4. května 2014 12:26 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Slovenská nominace na MS: tři posily z NHL a šest hráčů z české extraligy

Slovensko slaví stříbrno medaile (vpravo Satan) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovensko slaví stříbrno medaile (vpravo Satan) | foto: Reuters

BRATISLAVA Slovensko má v konečné nominaci na mistrovství světa v Minsku tři posily z NHL a šest hokejistů z české extraligy. Kapitánem bude útočník Miroslav Šatan ze Slovanu Bratislava, který se nevešel do nominace na únorové olympijské hry v Soči. Teď má ale mistr světa z roku 2002 a vítěz Stanleyova poháru plnit v mužstvu českého trenéra Vladimíra Vůjtka staršího roli lídra. Slováci budou v pátek 9. května prvním soupeřem českých hokejistů v základní skupině A.

V české extralize nastupovali v uplynulé sezoně brankář Július Hudáček s obráncem Markem Ďalogou a útočníkem Radoslavem Tyborem v Pardubicích, bek Juraj Valach s forvardem Dávidem Skokanem ve Slavii a zadák Karol Sloboda ve Vítkovicích.

Hudáček odchází do švédského Örebro, naopak nově bude v Česku působit bek Peter Čerešňák z Trenčína, kterého získaly Vítkovice. Skokan přestoupil do Hradce Králové.

V přípravě se o nominaci ucházel také útočník Martin Bartek z Liberce, ale neprošel posledním zúžením kádru po turnaji v Bratislavě. Stejně jako forvardi Rastislav Špirko ze Spartaku Moskva, Patrik Lušňák z Piešťan, Peter Zuzin ze Zvolena a beci Martin Štajnoch ze Slovanu Bratislava a Radek Deyl z Košic.

Devětatřicetiletý Šatan se bude snažit o další úspěch ve své bohaté kariéře. Spory, kvůli nimž si nemohl připsal už pátý start na olympiádě, jsou zřejmě urovnány. Na mistrovství světa se představí v elitní skupině už podvanácté.

Předtím hrál i jeden turnaj kategorie C a jeden kategorie B. Vedle zlata má na kontě i dvě stříbra a bronz. Pamětníkem triumfu před 12 lety ve Švédsku je také útočník Ladislav Nagy z Jokeritu Helsinky.

Stříbro v roce 2012 v Helsinkách získali pod Vůjtkem vedle Šatana také brankáři Hudáček, Ján Laco a útočníci Juraj Mikúš, Marcel Haščák, Michel Miklík a Tatar.

Na únorové olympiádě, kde Slováci prohráli v osmifinále s Českem, byli Laco, bek Marinčin a útočníci Pánik, Tatar, Miklík a Tomáš Marcinko. Po úvodním utkání s českým týmem čekají Slovensko duely s Kanadou, Francií, Norskem, Švédskem, Itálií a Dánskem.

Nominace Slovenska na mistrovství světa v Minsku (9.- 25. května)

Brankáři: Július Hudáček (Pardubice/ČR), Jaroslav Janus (Slovan Bratislava/KHL), Ján Laco (Doněck/KHL)

obránci: Ján Brejčák, Vladimír Mihálik (oba Slovan Bratislava/KHL), Peter Čerešňák (Trenčín), Marek Ďaloga (Pardubice/ČR), Karol Sloboda (Vítkovice/ČR), Ivan Švarný (Záhřeb/KHL), Juraj Valach (Slavia Praha/ČR), Martin Marinčin (Edmonton/NHL)

útočníci: Michel Miklík, Juraj Mikúš, Miroslav Šatan, Andrej Šťastný (všichni Slovan Bratislava/KHL), Tomáš Marcinko (Košice), Marcel Haščák (Dinamo Riga/KHL), Marek Hrivík (Hartford/AHL), Ladislav Nagy (Jokerit Helsinky/Fin.), Richard Pánik (Tampa Bay/NHL), Martin Réway (Gatineau/QMJHL), Dávid Skokan (Mountfield HK/ČR), Tomáš Tatar (Detroit/NHL), Radoslav Tybor (Pardubice/ČR), Marek Viedenský (Worcester/AHL).

Lidovky.cz, ČTK