Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf hokejového svazu? Král zatím nemá soupeře

Sport

  18:00
PRAHA - Přesně za pět měsíců by měl usednout do kanceláře hokejového svazu nový prezident. Vše ale nasvědčuje spíš tomu, že to bude prezident staronový. Tedy pokud se Tomáš Král odhodlá ke kandidatuře.

Triumfální návrat. Prezident Tomáš Král (v kravatě) spolu s Tomášem Rolinkem, Jaromírem Jágrem a trenérem Vladimírem Růžičkou přiváží zlato z MS v Německu. foto: GETPHOTO - Pavel Rakušan

"Ještě nejsem rozhodnutý, zda budu chtít pokračovat. V nejbližší době se se svými kolegy z výkonného výboru i s rodinou chci pobavit o budoucnosti," řekl LN Král. "Chuť pokračovat ale spíš převládá. Mám za sebou tři a půl roku tvrdé a podle mě i úspěšné práce," dodal.

Ostatně jen v pozitivech hodnotí jeho působení v čele českého hokeje i reprezentační kouč Alois Hadamczik nebo šéftrenér Slavomír Lener. "Přišel a oddlužil svaz, který byl ve ztrátě čtyřiceti milionů. Zavedl hokejové akademie, má zlatou a bronzovou medaili z mistrovství světa, začíná se probouzet dvacítka. Není důvod měnit šéfa," míní Hadamczik, podle kterého snad nikdo dosud nevěnoval práci na svazu tolik co právě Král.

"Je to opravdu silná osobnost, která vytváří prostor pro realizaci plánů, které posouvají český hokej," doplňuje ho Lener. Tříapůlleté působení někdejšího šéfa plzeňského hokejového klubu má ale i stinnou stránku. Když během loňského roku spěla loterijní společnost Sazka k záhubě, byl právě Král jedním z nejhlasitějších zastánců Aleše Hušáka a coby místopředseda představenstva vedl mnoho jednání.

Čeká se na Jágra se Strakou

Hokej byl také jedním ze čtyř svazů v rámci ČSTV, který do poslední chvíle hlasoval pro Hušákovo setrvání ve funkci generálního ředitele. "Není tajemstvím, že se Král stal před čtyřmi lety šéfem svazu za podpory Aleše Hušáka a Antonína Charouze," řekl LN zdroj blízký vedení hokejového svazu. "Větší problémy mu ale zřejmě budou dělat vazby na Charouze."

Kdo šéfoval českému hokeji?

KAREL GUT
Legendární obránce Sparty a později i úspěšný reprezentační trenér vedl hokejový svaz v letech 1994–2004. I když poslední rok byl trochu nadplán, delegáti mu umožnili zakončit dlouhou funkcionářskou kariéru domácím mistrovstvím světa. Během jeho působení posbíral český hokej čtyři tituly mistra světa i zlato na olympijském turnaji v Naganu.

VRATISLAV KULHÁNEK
Ačkoliv se očekávalo, že po Gutovi nastoupí do čela svazu první místopředseda František Černík, nakonec byl jediným kandidátem manažer Vratislav Kulhánek. Sázka na bývalého šéfa mladoboleslavské Škodovky, který nepřicházel z hokejového prostředí, se ale příliš nevydařila. Kulhánek se na hokeji objevoval zřídka. Navíc se po jeho působení hokej ocitl ve ztrátě čtyřiceti milionů korun.

O volbě prezidenta sice rozhoduje šedesát delegátů, prakticky ale vždy rozhoduje Asociace profesionálních klubů. Tedy zástupci extraligy, kteří jsou schopni zajistit další hlasy skrze kluby nižších soutěží, jimž půjčují hráče. I proto neměli v posledních volbách Karel Gut, Vratislav Kulhánek ani Král protikandidáta.

Tentokrát je ale situace v hokeji jiná. APK je rozpolcená na dvě části. A to kvůli plánům na uzavření extraligy, ale i neprodloužení smlouvy s marketingovou agenturou BPA, kterou vlastní právě Charouz. "V posledních dnech se proto začíná jednat o tom, že by přeci jen APK nasadila proti Královi protikandidáta. Mohl by to být dokonce člověk mimo hokejové prostředí," tvrdí zdroj LN.

Důvod je zřejmý. Na nejvyšší post se nikdo nehrne. Generální manažer Pardubic Zbyněk Kusý, o kterém se v zákulisí mluví nejvíce, zatím veřejně kandidaturu popírá. Podobně se pro LN vyjádřili i šéf Sparty Petr Bříza, bývalý hokejista a politik Jiří Šlégr nebo jeden ze služebně nestarších členů APK Petr Husička z extraligových Vítkovic.

"Podobné ambice nemám. Ale je pravda, že při předešlých volbách se pět měsíců před volbou mluvilo o jménech víc. Teď se ale spíš řeší smlouva extraligy a svazu a také nový marketingový partner," říká Husička.

"Ale důvodem může být i fakt, že tu mezi manažery není mnoho velkých osobností z řad bývalých hráčů. Jsem přesvědčen, že za čtyři roky už do volby promluví naganští hrdinové – tím myslím především Martina Straku a Jaromíra Jágra."

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...