Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Musí trestat jako nikdy: Snad recidiva i simulování z hokeje zmizí

Předseda disciplinární komise ČSLH Karel Holý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda disciplinární komise ČSLH Karel Holý. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Inkvizitor. Kat na čtyři. Předseda disciplinární komise hokejového svazu Karel Holý momentálně čelí kritice části veřejnosti za nebývale velký počet vysokých trestů.

Začalo to minulý týden rekordním flastrem pro plzeňského Ryana Hollwega, teď hokejová disciplinárka trestala znovu: Michal Trávníček z Litvínova a karlovarský Radek Duda si nezahrají pět zápasů, Dvořák dostal stopku na tři utkání. Takovou smršť extraliga nepamatuje.

"Jsem taky trochu zaskočený," přiznává šéf komise Holý. "Po sedmi kolech máme šest potrestaných hráčů, z toho je pět recidivistů. Je to zvláštní."

Nebojíte se, kde až se to zastaví? Aby vůbec bylo s kým dohrávat soutěž.
Snad se to zarazí. Všichni vidí, že tresty jsou nekompromisní. Doufám, že by to už mohlo stačit. Občas nějaký faul ulítne, k hokeji to patří. Ale pokud dělá někdo opakovaně cílené zákroky, tak to v pořádku není.

Jsou vysoké tresty varováním pro ostatní hráče, aby si dali pozor?
Pokud jde o recidivu, tak ta je popsána v disciplinárním řádu i v normálním soudním procesu. Automaticky se k tomu přihlíží. Asi není náhoda, že jsou to ti samí kluci. Nevím, jak zjednat nápravu.

VÍCE K TÉMATU

Někdo namítá, že když jste dali deset zápasù Hollwegovi, museli jste potrestat hodně také ostatní.
Ryan neměl být postrachem pro ostatní. U něj se to sečetlo a především šlo o nebezpečný zákrok na Tomáše Vlasáka. Chybělo málo a mohl skončit daleko hůř. Opravdu nemùžeme čekat, až někoho odvezou. A jestliže Michal Trávníček dostává tři roky za sebou vysoký trest za úder do oblasti hlavy a krku, tak to není normální. Nevím, proč bychom mu měli nyní dávat menší trest.

A co Radek Duda? Ten se na vás hodně zlobil a prohlásil, že si dá na dres jmenovku Holý, aby k němu disciplinárka přistupovala jinak.
Když to trochu zlehčím, tak mě to uráží, protože já jsem byl přece vynikající bruslař. Ale teď vážně. Myslím, že Duda už za vražení na hrazení nebo napadaní v minulosti trestán byl. Když se to opakuje, tak je to zarážející.

V Plzni si zase stěžují, že jste vysazený na jejich klub.
Musel jsem se smát, když se mě ptali, jestli vím, že tam už Duda nehraje. Hollweg říká, že ho chce vedení soutěže vyštvat, ale to si nemùžeme dovolit. My trestáme na základě konkrétního přečinu. Není pravda, že bychom trestali jenom plzeňské hráče. Je to jenom shoda okolností. Ty fauly byly neoddiskutovatelné. Možná se mùžeme bavit o jejich výši... Ale ještě se vrátím k Hollwegovi. Ryan nepochopil, že musí z agresivity trochu ubrat, pak může být pro Plzeň i platným hráčem. Momentálně je to za hranou. Mluví o tom, že se polepší. Ale to je zatím všechno.

Kapitán Karlových Varů Radek Duda.
Jaroslav Špaček na střídačce Plzně radí Ryanu Hollwegovi.

Radek Duda (vlevo) a Ryan Hollweg - jedni z nejčastějších trestanců v extralize.

Mrzí vás, že kritika míří jenom na vaši osobu, když máte v komisi další čtyři kolegy?
Já se pod to podepisuji, ale rozhoduje všech pět lidí. Po odehraném kole dostanu soubor událostí s zápisy o utkání, sestřihy zápasů, počkám na případné podněty. Pak to shromáždím a pošlu ostatním členům disciplinárky. Díky technice jsme schopni učinit rozhodnutí rychle. Následně si to musíme obhájit. Navíc disciplinární řád jsme museli upravit kvùli změně pravidel. Z dvanácti bodů jsme udělali dvaadvacet a zakomponovali do tabulek - navíc je tam třeba kousnutí, pád pod nohy. Další změna je ta, že pokud se nám zdá zákrok nad rámec, můžeme ho potrestat až deseti zápasy. To byl Hollwegův případ. Všichni to schválili. My musíme dojít k nějakému kompromisu, ale na ráně jsem nejvíc já.

Nemohou kluby zneužívat disciplinárku k boji mezi sebou?
Myslím, že nebudou. Zatím tak nečiní, všechny případy byly oprávněné. Třetí podnět už se musí platit a Třinec kvùli Jeřábkově faulu třeba ani nic nepodal. My jsme to museli řešit sami na základě televizních záběrů.

Hodně lidí volá po tom, abyste stejně tvrdě trestali i simulování.
Předloni v lednu jsem se na to na popud klubů zaměřili. začali jsme to trestat a bylo toho šílené množství, loňský rok už to bylo lepší, hráči si dali pozor, rozhodčí se přizpůsobili a v letošní sezoně byly dva zvláštní excesy, které se opakovat nebudou. Máme možnost hráčům i zastavit činnost. Do toho se mi vůbec nechce. Ale je tam daná finanční pokuta, která by kluky mohla bolet víc než stopka. Neznám hráče, který by filmování opakoval. Tady snad recidiva nehrozí. Myslím, že filmování vymizí.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Grafton Recruitment Praha
Specialista zákaznických služeb

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 40 000 - 40 000 Kč