Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf extraligy Šulc: Tahle sezona mě vyčerpala

Sport

  16:40
PRAHA - V průběhu téhle sezony se ničí jméno neskloňovalo v hokejové extralize častěji než jeho. Jméno Stanislava Šulce. „Jsem rád, že už to všechno skončilo a já si teď mohu dopřát trochu klidu,“ tvrdí po skončení soutěže. Byl to právě její šéf, kdo v hokejové veřejnosti čelil dlouhé týdny tlaku jako nikdo jiný.

Stanislav Šulc. foto: ČTK

Kdo musel v kauze špatných registrací hráčů rozhodnout o odpočtu bodů pro Plzeň, Mladou Boleslav i Kladno. A kdo se kvůli tomu stal terčem anonymních výhrůžek i nepřátelských ataků. Přiznává, že mu divoká sezona vzala dost sil a některé chvíle byly pro něj víc než těžké. "A taky jsem změnil na některé lidi pohled." Ptáte se, jestli má tohle chlapík v 60 letech zapotřebí? Má. Ve své funkci rozhodně končit nechce.

Kam vůbec po hokejové sezoně jezdíváte na dovolenou?
Nic vysněného nemám. Já miluju hory a lyže a v době únorových Švédských her je vždy jediná možnost, kdy můžu vypadnout. Jenže letos jsem měl hned na začátku nevinně vypadající pád a bylo po lyžování. Pak už jsem měl jen berle.

Teď už je ale nemáte.
Teď si budu chtít spíš trochu užít se svými kamarády. Neplánuju žádnou cestu ven. Budu doma, dám si nějaké kolo nebo tenis.

Ulevilo se vám hodně, že už je tomuto ročníku konec?
To víte, že ulevilo. Ale od prosince, kdy ta celá aféra eskalovala, byl závěr sezony už v podstatě normální. Navíc mám takový pocit, že tohle play off patřilo k velmi povedeným. Hrál se výborný hokej, byly plné haly. Skvělé bylo i vystupování většiny diváků. Až na výjimky.

Provázejí vás doteď anonymy, nebo už vlna výhrůžek odezněla?
Neprovázejí, je to pryč. Ti pisatelé už se asi unavili – přece jen když je někdo schopen dát dohromady asi tak pět šest slov, to je slovní zásoba, s níž nemůžete vydržet donekonečna. Možná taky zjistili, že to nikam nevede, když valná hromada APK (Asociace profesionálních klubů – pozn. red.) stvrdila, že byl můj postup v rozhodování správný.

Setkáváte se i dnes s lidmi, kteří s vámi tohle téma otevírají?
Ani ne a já bych na to ani nepřistoupil, pro mě je to totiž uzavřená záležitost. Ale když má někdo tendenci se k tomu vracet, s čímž jsem se během play off taky setkával často, tak mi spíš chtěli říct, že to bylo ode mě správné rozhodnutí. Setkával jsem se s podporou.

S Martinem Strakou či Tomášem Vlasákem z Plzně, kteří se s vámi pustili do křížku, byste si to vyříkat nechtěl?
Od nich neproběhl ani sebemenší náznak něčeho takového a z mé strany nebude. Protože já o nich nikdy na veřejnosti nic negativního neřekl. Já o nich vždy říkal, že jsou to skvělí hokejisté, mimořádní hráči, ale bez negativních hodnocení nebo urážek. Prostě nic špatného.

Se Strakou tedy už vůbec nekomunikujete?
Ne, ani z jeho postu generálního manažera. Tam jakákoliv komunikace probíhá s jejich novým ředitelem klubu, panem Jáchimem.

Lze tedy říci, že váš současný vztah je na bodu mrazu?
Já bych to tak nenazýval. Zkrátka tam mají nového člověka, který se mnou řeší různé věci. Předpokládám, že kdyby nastala nějaká situace, abych něco řešil s generálním manažerem Plzně, tak by k tomu došlo. Ale nepoužíval bych meteorologický příměr, zda mrzne, či ne.

Jak snášíte, že se do vás navážejí tak slavní hráči? V této sezoně to byl Straka s Vlasákem, v té minulé třeba Dominik Hašek...
Jestli používají tvrdá slova, proč ne? Já se jen nemohu zbavit dojmu, že tady, a je to bohužel i díky médiím, je kolem těchto hráčů vytvářena atmosféra, jež je utvrzuje v tom, že když jsou výborní na ledě, tak musí být skvělí ve všem. A někteří pak právě mají tendenci tu svoji úžasnost uplatňovat i v činnostech, o kterých toho zatím moc nevědí. Pokud budou úspěšní i v jiném oboru, o tom ať teprve přesvědčí ostatní. To nespadne samo z nebe. Já se klidně ještě vrátím k Haškovi...

