4. června 2011 18:49, aktualizováno 5. 6 5:29 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Šlégr hrál za oba finalisty. Tipnout vítěze si netroufá

Jiří Šlégr ve Vacouveru a Bostonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Šlégr ve Vacouveru a Bostonu. | foto: Tomáš Vrábel, Lidovky.cz

PRAHA Dělí je od sebe pět tisíc kilometrů. Přesto je něco spojuje - vytoužená trofej. Canucks z Vancouveru a Bruins z Bostonu touží po Stanley Cupu. "O vítězi rozhodnou brankáři," řekl pro Lidovky.cz Jiří Šlégr, který v minulosti působil v obou klubech, jenž hrají finále NHL.

Křížem krážem Severní Amerikou. Stanleyův pohár procestuje několik desítek tisíc kilometrů něž pozná svého majitele. Boston a Vancouver totiž leží na opačných cípech Severní Ameriky. "Finále bude poměrně unavené. Cestování bude dost. Ale jsem rád, že se potkaly dva týmy, ve kterých jsem hrál," těší Jiřího Šlégra.

VÍCE O FINÁLE NHL

"O vítězi rozhodnou brankáři. Na obou stranách jsou gólmani vyrovnaní i přesto, že mají diametrálně odlišné styly. Sérii podle mě rozhodne až sedmý zápas," odhaduje Šlégr.

A komu by Stanley Cup přál Šlégr víc? "Jak ve Vancouveru, tak v Bostonu se vedení i hráči od dob mého působení vyměnili. K nikomu se nepřikláním. Fandím především dobrému hokeji."

Kanada je hladová po úspěchu. Posledním týmem ze země javorového listu, který vyhrál Stanleyův pohár, je Montreal Canadiens. Kanada slavila nejcennější klubovou hokejovou trofej naposledy v roce 1993. "Kanadští fanoušci z určitého důvodu fandí víc."

Boston má velkou tradici, ale v Kanadě je hokej vnímán víc
Na druhé straně ale stojí Boston, jenž se pyšní nálepkou klubu z "Original Six" (původní šestice klubů v NHL pozn. red.). "Boston je město hokeje s obrovskou tradicí. Fandí se i v ulicích," popisuje Šlégr. "Nicméně, kdybych měl rozhodnout, tak v Kanadě je hokej vnímán víc."

Jiří Šlégr je členem Triple Gold Clubu - ve své kariéře vyhrál Stanleyův pohár, olympijské zlato i mistrovství světa. Jeho bohatá kariéra nabrala na obrátkách v roce 1990, kdy si ho v prvním kole draftu NHL vybraly Kosatky z kanadského Vancouveru jako 23. hráče. "Vancouver se mi moc líbí jako město, je jedno z nejhezčích na světě. Dokonce jsem uvažoval, že bych tam žil," líčí Šlégr.

V organizaci Canucks Šlégr strávil tři sezony. A hned ve své druhé premiérové v Národní hokejové lize si zahrál finále Stanley Cupu. V sérii s New York Rangers rozhodl až sedmý zápas, který ovšem vyhrál tým z Manhattanu.

Za Bruins už to byla jiná životní kapitola. V Bostonu Šlégr odehrál dvě sezony 2003/04 a 2005/06, tedy na sklonku hokejového života. "Boston mi naopak dal šanci v pozdějším věku, kdy už jsem pomalu končil kariéru v NHL, za což si vedení obrovsky vážím."

K zisku Stanleyova poháru v letošním finále má blíž prozatím Vancouver, jenž vyhrál úvodní dvě utkání a nad Bostonem vede 2:0 na zápasy.

Randstad s.r.o.
Manažer kvality s AJ

Randstad s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč