Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Musí trestat jako nikdy: Snad recidiva i simulování z hokeje zmizí

Sport

  10:00
PRAHA - Inkvizitor. Kat na čtyři. Předseda disciplinární komise hokejového svazu Karel Holý momentálně čelí kritice části veřejnosti za nebývale velký počet vysokých trestů.

Předseda disciplinární komise ČSLH Karel Holý. foto: MAFRA - Petr Topič

Začalo to minulý týden rekordním flastrem pro plzeňského Ryana Hollwega, teď hokejová disciplinárka trestala znovu: Michal Trávníček z Litvínova a karlovarský Radek Duda si nezahrají pět zápasů, Dvořák dostal stopku na tři utkání. Takovou smršť extraliga nepamatuje.

"Jsem taky trochu zaskočený," přiznává šéf komise Holý. "Po sedmi kolech máme šest potrestaných hráčů, z toho je pět recidivistů. Je to zvláštní."

Nebojíte se, kde až se to zastaví? Aby vůbec bylo s kým dohrávat soutěž.
Snad se to zarazí. Všichni vidí, že tresty jsou nekompromisní. Doufám, že by to už mohlo stačit. Občas nějaký faul ulítne, k hokeji to patří. Ale pokud dělá někdo opakovaně cílené zákroky, tak to v pořádku není.

Jsou vysoké tresty varováním pro ostatní hráče, aby si dali pozor?
Pokud jde o recidivu, tak ta je popsána v disciplinárním řádu i v normálním soudním procesu. Automaticky se k tomu přihlíží. Asi není náhoda, že jsou to ti samí kluci. Nevím, jak zjednat nápravu.

VÍCE K TÉMATU

Někdo namítá, že když jste dali deset zápasù Hollwegovi, museli jste potrestat hodně také ostatní.
Ryan neměl být postrachem pro ostatní. U něj se to sečetlo a především šlo o nebezpečný zákrok na Tomáše Vlasáka. Chybělo málo a mohl skončit daleko hůř. Opravdu nemùžeme čekat, až někoho odvezou. A jestliže Michal Trávníček dostává tři roky za sebou vysoký trest za úder do oblasti hlavy a krku, tak to není normální. Nevím, proč bychom mu měli nyní dávat menší trest.

A co Radek Duda? Ten se na vás hodně zlobil a prohlásil, že si dá na dres jmenovku Holý, aby k němu disciplinárka přistupovala jinak.
Když to trochu zlehčím, tak mě to uráží, protože já jsem byl přece vynikající bruslař. Ale teď vážně. Myslím, že Duda už za vražení na hrazení nebo napadaní v minulosti trestán byl. Když se to opakuje, tak je to zarážející.

V Plzni si zase stěžují, že jste vysazený na jejich klub.
Musel jsem se smát, když se mě ptali, jestli vím, že tam už Duda nehraje. Hollweg říká, že ho chce vedení soutěže vyštvat, ale to si nemùžeme dovolit. My trestáme na základě konkrétního přečinu. Není pravda, že bychom trestali jenom plzeňské hráče. Je to jenom shoda okolností. Ty fauly byly neoddiskutovatelné. Možná se mùžeme bavit o jejich výši... Ale ještě se vrátím k Hollwegovi. Ryan nepochopil, že musí z agresivity trochu ubrat, pak může být pro Plzeň i platným hráčem. Momentálně je to za hranou. Mluví o tom, že se polepší. Ale to je zatím všechno.

Kapitán Karlových Varů Radek Duda.
Jaroslav Špaček na střídačce Plzně radí Ryanu Hollwegovi.

Radek Duda (vlevo) a Ryan Hollweg - jedni z nejčastějších trestanců v extralize.

Mrzí vás, že kritika míří jenom na vaši osobu, když máte v komisi další čtyři kolegy?
Já se pod to podepisuji, ale rozhoduje všech pět lidí. Po odehraném kole dostanu soubor událostí s zápisy o utkání, sestřihy zápasů, počkám na případné podněty. Pak to shromáždím a pošlu ostatním členům disciplinárky. Díky technice jsme schopni učinit rozhodnutí rychle. Následně si to musíme obhájit. Navíc disciplinární řád jsme museli upravit kvùli změně pravidel. Z dvanácti bodů jsme udělali dvaadvacet a zakomponovali do tabulek - navíc je tam třeba kousnutí, pád pod nohy. Další změna je ta, že pokud se nám zdá zákrok nad rámec, můžeme ho potrestat až deseti zápasy. To byl Hollwegův případ. Všichni to schválili. My musíme dojít k nějakému kompromisu, ale na ráně jsem nejvíc já.

Nemohou kluby zneužívat disciplinárku k boji mezi sebou?
Myslím, že nebudou. Zatím tak nečiní, všechny případy byly oprávněné. Třetí podnět už se musí platit a Třinec kvùli Jeřábkově faulu třeba ani nic nepodal. My jsme to museli řešit sami na základě televizních záběrů.

Hodně lidí volá po tom, abyste stejně tvrdě trestali i simulování.
Předloni v lednu jsem se na to na popud klubů zaměřili. začali jsme to trestat a bylo toho šílené množství, loňský rok už to bylo lepší, hráči si dali pozor, rozhodčí se přizpůsobili a v letošní sezoně byly dva zvláštní excesy, které se opakovat nebudou. Máme možnost hráčům i zastavit činnost. Do toho se mi vůbec nechce. Ale je tam daná finanční pokuta, která by kluky mohla bolet víc než stopka. Neznám hráče, který by filmování opakoval. Tady snad recidiva nehrozí. Myslím, že filmování vymizí.

Autor:

Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!
Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!

Metoda sous-vide zajišťuje masu díky přesnému nastavení teploty a doby při vaření šťavnatost. Kuřecí prsa zůstanou měkká a plná chuti. Zapojte se...