Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slavná NHL zahájena! Jen s méně Čechy

Sport

  5:57
PRAHA - Proč legionářů v NHL ubývá? Obhájí Pittsburgh vítězství? Jak si povede talent Tavares? Otázek je dost. A cesta dlouhá. Pepsi Center, Colorado. Když se ke stropu jeho haly vznášel dnes v noci dres vysloužilé ikony Joea Sakica, byl té slávě přítomen i švédský fenomén Peter Forsberg. "Joe pro mě znamenal strašně moc. Musím tu být," pronesl.

Crosby se raduje se Stanley Cupem. Kdo je získá v této sezoně? foto: ČTK

Další podrobnosti a zajímavosti o NHL si přečtěte v pátečním vydání deníku

A zatímco přemítá, zda svůj návrat do NHL skutečně ohlásit, na evropském kontinentu ji dnes vítá metropole jeho vlasti. Je jedno kde. Je jedno kdy. Je i jedno s kým. Tím vězte: slavná NHL je zpět.

S hlavním poselstvím znovu pobláznit celý hokejový svět. Zámoří ho vyslalo sotva před pár hodinami, 92. ročník zahájilo na území Ameriky čtyřmi úvodními zápasy. Dnes si show, jakou loni spatřila i Praha, užijí také Stockholm a finské Helsinky – Detroit hladové diváky pobaví se St. Louis, Chicago zase proti Floridě.

Jestliže marně hledáte u prvních tří české jméno, ten poslední vás nabaží dosyta. Právě parta na Floridě tvoří se sedmi Čechy nejširší enklávu v letošní NHL. Jenže jinde jich naopak ubývá příliš. Až je to téměř děsivé! Pryč jsou totiž časy, kdy před sedmi lety hájilo českou vlajku téměř osm desítek Čechů. Už loni jich nastoupilo jen 57.

NHL 2009/2010 začíná.

"Všechno se to odráží od výchovy mládeže. Na draftu máme žalostně málo hráčů," tvrdil tehdy hokejový skaut František Musil. Čísla ovšem klesají dál. Vždyť letošní honbu za stříbrným pohárem zahájí sotva 42 krajanů.

NÁZOR LIDOVÝCH NOVIN

Bývávaly doby, kdy NHL připomínala záplavou českých hokejistů jakousi druhou domácí soutěž, která se ale hrála v zámoří. Jenže časy se mění. Začínající 92. ročník prestižní soutěže je zase o pár českých hráčů chudší.

V devíti z třiceti klubů schází česká stopa úplně. Po neúspěšných letech juniorské i seniorské reprezentace jde o další varovný signál, že není něco v pořádku.

Žádný Jágr, žádný Hašek. Schází velká hvězda, která by na sebe dokázala strhnout pozornost. Vyklízení pozic na nejsledovanější scéně je pro český hokej smutnou vizitkou.

Dosud těžil ze schopností talentovaných jedinců, kteří se hladově rozletěli do světa po sametové revoluci. Setrvačnost výjimečné generace se ale zřejmě vyčerpala.

Co si vyberou čeští fanoušci ze zámořského menu letos? Buď vezmou za vděk kouzly Rusa Ovečkina nebo uměním kanadského lídra Crosbyho nebo. Nebo nic z toho a výsledky z NHL přestanou sledovat úplně.

Český prapor ještě neshořel
Je to vůbec nejnižší počet od roku 1998, kdy se Češi proslavili olympiádou v Naganu. Není na místě svádět to na ruskou KHL – tam jdou až na výjimky hokejisté, o něž za oceánem není takový zájem. "Generace ponaganské éry zkrátka končí. A z nových zdrojů zatím není kde čerpat," říká Roman Jedlička, televizní komentátor NHL.

I tak se stále najde několik těch, již v týmech hrají prim: Patrik Eliáš. Aleš Hemský, David Krejčí. Nebo Martin Havlát, jenž z Chicaga odešel do Minnesoty – ano, zvykněte si na jeho nový klub. "Cítím se báječně," nechal se slyšet. Zvlášť v olympijské sezoně přinesou vám tato slova radost...

V sezoně, kdy po únorovém turnaji ve Vancouveru bude pro NHL znovu vrcholem boj o to nejcennější – Stanley Cup. Experti na vítěze nejčastěji tipují San Jose, Chicago, Boston nebo Washington. Ale nejvíce hlavně Pittsburgh s Detroitem. Pokud tyhle dva kluby skutečně do finále postoupí, bylo by to již potřetí v řadě. "Vím, už minule se obě mužstva postavila proti zákonům pravděpodobnosti," přiznal Sidney Crosby, kapitán Penguins. "Ale my to chceme dokázat zase."

Už jeho dnešní premiéra proti Islanders věští velký tahák. Postaví se totiž proti Johnu Tavaresovi, jedničce draftu, jež v juniorském věku překonala rekordy Wayna Gretzkého... Který už není trenérem. Tipujte jeho návrat. Tipujte výkony Tavarese. Tipujte vítěze NHL. Právě tím je slavná liga nepředvídatelná. A v tom je její kouzlo.

TAHÁKY I ZAJÍMAVOSTI NOVÉ SEZONY

- Češi bez krále. Už loni po odchodu Jaromíra Jágra neměla česká stopa nejjasnější hvězdu. O nejlepší čísla se pral Eliáš, Havlát, Hemský nebo Krejčí. Komu se bude dařit nejvíce v olympijské sezoně?

- Opět ruská nadvláda? Alexander Ovečkin za čtyři roky nasázel v 324 duelech 219 gólů! Loni s Malkinem ovládl bodování, v první šestici stačil Rusům ze zámořských hráčů pouze Crosby a Parise. Jak si povedou teď?

- Nový supertalent. Jmenuje se John Tavares, nedávno oslavil "19", hraje za New York Islanders. A rozhodně o něm uslyšíte. V juniorském věku překonala jednička posledního draftu rekordy Waynea Gretzkého.

- Pod širým nebem. Na Nový rok si na baseballovém stánku Bostonu zahrají domácí Bruins s Philadelphií Flyers. Utkání hvězd se tentokrát nekoná, proto bude "Winter Classic" nejsledovanější show letošní sezony.

- Nejdelší šňůra venku. Od 27. ledna do 13. března musí tým Vancouveru Canucks uvolnit s ohledem na olympijské přípravy svou General Motors Place. Sehraje tak sérii 14 zápasů venku, nejvíce v historii ligy.