Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sáhni na Crosbyho a schytáš to! Kanaďan Marchand dál dráždí soupeře

Sport

  12:00
TORONTO - Darebák a provokatér? Nejen to! „Zlý muž“ Brad Marchand hraje vedle Crosbyho a zazářil i proti Česku. S oblibou míří tam, kde to soupeře strašně štve – tak moc, až ztrácejí trpělivost.

Brad Marchand (vlevo) a Michal Kempny foto: ČTK

„Dostane se vám do hlavy, zadře se vám pod kůži,“ popisuje kanadský útočník Jonathan Toews. „A pak náhle přijde chvíle, že vedle sebe sedíte na střídačce a dobře se bavíte.“

Obrana nestíhá a přesilovky jsou chabé. Kanár od Kanady otevřel Čechům oči

Brad Marchand je nenáviděný soupeř a o to oblíbenější spoluhráč; mít jej na své straně je úleva. Zároveň se může stát jedním z velmi překvapivých hrdinů Světového poháru. A nikoli kvůli provokacím.

„Když mi zavolali, že budu reprezentovat Kanadu, byl jsem v extázi,“ líčil 28letý útočník Bostonu.

Vypadá sice trochu jako postavička z filmů Woodyho Allena, ale hokej v jeho pojetí určitě není hořká komedie. Marchand je vyhlášený dobře utajeným seknutím, provokacemi, dotíráním, občas i podrazy.

A ejhle! Najednou tenhle drobnější chlap s výrazným nosem bruslí vedle Sidneyho Crosbyho v elitním útoku největšího favorita na nejlepším turnaji posledních let. A vůbec nezaostává.

Brad Marchand

Už v přípravě byl velmi dobrý; tak dobrý, že kouč Mike Babcock nechal Crosbyho odpočívat, neboť si byl jistý, že jeho vazby s Marchandem a Patricem Bergeronem (rovněž Boston Bruins) fungují. „Hrají spolu výborně,“ chválí je hvězdný forvard Joe Thornton.

I co do čísel: Marchand s Českem zručnou tečí jeden gól dal a na dva přihrál – jak Crosbymu, tak Bergeronovi. Jistě, kapitán „Sid“ byl nejlepší na ledě a gólman Carey Prize chytal mimořádně, „mizera na bruslích“ se ale vklínil rovnou mezi ně. Však jej vybrali i mezi tři hvězdy večera.

A najít pro Crosbyho parťáka není zase tak lehké, jak se zdá. „Pokud bude jejich lajna dál fungovat, je Marchand už tímto pro Kanadu nepostradatelný,“ soudí NHL.com.

Vedení Bostonu vyhlásilo, že by s ním rádo prodloužilo kontrakt ještě před začátkem sezony. Příběh Marchanda ukazuje, že image a (ne)přízeň fanoušků mohou klamat, ba až mást.

V minulé sezoně dal v NHL 37 gólů – a to zdaleka nehraje tolik přesilovek jako jiná esa ligy. Zaznamenal 250 střel, rekord své kariéry. „A zklidnil se. Je disciplinovanější,“ říká jiný útočník Tyler Seguin.

Brad Marchand (vlevo) a Michal Kempny
Brad Marchand

Když to ve vyhecované přípravě proti USA mezi rivaly zajiskřilo, nezaváhal ani na chvíli. Sáhne-li někdo na Crosbyho, schytá odvetu právě od něj. „V takové chvíli je mojí rolí pomoci, ale jinak se soustřeďuju na hokej a na své úkoly,“ říká.

Staré triky nezapomněl, ale nyní štve soupeře jinak: góly či přihrávkami. Provokatér se zabydluje mezi hvězdami a moc se mu tam líbí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!