Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Napětí na Slovensku trvá. Nastoupí na mistrovství světa s béčkem?

Předseda slovenského hokejového svazu Igor Nemeček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda slovenského hokejového svazu Igor Nemeček. | foto: ČTK

PRAHA Hokejovému Slovensku reálně hrozí, že bude hrát na nadcházejícím mistrovství světa v Rusku s béčkovým výběrem. Rebelující padesátka elitních borců totiž trvá na svém a nechce reprezentovat, dokud neodstoupí současný šéf svazu Igor Nemeček.

V jednu chvíli se už zdálo, že se situace uklidnila. Zástupce hráčů Michal Handzuš totiž absolvoval osobní jednání s Nemečkem, který ho informoval o svých záměrech. Ty však neobsahovaly okamžité odstoupení, ale pouze příslib rezignace. A to až v červnu příštího roku.

Což je pro hráče málo a logicky se obávají, že jde pouze o obstrukci, díky které se situace uklidní a nakonec vyšumí.

Bojkot tak trvá a Nemeček se zlobí. „Ústupků jsem už udělal dost a já ani výkonný výbor neodstoupíme.“ To však vyústí v jediné: Slováci budou muset na jarním mistrovství světa nastoupit s béčkovým výběrem, který může mít problém udržet se v elitní skupině.

Už nyní měl nový reprezentační kouč Zdeno Cíger velké trable při sestavování výběru pro Německý pohár.

Nemeček reaguje: „Cíger složil za současné situace dobré mužstvo. V roce 2011 odmítlo trenéru Vůjtkovi pozvánku do reprezentace na Německý pohár osmnáct hokejistů, byť se tomu tehdy neříkalo bojkot. Slovensko pak turnaj vyhrálo. Samozřejmě se může stát všechno a připraveni jsme i na ústupky.“

Na ty to však momentálně nevypadá. Ba právě naopak. Svazová disciplinárka například potrestala brankáře Marka Čiliaka z Komety zákazem reprezentovat do konce sezony, protože se v médiích otevřeně bavil o současných problémech ve slovenském hokeji.

Vyřeší situaci kongres?

Přeloženo: slovenský hokej, který nemá hráče, se o dalšího připravil zcela dobrovolně. I když nutno podotknout, že i Čiliak je na straně rebelujících hráčů, takže šlo od Nemečkových lidí spíše o odvetu.

„V květnu zasedne Rada svazu a následně se uskuteční mimořádný kongres. Garantuju, že na Radě přijmeme nové stanovy, které budou vycházet i z nového zákona o sportu a z toho, co bude prospěšné pro hokej. Předčasně však neabdikujeme,“ pravil Nemeček.

I když kvůli tomu hrozí slovenskému hokeji na šampionátu ostuda? „Znovu opakuju: červnové volby byly demokratické a zúčastnili se jich voliči, kteří mají mandát. Nevidím proto důvod odstupovat. Platí však, že když se do 30. června neuskuteční kongres, z funkce odstoupím. Věřím, že člověka, kterého zvolí do funkce, budou všichni akceptovat a konečně nastane pokoj.“

Boj o moc na Slovensku tak zdaleka nekončí a je jen otázkou, jaké oběti tamní hokej bude muset podstoupit.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...