Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slovák Šatan: Derby? Dříve bylo emotivnější, teď už rivalita odezněla

Sport

  14:10
MINSK (Od našeho zpravodaje) - Češi mají na mistrovství světa Jaromíra Jágra, Slováci se zase pyšní Miro Šatanem. Spory ohledně jeho (ne)nominace na olympiádu v Soči jsou zapomenuty a známý hokejový veterán by měl být lídrem mladého slovenského celku. "Máme dvanáct nováčků, ale zase zase budeme o hodně rychlejší a dravější."

Miroslav Šatan foto: Reuters

Není těch nováčků přece jenom moc?
Je jich dost, ale o generační obměně ve slovenském týmu se mluví dlouho. Už na olympiádě ve Vancouveru jsme měli nejstarší mužstvo na turnaji. Muselo to přijít. Letos bylo hodně omluvenek, tak přišla řada na mladé, se kterými je potřeba počítat do budoucnosti. Získají zkušenosti a budou tahouni mužstva.

Jste na ně přísný?
Zatím nebylo třeba. Na to máme trenéra, aby byl přísný.

Jak to vypadá v kabině?
Kazím tam věkový průměr. Ale máme skupinu mladých hráčů, kteří mají ambice a velkou touhu uspět. Doufám, že se to ukáže na ledě. Odehráli jsme v přípravě několik velmi dobrých zápasů, tak snad v tom budeme pokračovat i na MS.

ČTĚTE TAKÉ

Na úvod vás čeká duel s Českem, bude to emotivní?
Nijak extra, je to jen vstup do turnaje. Hraje se o body, které mohou rozhodovat o postupu do play off, takže bude důležitý, ale nepřikládáme mu větší důležitost než jiným zápasům. Body budou mít stejnou váhu jako proti Švédům nebo proti Norsku.

Zažil jste spoustu derby - mění se za ty roky rivalita s Čechy?
Po víc jak 20 letech od rozdělení už to odeznělo a jsem rád, že jsme z toho vyrostli. Dřív to bylo emotivnější, dva tři roky po rozpadu společné republiky byly vzájemné zápasy vypjaté, protože se kluci dobře znali z federální ligy. Dneska už to mladí chalani tak nevnímají.

Trenér Vůjtek říkal, že pro Slováky bude úspěchem postup do čtvrtfinále. Jak to vnímáte vy?
Stejně, to bude náš základní cíl. Pro tohle mladé mužstvo to bude takový odpovídající cíl, se kterým půjdeme do turnaje. Za 12 dní odehrajeme 7 zápasů, takže to bude náročné, možná to někteří zažijou poprvé.

Není očekávání fanoušků větší?
Nemyslím si. Každý ví, že letos je ten tým hodně obměněný. Fanoušci, hráči ani sami trenéři nevědí, jak turnaj odehrajeme. Máme cíl být v play off, za tím půjdeme zápas od zápasu.

Dá se říct, že tu nemáte co ztratit? Že máte mladý tým, se kterým můžete jenom získat?
Dá se to tak říct. Tlak určitě nebude až tak velký jako v minulosti. je to nové mužstvo, doufám, že bude mít chuť bojovat a ukážeme, že jsou na Slovensku další hokejisti, kteří můžou hrát na MS. To bude naše ambice.

Víte, s kým budete hrát v lajně?
Zatím je to Hrivik a Laco Nagy.

Šampionát může být vaším posledním v kariéře. Budete si ho o to víc užívat?
Beru to tak, že je můj poslední, takže si to budu snažit užít. Doufám, že hru z přípravy přenese do turnaje. A když budeme dělat výsledky, o to víc si to budu moct užít.

Miroslav Šatan

Jágr říká, že čím je starší, tím cítí větší zodpovědnost. Máte to stejně?
Je nás tam víc, kteří budou mít zodpovědnosti na svých bedrech. Ale je pravda, že letos máme opravdu málo starších hráčů. Já jsem měl na druhou stranu podobnou úlohu i v minulosti a myslím, že s tím nemám problém.

Lidi ale od vás asi čekají hodně, když jste jim tolik chyběl na olympiádě, nemyslíte?
To už je minulost a je zbytečné se k tomu vracet. Teď před sebou máme turnaj, takže se zaobírám jím a zápasy, které nás čekají.

Projížděl jste českou soupisku? Co na ni říkáte?
Z novin přibližně vím, jaké mají Češi mužstvo. Máte větší hráčskou základnu, takže vždycky dokážete postavit dobrý tým, i když máte omluvenky. Trenér Růžička v minulosti mnohokrát dokázal, že umí dát mužstvo dohromady a že umí udělat výsledky. Myslím, že Češi budou patřit k favoritům.

Autor:

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...