Povídejte.
Loni mě natřel za rozhodnutí disciplinární komise. Chápu, že se mu nemuselo líbit. Jenže bylo to rozhodnutí pětičlenné komise, které jsem jen jako její bývalý předseda prezentoval. On svoji nespokojenost spojil se mnou (vyjádřil se, že "kdyby Standa Šulc přišel do pardubické kabiny, hodili bychom na něj deku a seřezali ho", načež dostal pokutu 150 tisíc korun), ale kolikrát se zaobíral tím zákrokem? Kolikrát to viděl, jak detailně to studoval? Jen s tím byl raz dva hotov.

Máte pocit, že si k vám dovolil více, než měl?
Já se nemůžu zbavit dojmu, že tady si hráči dovolí podstatně víc než venku. Neumím si představit, že by takhle vystoupil na adresu kohokoliv z NHL, aniž bych se chtěl s vedením NHL srovnávat. Bohužel to tak je, ale když se člověk kolem sebe podívá, tak to tak úplně divné není.

Změnila podzimní aféra i váš pohled na lidi a média?
Pokud jde o média, směrem k některým mě spíše jen v něčem utvrdila. Když se opakovaně přesvědčujete, že nejde o věcnou kritiku nebo argumentaci, ale je to prostě cíleně zaměřená kampaň proti vám, tak můžete dělat, co chcete, ale je vám to houby platné. Mám-li pak mluvit o lidech kolem sebe, na některé jsem pohled změnil. I na lidi, k nimž jsem měl blízký vztah, protože si je pamatuju z doby, kdy jsem na svazu začínal jako generální sekretář. Nikdy by mě nenapadlo, že to teď vezme takový obrat.

Teď se vás jednoduše zeptám: Ublížila vám tahle sezona?
Víte, co se říká: Co tě nezabije, to tě posílí. Asi mi ublížila v tom, že mě dost vyčerpala a poznamenalo to i chod celé rodiny, která to velmi silně prožívala se mnou. Ale jinak mi to asi moc neublížilo, protože lidi, kteří si vás odsoudí bez argumentů dopředu a mají vás za hajzla, darebáka či podvodníka, těm nic nevysvětlíte, ani kdybyste se rozkrájel. Na druhou stranu jsem se ale setkal taky s podporou.

A byl jste najednou pod daleko větším drobnohledem. Pocítil jste to hodně?
Na vlastní kůži ne, ale připouštěl jsem si, že to tak může být. Můžu mít někoho za sebou, kdo zneužije každého mého kroku stranou.

Proto jste po celé kauze omezil také své vystupování na veřejnosti?
Asi takhle: já se vědomě částečně opravdu stáhl, protože jsem měl pocit, že Šulce už bylo všude až až – a kdo by taky na něj byl pořád zvědavý, že jo?

Proto jste po finále v Třinci nepředával medaile hráčům?
Pokud jde o tuhle aktivitu, tak už jsem se i dočetl, že jsem se bál medaile předávat – to je přece vrcholný nesmysl. Máte pravdu, já medaile mnohokrát předával, ale mnohokrát taky ne. Byli tam čtyři nejvýše postavení lidé ze svazu i APK, prezidenti i viceprezidenti, tak proč by se na tom ledě měl motat i ředitel? Byl jsem dole u ledu, ale jen jsem se podílel na tom, aby vše klapalo.

S vaším záměrem se stáhnout to tedy nesouviselo?
Víte, možná kdybych tušil, že si to někdo přeloží tak, že jsem se bál, tak bych si tam šel raději stoupnout navíc a stál jako páté kolo u vozu. Třeba by byl někdo spokojenější.

Kolikrát jste přemýšlel, zda tohle všechno máte zapotřebí?
Na to člověk myslí pořád. Ale já nejsem z těch, kteří by si svého klidu začali užívat hned poté, co je k tomu nutí nepřátelské postoje části hokejové veřejnosti. Až přijde doba, kdy dojdu k závěru, že už na to nestačím, skončím. Ale ne proto, že si to přeje pár fanoušků.

Už máte chuť do přípravy příští sezony?
Už na ni dokonce intenzivně připravujeme spoustu věcí. Včetně opatření, která vyplynula z posledních zkušeností.

Po vypuknutí aféry se volalo po jednodušší a transparentnější evidenci hráčů. I to už řešíte?
Pokud jde o podobu přestupního řádu, tam to vůbec nepřipadá v úvahu. A jestliže někdo stávající systém nazýval komplikovaným, potom neví, o čem mluví. Ten je tak lehký, že už ani lehčí být nemůže... Druhá věc je ale ta, že přemýšlíme, jak to nejlépe řešit z hlediska včasnější kontroly. Uvažujeme o nějakém dílčím rozšíření aparátu APK, ale zatím je to ve fázi úvah. Stejně jako uvažujeme o tom, abychom nějak propojili zápis o utkání s databází registrací tak, že když hráč nebude správně registrován, tak nebude moci být ani v zápisu o utkání.

