Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Slováci porazili Američany až v prodloužení, do čtvrtfinále proto nepostoupí

11:05aktualizováno  17:58
PETROHRAD - Slovenští hokejisté i přes výhru 3:2 v prodloužení nad USA končí na MS už potřetí v řadě po základní skupině. Nevybojovali totiž potřebné tři body k postupu ze skupiny B, Američané ve čtvrtfinále vyzvou český tým.

Slováci sice vyhráli 3:2 v prodloužení, ve čtvrtfinále si však zahrají Američané. foto: Reuters

Češi udolali Švýcary 5:4 a jsou první. Ve čtvrtfinále budou hrát s Američany

Právě Američané budou ve čtvrtečním čtvrtfinále soupeřem českého týmu. Slováci vedli, poté dokázali vyrovnat na 2:2, ale Daňův rozhodující zásah přišel až po 59 vteřinách prodloužení.

Při tříbodové ztrátě pátých Slováků na čtvrté Američany byly před utkáním karty rozdány jasně - jakýkoliv bodový zisk nechá ve hře zámořský výběr.

ONLINE reportáž si přečtěte ZDE!

Ten měl také v páté minutě první obrovskou šanci po zaváhání gólmana Júliuse Hudáčka.

Ten za brankou rozehrál přímo na hůl soupeře, ale pak dokázal odvrátit jasný gól skokem plavmo do brankoviště, kde byla před Hinostrozou prázdná branka.

MS v Rusku:

Skupina B (Petrohrad):

USA - Slovensko 2:3 v prodl. (0:1, 1:0, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 28. Nelson (Warsofsky, Vatrano), 43. Foligno (Larkin) - 19. Jaroš (Viedenský), 53. Skalický (Marcinko, Graňák), 61. Daňo (Švarný, Meszároš). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Sidorenko (Běl.) - Lazarev (Rus.), Suominen (Fin). Vyloučení: 5:2. Využití: 1:0. Diváci: 5080.

Bělorusko - Francie 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 26. Stas (Linglet, Gotovec), 39. Platt (Linglet, Gotovec), 45. Stas (Linglet, Platt). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Öhlund - Malmqvist (oba Švéd.), Kaderli (Švýc.). Vyloučení: 6:6. Bez využití. Diváci: 4895.

Skupina A (Moskva):

Lotyšsko - Norsko 1:3 (1:1, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Indrašis (Galvinš) - 17. K. Olimb (Rosseli Olsen), 21. Holös (Martinsen, Zuccarello), 21. Johannesen. Rozhodčí: Gebei (Maď.), Mayer (USA) - Lederer (ČR), Ponomarjow (Něm.). Vyloučení: 3:8, navíc Rosseli Olsen (Nor.) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 6037.

V 19. minutě to mohlo Američany hodně mrzet, neboť Jaroš po dlouhých 162 minutách a 13 vteřinách ukončil čekání svého týmu na šampionátu na vstřelený gól.

Ještě výrazně lépe mohlo být Slovákům ve 25. minutě, kdy Réway při přesilovce zakončoval bekhendem z dorážky do odkryté branky, jenže minul.

Na druhé straně si záhy zahráli v početní výhodě Američané a pouhou vteřinu před návratem potrestaného Graňáka na led si osamocený Nelson poradil při obtížné dorážce a vyrovnal. Další přesilovky stavem nepohnuly.

Nástup do třetí třetiny vyšel výtečně Američanům. Foligno se dokázal zorientovat před Hudáčkovým brankovištěm a favorit otočil skóre na svou stranu.

Jenže Slováci nerezignovali. Ve 49. minutě se po hákování Hanifina hodně zlobili na sudí, že po úniku Réwaye neměli možnost zahrávat trestné střílení.

Po skončení svého oslabení Američané dosáhli třetí trefy, tu však rozhodčí neuznali kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti.

Hudáček pak skvěle vychytal Matthewse a na druhé straně dokázal vyrovnat Skalický. Daňo a Lušňák však další možnosti nevyužili a gólem neskončila ani jejeich power play. Gól Daňa v prodloužení tak byl jen malou náplastí.

Bělorusové odsoudili k pádu Maďarsko

Hokejisté Běloruska porazili ve svém posledním utkání na mistrovství světa v Rusku v základní skupině B Francii 3:0 a zachránili se mezi elitou. Sestupuje Maďarsko, které bylo letos v nejvyšší divizi nováčkem. Již dříve se rozhodlo o sestupu Kazachstánu.

Sedmý tým z předchozích dvou šampionátů Bělorusko potřeboval dnes k udržení získat alespoň bod. Všechny tři body mu zařídily dvě trefy kapitána Andreje Stase, jeden zásah přidal Geoff Platt. Čisté konto vychytal díky 21 úspěšným zásahům Vitalij Koval.

MS v hokeji - skupina B - Slovensko vs. Maďarsko (radost Slováků).
MS v hokeji - Slovensko vs. Maďarsko.

Maďarsku, které se mezi elitu podívalo poprvé od roku 2009, kdy rovněž okamžitě sestoupilo, nakonec nepomohla ani překvapivá výhra 5:2 nad Bělorusy. Díky ní ukončili 77 let trvající čekání na vítězství v elitní kategorii MS.

Norové porazili Lotyše a dostali se před ně

Hokejisté Norska porazili ve svém závěrečném zápase na mistrovství světa Lotyšsko 3:1 a posunuli se na konečné páté místo ve skupině A.

Lotyši jsou sedmí. Norové rozhodli o své druhém plném bodovém zisku na turnaji v rozmezí šestnácti sekund v 21. minutě, kdy vstřelili dvě branky.

Francouz: Chtěli jsme dát panu Vůjtkovi dárek. Ale zadělali jsme mu na infarkt

Souboj týmů, které neměly šanci postoupit do čtvrtfinále ani jim nehrozil sestup, začal lépe pro Lotyše. Ve 12. minutě otevřel tři sekundy před koncem přesilové hry Indrašis.

Norové však ještě v první třetině dokázali vyrovnat a ve 21. minutě během 16 sekund získali dvoubrankový náskok.

Brankáře Merzlikinse překonali obránci Holös s Johannesenem, Lotyši si bleskově vzali oddechový čas a do branky se postavil Masalskis.

Lotyšsko mohlo snížit v přesilové hře pět na tři, brankář Söberg však podruhé neinkasoval. Nepřekonal ho ani zlínský útočník Bukarts. Při návratu z trestné lavice se dostal do brejku Trygg, Masalskise však pokořit nedokázal.

Ve třetí třetině měli Lotyši několik šancí na zdramatizování zápasu, Cibulskis, Indrašis ani Daugavinš však Söberga nepřekonali. V závěru umocnili přesilovou hru odvoláním brankáře, Bukarts však trefil jen tyč.