Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smolař Hossa začíná věřit v sen, Chicago si 'letí' pro Stanley Cup

Sport

  15:58
CHICAGO/PRAHA - Ať už by rozhodoval zápasy, nebo by na ledě nebyl příliš vidět... Ať už Stanley Cup získá po 49 letech čekání jeho Chicago, nebo mu ho vyfoukne Philadelphia... Pokaždé se bude mluvit především o něm.

Finále Stanley Cupu: Chicago - Philadelphie (radost Hossy a Niemiho). foto: Reuters

Protože letošní finále v NHL je zkrátka příběhem o Mariánu Hossovi – slovenském hokejistovi, s kterým si až nešetrně pohrál osud. "Ale já se na to snažím nemyslet. Chci hlavně už konečně vyhrát tuhle sérii," tvrdí odhodlaně. Možná je přece jen už všeho dost a Hossa si svůj dětský sen nakonec splní.

Chicago totiž v pondělní noc porazilo Philadelphii 2:1 a ujalo se vedení 2:0 na utkání. Teď je pouhá dvě vítězství od slavné trofeje. "Jenže Flyers otočili sérii s Bostonem z 0:3 na zápasy," připomněl útočník John Madden. "My na lehkou váhu nic nebereme." Byl by to také trestuhodný čin. A jestli někdo zůstává při zemi ze všech nejvíce, je to právě Marián Hossa, zocelen nepřízní hokejových náhod.

Finále Stanley Cupu: Chicago - Philadelphie.

Pamatujete? Před dvěma lety hájil barvy Pittsburghu, který ve finále podlehl Detroitu. Když se potom rok nato bitva o Stanley Cup opakovala, Hossa v té sezoně přešel na druhou stranu barikády a – a na potvoru tentokrát s Pittsburghem prohrál Detroit. "Nedokážete si představit, jak mi teď je," povídal pak skleslý v šatně.

Čekal osm zápasů na gól
Možná ani sám nevěřil, že po tom všem dostane hned třetí šanci. Pozor, znovu za jiný klub! Právě díky tomu je současná opora Chicaga vůbec prvním hokejistou v historii NHL, jemuž se povedlo hrát tři finále po sobě za tři různé týmy. Jenže dosud neúspěšně.

Finále Stanley Cupu: Chicago - Philadelphie (Antti Niemi).

Nyní se vše může změnit. Pohovor na toto téma měl s Hossou dokonce i Joel Quenneville, trenér Chicaga. Povídal mu, že "tentokrát je to potřetí a vzpomeň si vlastně, co se říká". "A já na to: Joeli, už mi to řeklo tolik lidí a tolikrát, že tomu snad opravdu začínám věřit," líčil 31letý forvard.

Ta skutečnost však jako by ho dělala psychicky ještě odolnějším. Během letošního play off se Hossa osm duelů po sobě střelecky trápil, přesto zůstal trpělivý. A v pondělní noc to přišlo... Šťastným gólem v druhé třetině otevřel skóre zápasu a zavelel k důležitému triumfu.

Finále Stanley Cupu: Chicago - Philadelphie (Hossa se raduje z branky).

"Už mě to docela dost dostávalo," svěřil se. "Snažil jsem se nebýt frustrovaný, ale znáte to, v hlavě to prostě máte." "Dal důležitou branku, naše střídačka pak byla dost nabuzená," dodal jeho spoluhráč Ben Eager. Ten vítězný gól přidal pouhých 28 vteřin po tom Hossově. Všem je přece jasné, jak moc je Hossa v sestavě důležitý. O to paradoxnější je, že se pro svůj tým ve finále stává spíš ztělesněním smůly.

"Je to náročné. Projdete tou dlouhou cestou, skrze ta všechna těžká utkání a přijde to poslední, kde prohrajete o gól," vzpomínal na loňské finále. "A je potom úplně jedno, jakou máte povahu, protože tohle vás sebere vždycky." Asi to tak mělo být, než se svého Stanley Cupu sám dočká. Byla by to hezká pohádka, že?

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat