20. listopadu 2008 13:56 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Sjomin vládne NHL a kritizuje Crosbyho

Sjomin v objetí parťáka Ovečkina (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sjomin v objetí parťáka Ovečkina (vpravo). | foto: ČTK

PRAHA Jen co začal být washingtonský útočník Alexandr Sjomin v NHL úspěšný, pustil si pusu na špacír. Terčem jeho komentářů se stala hlavní hvězda zámořské soutěže Sidney Crosby. Podle Sjomina totiž na něm není nic tak zvláštního. V rozhovoru pro Yahoo! Sports si ruský forvard vůči kapitánovi Pittsburghu nebral servítky.

"Co je na něm tak zvláštního?" položil si Sjomin řečnickou otázku. "Já na něm nic zvláštního nevidím. Dobře bruslí, na ledě mu to myslí a jeho nahrávky mají nápad. Ale nic dalšího. Když ho porovnám třeba s Patrickem Kanem z Chicaga, je to daleko zajímavější hráč. Je mrštný, soupeře dovede obehrát a umí skvěle předvídat a číst hru," dodal Sjomin, který i ve své čtvrté sezoně v NHL mluví s reportéry jen minimálně a vždy přes tlumočníka.

Podle Sjomina navíc média věnují Crosbymu více prostoru než ostatním. "Když vezmete jakéhokoliv hráče, třeba i nějakého nešiku, a začnete ho propagovat, tak z něj bude hvězda," řekl rodák z Krasnojarsku. Sjomin tak ještě více umocnil nepřátelství mezi ním a Alexandrem Ovečkinem na jedné straně a pittsburskými tahouny Crosbym a Jevgenijem Malkinem na straně druhé.

Crosby ale Sjominova slova nechtěl komentovat. "Sjomin si může říkat, co chce. Co si myslím já o něm, si radši nechám pro sebe," reagoval Crosby.

Vlastník Washingtonu Capitals Ted Leonis se ještě snažil celou záležitost urovnat, když poslal e-mail na internetovou verzi televizní stanice ESPN. "Něco se ztratilo v překladu," napsal Leonis. "Věřím, že Sjomin chtěl říct, že v NHL je hodně skvělých hráčů, a když je jeden propagován víc než jiný, tak pak je brán jako nejlepší," doplnil.

Poprvé před Ovečkinem Sjominova tvrdá slova ale byla překvapením. Čtyřiadvacetiletý hráč je spíš introvert, s médii mluví minimálně a nikdy anglicky. Podle zámořských novinářů Sjomin jen předstírá, že řečí nemluví, aby nemusel dávat rozhovory. Jako druhý nejproduktivnější hráč NHL a spolu s buffalským Thomasem Vanekem nejlepší střelec ale může očekávat, že zájem médií o jeho osobu bude jen stoupat.

"Řeč nepochytil tak dobře jako Ovečkin," komentoval kouč Capitals Bruce Boudreau. V porovnání se svým kamarádem je "druhý Alex", jak Sjominovi ve Washingtonu přezdívají, úplný opak. Ovečkin se rád baví, je otevřený, Sjomin je ve svém jednání rezervovaný.

"Alex je jak býk, je to obrovský dříč. Sjomin je skvělý ladný bruslař, jako by se ani bruslemi nedotýkal ledu," porovnal trenér Boudreau obě hvězdy svého týmu.

S ruskou reprezentací vyhráli Ovečkin a Sjomin v květnu mistrovství světa, už třetí sezonu vedle sebe hrají ve Washingtonu, ale poprvé je na výsluní Sjomin. "Nevím, jak je možné, že se mi teď tak vede. Jdu na led a dělám, co umím. Nevím, jak vysvětlit, že teď jde všechno správnou cestou," dodal.

ZPOVĚĎ MAMINEK: Jsem na rodičáku a nemám uklizeno
ZPOVĚĎ MAMINEK: Jsem na rodičáku a nemám uklizeno

Mohla bych sbírat hračky (a další věci), luxovat a vytírat 24/7 a stejně by to nebylo vidět. Starší dítě je velmi aktivní, vynalézavé a nezabavitelné, takže stačí chvilka nepozornosti a je počmáraná zeď, vysypané něco, rozlité, rozpatlané… uklízím, chvilka nepozornosti a něco jiného. Jdeme ven, přijdeme zpátky, ze psa opadá prach a bordel, věnuju se jednomu dítěti, druhé rozdělá bordel. Asi chápete, co myslím.

Najdete na Lidovky.cz