6. listopadu 2015 17:50 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Slovenský bojkot má první ‚zrádce‘. Otočili se k nám zády, štve Cháru

Smutný Chára.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smutný Chára. | foto: Reuters

PRAHA Společně se domluvili, že budou držet pohromadě, aby změnili pořádky ve slovenském hokeji. Slíbili si, že na protest nebudou reprezentovat, protože to je jejich jediná pořádná páka. Jenže hned při první nominaci úmluvu více než 50 hokejistů tři z nich zradili.

Tomáš Marcinko, Lukáš Cingeľ a Roman Kukumberg změnili názor. Nejprve podepsali listinu vyzývající současného šéfa slovenského svazu Igora Nemečka, aby odstoupil, jinak bojkotují reprezentaci. Rychle však otočili, čímž rozzlobili slavného Zdena Cháru.

„Všichni jsme jednotní a držíme spolu. Jsem zklamaný z těch tří hráčů, kteří nám přislíbili, že budou s námi, ale teď se otočili zády a šli do reprezentace. Na druhé straně aspoň vidíme, na koho se můžeme spolehnout a na koho ne,“ ozval se ze zámoří.

Sestoupí z elitní skupiny?

Slovensku hrozilo (a vlastně ještě pořád hrozí), že nebude schopné sestavovat konkurenceschopné výběry a pesimisté mají obavy především z toho, aby oslabený národní tým nesestoupil z elitní skupiny MS. Pod peticí jsou totiž podepsaní ti nejlepší hráči a situace ve vyjednávání se zatím nepohnula ani o kousek.

U moci je stále Nemeček, který je v očích rebelujících hráčů hlavní příčinou úpadku slovenského hokeje. A ten se své pozice rozhodně nehodlá vzdávat.

„Hráči nejsou ochotní za těchto podmínek reprezentovat, ale jsou ochotní zrušit bojkot za výměnu jediného člověka. Když ten jediný člověk neumí pochopit, že jeho odstoupení by pomohlo hráčům a tím i Slovensku, je to určitá arogance a sobeckost,“ říká Chára.

Většina slovenské veřejnosti stojí za Chárou a spol., jenže otázkou zůstává, jak jejich snaha o změnu pořádků dopadne, když dostala ránu z vlastních řad. Nebudou Marcinka, Cingeľa a Kukumberga při příští nominaci následovat další?

„Určitě nás to netěší, ale je to svobodné rozhodnutí každého z nich. Řekli jsme si, že budeme držet spolu, dokud nebude garance nových voleb. Drtivá většina to tak bere a nechtějí do té doby reprezentovat. Respektujeme, když si tihle tři původně společný krok rozmysleli. Nikdo nikoho netlačí, nenutí. Každý se rozhoduje podle své vůle,“ komentuje situaci Michal Handzuš, jeden z nejaktivnějších odpůrců současného vedení.

‚Hráči jsou od toho, aby hráli hokej‘

A jak své rozhodnutí vlastně vysvětlují sami hráči, kteří najednou změnili názor? Tady je vyjádření Tomáše Marcinka, útočníka extraligových Pardubic.

„Hodně jsem přemýšlel a rozhodl se takhle. Vždycky jsem rád reprezentoval a vždycky budu. Poradil mi to nějaký vnitřní pocit. Ano, jsem na té listině, na které se píše, že nebudu reprezentovat, ale prostě jsem chtěl přijít. Jestli je ve vedení ten, nebo onen, to nemáme ve svých rukách. Hráči jsou od toho, aby hráli hokej a na to se soustředím i já.“

Třeba taková slova zbytek stávkujících ještě více stmelí, třeba ne. Nemeček však nedávno vyhlásil, že už ustupovat nehodlá. „Jsem z toho zklamaný,“ povzdechl si Chára. „S hráči držíme jednoznačně spolu. Myslíme si, že jsou naše požadavky velice férové. Stále si neumím vysvětlit, že jeden člověk je v takové pozici a neumí ji vyměnit za 50 hráčů, kteří jsou spravedlivě nespokojení.“