Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Slavii děkuji, ale nemám na co čekat, říká Hertl o odchodu do NHL

Tomáš Hertl na tréninku české reprezentace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Hertl na tréninku české reprezentace. | foto: ČTK

PRAHA Slavii a českou extraligu opouští největší talent. Tomáš Hertl podepsal tříletou smlouvu se San Jose, které ho loni draftovalo v prvním kole. A v NHL se chce prosadit co nejdříve. "Chci tomu jít naproti," vysvětluje.

Šéfové českého svazu se snaží nejlepší mladíky udržet co nejdéle doma, aby do zámoří odcházeli jako hotoví hráči. Jenže Tomáš Hertl si na světovém šampionátu dokázal, že už hotovým hráčem pro velký hokej je, a tak se po návratu rozhodl odejít do NHL.

"Za posledních deset let nepřipravila extraliga žádného hráče pro NHL. Kdyby Tomáš zůstal tady, určitě by mu sezona v Česku neublížila, ale směrem k NHL by mu také vůbec nepomohla," tvrdí útočníkův agent Robert Spálenka. "Pokud je jeho cílem stát se stabilním hráčem v NHL, je potřeba být v tom prostředí, mluvit anglicky, hrát tamní hokej. Učit se nový sport a orientovat se v novém prostředí by se za rok musel tak jako tak."

Slavii děkuje

Se Slavií má platný kontrakt do roku 2014 a vedení je proti jeho odchodu. Přesto by Tomáš Hertl pražský klub nerad opouštěl jako psanec. "Chtěl bych Slavii a hlavně panu Růžičkovi poděkovat. Hraju tam odmalička a bude to pro mě vždycky tým číslo jedna, prožil jsem tam celý život," prohlásil hokejista. "Děkuji mu (Růžičkovi), že mi dal prostor i že mě držel při zemi, když se třeba někdy hodně dařilo. Děkuji i Slavii a fanouškům, kteří mi dělali neskutečné choreo a drželi mě nad vodou. Doufám, že když teď odcházím, že nebudou naštvaní. Kdybych se měl vrátit, tak to jen bude do Slavie."

Hertla přesvědčili současné hvězdy z NHL, s nimiž probíral svou situaci na mistrovství světa i doma. "Říkali, že je to něco úplně jiného, že nemám na co čekat. Ať tam jdu co nejdřív. Každý kluk, co tam byl, mi doporučil, abych tam šel hned a nečekal tady," popisuje Hertl, jenž v pondělí podepsal tříletou nováčkovskou smlouvu se San Jose.

Hertl počítá i s variantou, že bude poslán na farmu. "Může se to stát. Takovým vývojem prošli i hráči jako Hudler nebo Sobotka, s tím musí Tomáš počítat," upozorňuje Spálenka. "My tady nejsme proto, abychom říkali, že bude v NHL trhat rekordy a stane se tam dominantním hráčem."

Hertl, jenž se 6. července bude hlásit na nováčkovském kempu v San Jose, odchází do NHL i přesto, že má platnou smlouvu se Slavií. Umožňuje mu to nedávnou podepsaný kontrakt mezi zámořskou ligou a mezinárodní hokejovou federací, který schválily i české kluby. Ten stanovuje v podobných případech tabulkové odstupné, jež však nepřesahuje pět milionů korun za hráče. "Vyřešila to smlouva mezi IIHF a NHL, já jsem dál nic řešit nemusel," říká Hertl.

"Konzultovali jsme situaci s NHL i s právníky, byli jsme ujištěni, že z právního hlediska je všechno naprosto v pořádku," říká Spálenka s tím, že na základě zmiňované dohody už letos podepsalo v zámoří na dvacet hokejistů v podobné situaci. "Pokud vím, z jejich klubů se neozval nikdo. Jedině Slavia..."

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...