlepší osmičky Západní konference. Panuje v klubu spokojenost?
Vcelku ano. Start do sezony byl trochu rozpačitý, pak si naše výkony sedly a jsme tam, kde chceme být. Sezona je ale strašně dlouhá, nemůžeme usnout na vavřínech. Tabulka je našlapaná, na postup do play off může pomýšlet 12 z 15 týmů.

LN: Vám osobně se zatím daří velmi dobře, jste neproduktivnějším hráčem Phoenixu a máte stejně bodů jako Jaromír Jágr. Jaké to je, poměřovat se zrovna s ním?
Nemyslím, že bych v produktivitě mohl bojovat s Jardou Jágrem. (usmívá se) Kdyby neměl několikazápasový výpadek kvůli zranění, tak by byl někde úplně jinde. Já se ale na nějaké body moc nekoukám, Jsem rád, že moje góly a nahrávky hlavně pomáhají Phoenixu k vítězstvím.

LN: Přesto: čím to je, že se letos zatím Čechům bodově daří? Mezi 40 nejproduktivnějšími hráči NHL jich je hned šest…
Několika klukům se povedl vstup do sezony. Je dobře, že je český hokej zase víc vidět. Flaška (Tomáš Fleischmann – pozn. red.) hraje skvěle na Floridě, Milan Michálek z Ottawy vede střelce, daří se i Tomáši Plekancovi v Montrealu. Doufám, že se všem povede i dál a možná se i někdo ještě přidá.

LN: Myslíte třeba vašeho dvorního centra Martina Hanzala?
No mohl by se přidat. (usmívá se) Hrajeme spolu už čtvrtou sezonu, vyhovíme si.

LN: Jaromír Jágr o svém centrovi Claudu Girouxovi říká, že je to malý Mario Lemieux. Co je pro vás Martin Hanzal?
(dlouhý smích) Tak to teda nevím. Martin je ale hrozně nedoceněný, pro tým toho dělá strašně moc, chodí na oslabení i přesilovky. Naše lajna většinou hraje proti prvním útokům soupeře, takže Martin má proti sobě hvězdné centry, jako je Joe Thornton, Pavel Dacjuk, Ryan Getzlaf či Henrik Sedin… Když na sobě ještě trochu zapracuje, bude jedním z nejlepších defenzivních útočníků ligy.

LN: S Jágrem vás pojí nejen stejný počet bodů, ale i to, že jste se letos oba majetkově angažovali v klubech české extraligy. Proč jste se rozhodl v září koupit 33 procent akcií Mladé Boleslavi?
Vždy jsem říkal, že bych rád do klubu vstoupil. Na tohle téma jsem se s majitelem Boleslavi Honzou Plachým bavil už někdy před třemi lety. Letos jsme ty hovory jen dotáhli do konce.

LN: Z pohledu investora to ale zatím nebyla moc vydařená koupě, Boleslav je v tabulce poslední…
Je jasné, že nemůžu být spokojený. Všichni jsme si představovali, že budeme hrát výše, a ne zase na chvostu. Letos jsem zatím ještě do chodu klubu příliš nezasahoval, dohodli jsme se až pár dnů před mým odletem do Ameriky. Teď jen doufám, že kluci udrží extraligu a nejlépe bez baráže. Už příští léto snad pomůžu klubu svými nápady.

LN: Jágr sleduje občas zápasy svého Kladna přes internet a pak dává rady trenérům. Děláte to taky?
Jsem v kontaktu s vedením klubu, ale je těžké jim během sezony pomáhat na každodenním chodu týmu. Už kvůli časovému posunu.

LN: Nepředávali jste si s Jágrem zkušenosti ohledně extraligy?
Když jsme hráli ve Philadelphii, tak jsme spolu byli na večeři. Chvíli jsme se o tom bavili, Ale že bychom během jídla měnili hráče? Od toho jsou v klubech jiní lidé.

LN: Tak trochu šéfujete svému bratrovi, v útoku Boleslavi hraje David Vrbata. Jaké to je?
S
tejné jako předtím, pořád se spolu normálně bavíme o hokeji jako v minulosti.

LN: Nemusel vám začít vykat?
Ne, může mi dál tykat. (směje se)

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.