Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Severské finále díl čtvrtý: Švédsko vs. Finsko

Sport

  16:30
BRATISLAVA - Počtvrté v historii hokejových světových šampionátů od zavedení systému play off v roce 1992 se v neděli v Bratislavě utkají o titul severští rivalové Finsko a Švédsko. Dosud se ve finálových soubojích vedlo lépe semifinálovým přemožitelům českého týmu Švédům, kteří vyhráli dvakrát (1992 a 1998), zatímco Finové se radovali jen v roce 1995.

Finsko - Rusko (radost Finů) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Švédové na letošním šampionátu sice začali překvapivou porážkou s Norskem, jemuž podlehli poprvé na mistrovství světa od roku 1950, ale posléze už našli přemožitele pouze v týmu Kanady na závěr osmifinálové skupiny, když už měli zajištěný postup. Vítěz tohoto utkání šel navíc ve čtvrtfinále na Rusko a i proto Švédové nad prohrou nijak moc netruchlili.

Ve vyřazovacích bojích tým "Tre kronor" nejprve přesvědčivě porazil Německo 5:2, čímž se pojedenácté za sebou dostal do semifinále, a v tom pak předčil stejným výsledkem Česko. Švédové tak mohou navázat na poslední titul z roku 2006, kdy se radovali poosmé v historii. Již nyní je jisté, že vylepší loňský bronz, s nímž se museli spokojit i v roce 2009.

Radost Švédů.

"Proti Finům je v tom vždy velká rivalita," připomněl jeden z hlavních strůjců semifinálové výhry nad českým výběrem útočník Mikael Backlund pro deník Aftonbladet. Připustil, že držel Finům palce, aby právě oni pronikli do boje o zlato na úkor Ruska. "Mám totiž spoustu příbuzných Finů," připomněl své kořeny Backlund, jehož matka je Finka.

"Jen si to řekněte: Švédsko a Finsko ve finále mistrovství světa... Těžko si takový zápas neužít," prohlásil forvard Niklas Persson. "Finsko má skvělý tým, podobný jako Rusko. Pro nás ale není důležité, proti komu hrajeme. My jen musíme jít a hrát svoji hru," krotil euforii ze souboje proti velkému rivalovi zadák David Petrasek.

Finsko - Rusko (radost Finů)

"Tohle finále bude opravdu zábava," těšil se na neděli další útočník Jimmie Ericsson. I on ale byl spíše opatrný. "Je to samozřejmě něco speciálního, pro lidi ve Švédsku možná to nejlepší, co se mohlo stát. Pro nás to je ale hlavně o tom, abych vyhráli, a je jedno, proti kterému týmu se tak stane," dodal Ericsson. Finové na své pouti do finále dokázali v osmi zápasech hned dvakrát porazit hvězdami prošpikovaný tým Ruska, včetně semifinálové výhry 3:0.

Zaváhali pouze jedinkrát, když ještě v základní skupině podlehli českým obhájcům titulu mistrů světa. Na medaili čeká finská reprezentace od bronzu, který vybojovala před třemi lety na šampionátu v Kanadě. Jediný mistrovský titul získala v roce 1995 po vítězném finále se Švédy. "Jsme šťastní, že jsme mezi dvěma nejlepšími týmy světa," řekl po bravurně zvládnutém semifinále proti Rusku finský kouč Jukka Jalonen.

Nájez Erikssona.

"Bude to velký zápas," těšil se útočník Jarkko Immonen. "Pokusíme se v něm porazit tým, proti němuž nechce nikdo hrát," naznačil Immonen, jak těžký protivník jeho tým čeká. Obě mužstva se na šampionátu naposledy potkala v roce 2008 v Kanadě, kde Finové zvítězili 4:0. Od té doby se tito protivníci střetli na vrcholné akci pouze loni na olympiádě ve Vancouveru, kde vyhrálo Švédsko 3:0.

V této sezoně mají mírně lepší bilanci ze zápasů v rámci Euro Hockey Tour Finové. Oba týmy si připsaly dvě výhry, ale na Švédských hrách zvítězili domácí až v prodloužení. Poslední souboj pak svedli Finové se Švédy na dubnových Českých hrách v Brně, kde vyhrálo Finsko 2:0. Začátek finále v Bratislavě je naplánován na 20:30, přímým přenosem ho vysílá televizní program ČT4.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte
Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte

Příběh začátku nového života, který jednou jako dárek můžete věnovat svému dítěti. Každý rok jedna otázka a tři roky odpovědí, ze kterých vznikne...

Mohlo by vás zajímat