Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Slovenské kluby dávají zelenou. HC Lev může hrát KHL v Popradu

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Reprofoto

BRATISLAVA Kluby slovenské hokejové extraligy souhlasí, aby celek HC Lev Hradec Králové působil v rámci Kontinentální ligy v sezoně 2010/11 v Popradu. Podle stanoviska společnosti Pro-Hokej, která řídí slovenskou extraligu, ale musí HC Lev splnit některé podmínky. V pondělí by se měl kauzou ještě zabývat na mimořádném výkonném výboru Slovenský svaz ledního hokeje.

"Představitelé klubů Slovnaft extraligy s účinkováním HC Lev v KHL na zimním stadionu v Popradě nemají námitky za splnění následujících podmínek. HC Lev musí splnit všechny legislativní podmínky vyplývající z předpisů SZLH a IIHF a obchodní podmínky a závazky vůči Pro-Hokej, a.s. a HK Poprad," stojí v oficiálním prohlášení.

V případě, že se projekt uskuteční, čeká slovenské kluby finanční vyrovnání. "Kluby dostanou od HC Lev finanční vyrovnání, ale jeho výši nebudeme nyní zveřejňovat. Je to předčasné," řekl ČTK ředitel Pro-Hokeje Vladimír Paštinský s tím, že tato částka je výsledkem jednání s klubem HC Lev. "Stejně tak je to s vyrovnáním mezi HC Lev a HK Poprad, to je mezi těmito kluby," doplnil Paštinský. Dnešní rozhodnutí mimořádného jednání sportovní rady Pro-Hokeje je pro klub HC Lev hodně důležitým krokem, i když jde jen o postoj klubů.

Čtěte také

 Ten ale bude jedním z hlavních hledisek, která bude brát SZLH v potaz. Společnost Pro-Hokej, která řídí slovenskou extraligu, jednala o svém postoji ve Valčanské dolině poblíž Martina ve středu a některé kluby si vzali ještě čas na rozmyšlenou a dnes dopoledne se musely definitivně vyjádřit.

HC Lev chtěl původně působit v Hradci Králové, ale proti tomu se postavila Asociace profesionálních klubů ledního hokeje, která řídí extraligu, a následně ji zamítl na začátku června i Český svaz ledního hokeje. Vedle postoje klubů byla pro ČSLH problémem legislativa.

"I když jednání se zástupci hradeckého klubu byla velmi seriózní, souhlas by znamenal možná zásah do současné legislativy svazu a byl by nemyslitelný bez předchozí písemné smlouvy mezi Českým svazem ledního hokeje a Kontinentální hokejovou ligou," řekl tehdy generální sekretář ČSLH Martin Urban. V současné době musí HC Lev vyřešit na Slovensku fakt, že není členem žádné národní federace, protože z ČSLH vystoupil a členem SZLH také není.

Nepřehlédněte

Problém s působením klubu HC Lev v KHL v Popradu nemá ale v současné době Mezinárodní hokejová federace (IIHF). Její prezident René Fasel řekl deníku Šport, že nechává rozhodnutí na slovenský svaz. "Několikrát jsem mluvil s prezidentem KHL Alexandrem Medveděvem a zaznamenal jsem, že vedení této soutěže udělilo Lvu licenci na start v ní. To je všechno," prohlásil Fasel.

Teď je podle Fasela na tahu slovenský svaz. "Musí rozhodnout, zda bude tuto iniciativu akceptovat nebo ne. Jestli dá zelenou, nebo zaujme negativní stanovisko jako v Česku a ve Finsku. Nemám důvod do toho zasahovat, rozhodnutí je na SZLH. Jestli bude s KHL na Slovensku souhlasit, my to budeme respektovat. Je ale pravda, že se musí splnit určité podmínky," doplnil Fasel.

Jedná se hlavně o legislativu. "Musí být všechno v pořádku, abychom mohli hráče v novém klubu zaregistrovat. Když se dodrží stanovená pravidla, nevznikne problém, aby se tato soutěž na Slovensku hrála. Společnou ligu mají například Rakušané, Slovinci a Maďaři, ale i Francouzi a Španělé," doplnil Fasel.

HC Lev byl do KHL přijat před týdnem a jeho účast má ještě schválit tamní Rada ředitelů. Ve středu byl zveřejněn i oficiální rozpis soutěže, která má díky zařazení Lva čtyřiadvacet účastníků. Vedení klubu dává narychlo dohromady realizační tým i kádr a chce v pondělí v Popradu zahájit přípravu.

V pondělí ale bude také čekat na rozhodnutí Slovenského svazu. Po jednání s HC Lev se sice ve čtvrtek vyjádřil předseda představenstva Chomutova Jaroslav Veverka, že viděl dokument se souhlasem Slovenského svazu ledního hokeje k účasti Lva v Popradu, ale zástupci SZLH s tím nesouhlasí.

"Viděl jsem povolení pro HC Lev od slovenského svazu. Slovenské kluby se možná ještě radí, ale svaz už těžko změní, co jednou schválil," tvrdil Veverka, který jednal s nováčkem KHL o uvolnění trenéra Radima Rulíka i některých hráčů. Ale na Slovensku informaci o povolení popírali. "Je to blbost. Žádné povolení jsme nevydali," citoval deník Šport člena výkonného výboru SZLH zodpovědného za oblast mezinárodních vztahů Igora Němečka.

Na Slovensku opakují, že stále marně čekají na oficiální žádost Ruské hokejové federace. "Slyšel jsem, že ve středu tu byl někdo z KHL, ale nevím, kdo s kým jednal. Nic se neposunulo dopředu, spíše naopak, víc se to zamlžuje. Uvidíme, co přinesou nejbližší dny a kam se pohneme. Zatím to vidím tak, že iniciativa HC Lev směřuje do ztracena," řekl Športu viceprezident SZLH Ján Filc.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!