Věříte tedy, že se už příště nemůže stát něco podobného?
Já doufám, že ne. Já jsem v hokeji dost dlouho a nic takového jsem nikdy nezažil. Snad tohle bylo pro nás pro všechny veliké ponaučení. Snad taky povede třeba k tomu, že tam, kde už jsme někdy přistupovali dost rutinně, zase začneme být ostražitější. Já bych totiž velmi nerad zažil něco podobného jako teď. Toho už se snad nikdy nedožiju.

Významné hokejové události, o kterých se během letošní extraligy mluvilo

ODPOČTOVÁ AFÉRA
Největší aféra v historii samostatné extraligy poznamenala celý ročník. Kvůli špatným registracím některých hráčů přišel v listopadu trest v podobě odpočtu bodů – Plzni 19, Mladé Boleslavi 22 a Kladnu šest.

HON NA ŠULCE
Událost navazující na aféru kolem registrací. Šéf soutěže Stanislav Šulc, jenž pravomocně rozhodl o verdiktu tří postižených klubů, se v následujících týdnech stal cíleným terčem některých fanoušků i médií.

TŘINECKÝ TITUL
Slezský mistr přepsal historii a raduje se ze svého prvního titulu v extralize. Už během sezony patřil s hvězdným kádrem k největším favoritům a svoji suverénní pozici potvrdil prvenstvím v základní části i v play off.

RŮŽIČKŮV REKORD
Hlavní postava vyřazovací části – útočník Martin Růžička. V dresu Třince si v 18 zápasech připsal hned 17 gólů a 16 asistencí a v produktivitě tak se svými 33 body překonal už letitý rekord Žigmunda Pálffyho.

ČISTKA VE SPARTĚ
V úvodu sezony se zbavila hráčů jako Ručinský, Hlinka, Hlaváč. Po ní zase Výborného, Kratěny a dalších... Bohatý velkoklub skončil dvanáctý, zažil nejhorší sezonu v historii. A vyhazovem na to doplatila řada lidí.

SEŠÍVANÝ ZÁZRAK
Docela to připomínalo loňskou zlatou jízdu na MS v Německu. Ani v lize nikdo bezejmennému týmu nevěřil, jenže Slavia kouče Vladimíra Růžičky v play off šokovala, když to dotáhla až do 7. zápasu semifinále v Třinci.

ČESKÉ OPEN AIR
Pardubice se v lednu zapsaly do historie, když se staly vůbec prvním českým týmem, který uspořádal zápas pod širým nebem. V utkání proti Brnu, kam přišlo 17 140 diváků, padl ligový rekord v návštěvnosti.

BOLESLAVSKÁ TRADICE
Čtyři baráže mají za sebou v Mladé Boleslavi. A pokaždé úspěšně. Poprvé přes ni postoupil klub do extraligy, od té doby hraje vždy o záchranu, ale letos na to měl vliv odpočet bodů. Ústí porazil až po sedmi zápasech.

PRODUKTIVNÍ VLASÁK
Jen jednomu muži před ním se podařilo vyhrát soutěž produktivity i střelců – Davidu Moravcovi v roce 1998. Tomáš Vlasák to letos dokázal také. Plzni pomohl do předkola play off, kde však jeho tým brzy vypadl.

REICHELOVO ZKLAMÁNÍ
Loni ukončil kariéru a s chutí se ujal trenérského kormidla. Jenže vydržel u něj jen pár měsíců. V lednu Robert Reichel musel v Litvínově rezignovat a tým se bez něj poté zvedl. V sezoně skončilo celkem hned šest trenérů.

HRDINA A ŠTVANEC
Zdálo se už, že se zklidnil. Kdepak... Z Radka Dudy se během pár týdnů stal na hostování v Plzni hrdina, jenže po návratu do Chomutova vyšla na povrch jeho aféra, kdy u přechodu napadl chodce. Teď mu hrozí vězení.

CHARTA FAIR PLAY
Kapitáni všech 14 týmů v prosinci podepsali projekt, kde se zavázali k dodržování desatera pravidel fair play. V základní části tak několikrát došlo k gestům, kdy hráči opravili verdikt sudího ve prospěch soupeře.


Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu
Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu

Sdílejte příběhy o randění, sexu nebo lásce a vyhrajte dva lubrikační gely pjur WOMAN ve dvou variantách, které zaručí tu nejdivočejší noc....

Mohlo by vás zajímat