Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf svazu Král: Zavřená liga může poškodit hokej

Sport

  11:00
PRAHA - Je nejvyšším představitelem hokejového hnutí v Česku. Prezident svazu Tomáš Král a bývalý šéf Plzně má o uzavření extraligy jasno: je proti němu. Teď je na něm a celém svazu, aby jednali o nové smlouvě s extraligovými kluby, kterou nedávno vypověděly. „Byl jsem tím krokem mimořádně překvapen. Měl jsem za to, že smlouva byla výhodnější pro kluby než pro svaz,“ říká Král.

Šéf českého hokeje Tomáš Král. foto: ČTK

Co vám na uzavření nejvíc vadí?
Odstraňuje to, co je v našich zeměpisných šířkách podstatou sportu a hokeje, a to je soutěživost. Vytratila by se také motivace. Pokud se na to kouknu z ekonomického hlediska, tak si myslím, že by uzavření extraligy zničilo první ligu. Je zřejmé, že by tahle profesionální liga ztratila jakýkoliv význam a sponzorské zázemí. Všechno by vlastně směřovalo k poškození českého hokeje.

ČTĚTE TAKÉ

Takže jste absolutně proti?
I já bych si dovedl představit zavřenou ligu. Tenhle krok by byl ze striktně ekonomického důvodu. Musela by být ale stanovena minimální finanční hranice, kterou by musel tým utratit na hráče – tak jak je to třeba v KHL. Kdo by měl odpovídající zázemí a stadion, mohl by hrát. Takováhle pravidla by garantovala aspoň stávající kvalitu soutěže. V případě, že bychom zakonzervovali současnou extraligu, se klidně může stát, že klub přijde o velkého sponzora a bude mít rozpočet na spodku první ligy. Na zápasy by pak jezdil klub, který by nikoho nezajímal. Diváci by nechodili a ani partneři a sponzoři by neměli zájem takovou ligu podpořit. A přesto by měl tým garantovány čtyři roky v extralize.

Jedním z argumentů k uzavření extraligy je prý to, že by se více prosadili mladí hráči. Co na to říkáte?
Členem Asociace profesionálních klubů jsem byl několik let. Absolvoval jsem řadu jednání, na kterých jsme se bavili o platových stropech či omezení počtu cizinců. A také jsme měli řadu schůzek, na kterých jsme se bavili o možném povinném zařazení mladých hráčů na soupisku. Nikdy nedošlo ke konsenzu, některým klubům se zdál tento krok moc radikální, jiné měly v tu dobu hodně peněz. Pokud bychom si prošli zpětně zápisy z APK za posledních pět šest let, tak bychom zjistili to, co je kamenem úrazu. Názory některých klubů a jejich zástupců se během let mění, a to i diametrálně, kdy úplně otočí.

Takže je možné, aby si APK odhlasovala zařazení juniorů do sestavy?
Samozřejmě. Nejefektivnější by bylo, aby byli mladí hráči zařazení na soupisce, která by měla omezený počet míst. Tak by se zajistilo, že by mladí opravdu i hráli. Navíc kluby, které chtějí, si mladé kluky už do sestavy zabudovávají.

Co jste říkal na vypovězení smlouvy ze strany APK?
Byl jsem tím krokem mimořádně překvapen. Měl jsem za to, že smlouva byla výhodnější pro kluby než pro svaz. Vůbec jsem nepočítal, že by mohlo k téhle situaci dojít. Kluby mi tím vlastně jen přidělaly starost.

Co smlouva mezi svazem a APK vlastně obsahuje?
Prakticky jen dvě věci. Zaprvé rozsah vlivu APK na řízení a organizování extraligy. A už nyní vlastně z 90 % měly všechno v rukou kluby. Svaz v uvozovkách drží zlatou akcii, aby si někdo nemohl udělat se soutěží, co by chtěl. Druhou věcí je uvolňování hráčů pro reprezentaci. A v téhle oblasti si už neumím představit širší vyhovění směrem ke klubům. Svaz má nejen výhodnější podmínky z celé Evropy, refundujeme mzdy a i náhrady za zranění.

Ve čtvrtek jste se poprvé neformálně sešel se zástupci extraligy. Přinesli vám návrh kontraktu?
Ano, APK mi předala návrh nové smlouvy. Devatenáctého ledna ji předložím ostatním na výkonném výboru svazu. Pak se vyjádříme, co na ni říkáme, musíme ji prozkoumat a zkonfrontovat se všemi předpisy a řády.

Jaký máte ze smlouvy pocit?
Nebudu mluvit o svých pocitech, nechci nikoho ovlivňovat. Moje stanovisko stejně nehraje roli, důležité je stanovisko svazu. Pokud jde o formu kontraktu, tak se moc neliší od toho stávajícího.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat