6. června 2014 9:30 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Kalifornie ožila. Fanoušci z 'Města andělů' opět propadli hokeji

Před bitvou. Na snímku přiznívci obou táboru před halou Staples Center. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před bitvou. Na snímku přiznívci obou táboru před halou Staples Center. | foto: Reuters

LOS ANGELES (Od zpravodaje LN v USA) Finálová série slavného Stanleyova poháru se po roční přestávce vrátila opět do centra světového filmového průmyslu – do Los Angeles. Ačkoli spojení "slunná Kalifornie a hokej" ještě donedávna šlo dohromady jen málokomu, po nedávných vítězství obou jihokalifornských klubů ve Stanley Cupu - Los Angeles Kings (2012) a Anaheim Ducks (2007) – respekt fanoušků vůči místním hokejovým týmům narůstá

Navíc letos obě mužstva nabídla svým příznivcům jedinečnou podívanou v podobě lednového utkání pod širým nebem na baseballovém stadionu Los Angeles Dodgers a opravdovou lahůdkou se stalo jejich první vzájemné derby v druhém kole Stanley Cupu, které musel rozhodnout až sedmý zápas.

Los Angeles Kings si letos sedmé zápasy jakoby zamilovali. Na rozdíl od spanilé jízdy Stanley Cupem před dvěma lety, kdy před finálovou sérií prohráli jen dvě utkání, letos museli Králové absolvovat hned tři rozhodující sedmé zápasy, a to vždy na ledě soupeřů, čímž vytvořili rekord NHL. Navíc v prvním kole jako čtvrtý tým v historii NHL překonali deficit 0:3 na zápasy.

Sluníčko a teplé počasí lákaly ve středu spíše na pláž či na piknik pod palmami než na hokej, přesto již od ranního odpoledne se centrum města začalo zaplňovat fanoušky  v dresech Kings. Nechyběli ani příznivci Rangers, kteří hrdě nosili svá newyorská trika.

Organizátoři nabídli před vstupem do haly Staples Center nefalšovanou hokejovou show. Děti si mohly zahrát na vyhrazené ploše na chodníku hokej s tenisákem nebo zaskákat ve velkém nafukovacím hradě.

Milovníci přesné střelby si mohli zastřílet na nakresleného brankáře se čtyřmi otvory v každém z rohů branky. Pokud jste se trefili, dostali jste za odměnu láhev Coca-Coly.

Nechyběli ani prodejci suvenýrů všeho druhu, a řada fanoušků si nechala namalovat svůj obličej do černobílých týmových barev Králů. Organizátoři navlékli navíc dresy Kings na sochy slavných basketbalistů např. na Magica Johnsona, stojících před stadionem na počest titulů NBA, které tito hráči vyhráli pro Lakers, sousedy v hale Staples Center.

Z této malé hokejové poutě vysílala své vstupy řada televizních stanic z celého světa, i když jasně navrch měla domácí americká televizní společnost NBC, která vysílala první zápas finále nikoli na kabelovém sportovním kanále NBCSN, jak bývalo zvykem, ale rovnou na NBC.

Vedení televize si letos může mnout ruce, neboť do finále se probojovaly týmy z dvou největších měst Ameriky, New Yorku a Los Angeles, tudíž lze očekávat vysokou televizní sledovanost.

Jedná se již o osmý souboj těchto dvou velkých metropolí v hlavních amerických sportech, v 70. letech proti sobě třikrát bojovali basketbaloví New York Knicks a LA Lakers, a hned čtyřikrát za posledních 50 let se v baseballové Světové sérii utkali Dodgers a Yankees.

Televizní sledovanost letos za první tři kola Stanley Cupu narostla o dvacet procent, což potvrzuje trend, že hokej přitahuje v USA čím dál tím více diváků, i slova Garyho Bettmana, že NHL letos prožívá nejlepší sezonu své historie.

Slavnostní zahájení letošního finále však nenabídlo hollywoodskou okázalost a nabitý Staples Center vítal domácí miláčky jen melodií „Dream On“ od skupiny Aerosmith.

Ve ztemnělém hledišti v tu chvílí svítilo jen několik světýlek a na sedačkách každý z návštěvníků našel před zápasem bílý památeční ručník ve stylu dresu Kings, kterým se často při utkání mává.

Čestné vhazování obstaral Gretzky

Před tradiční americkou hymnou, kterou tentokrát zazpívali čtyři tenoři z místní opery, přijela na led asi dvacet malých začínajících hokejistů v dresech jednotlivých týmů NHL a roztáhli velkou americkou vlajku. Úvodní slavnostní vhazování zařídil nejslavnější hokejista historie Wayne Gretzky, bývalý kapitán obou finálových celků, a to jak Kings, tak Rangers.

Samotný hokej nabídl velké drama plné chyb, zejména ze strany domácích obránců, kteří dovolili Rangers nespočet sólových nájezdů na brankáře Quicka. I když ten jich řadu pochytal, na střelu Pouliota a kličku Hagelina však nestačil.

Tudíž, podobně jako několikrát ve finále Západní konference proti Chicagu, prohrávali domácí Kings rychle 0:2. Teprve poté se probudili z letargie a zápas nakonec otočili. Po chybě obránce Girardiho o výsledku rozhodl Justin Williams povedenou střelou v prodloužení.

„Z těch špatných začátků nechceme rozhodně dělat pravidlo a máme hodně co zlepšovat, nabídli jsme jim příliš mnoho jasných šancí,“ svěřoval se na tiskové konferenci šťastný střelec rozhodujícího gólu.

„Při té akci v prodloužení jsme zkazili nájezd 3:2, ale naštěstí jejich obránce upadl a my získali puk zpátky. Já pak byl schopen vystřelit na bránu a jsem rád, že to tam spadlo.“ Druhý zápas finále se hraje v sobotu v noci.

Michal Sedláček

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!