Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sobotka o odchodu do KHL: Není to krok zpět, pomůže mi to

Sport

  17:18
PRAHA - Pro spoustu hokejových fanoušků to bylo velké překvapení. Český útočník Vladimír Sobotka vzdal boj o novou smlouvu v St. Louis a odešel do sibiřského Omsku. Proč? „Nebylo jiné východisko,“ tvrdí Sobotka. Zámořský klub nesplnil jeho požadavky, nechtěl ho vyměnit a hnal k arbitráži.

Útočník Vladimír Sobotka slaví jeden z gólů zápasu St. Louis a San Jose. foto: ČTK

Když se zpráva o Sobotkově odchodu z NHL do Ruska objevila, vypadalo to trochu jako špatný vtip. Zvlášť když několik hokejistů v poslední době zvolilo opačný směr. A když si český reprezentant pochvaloval, jak je v St. Louis spokojený.

Jenže ve skutečnosti to je celé trochu složitější. „Dá se říct, že jsem se ocitl zamčený,“ vysvětlil Sobotka. „Nemohli jsme se domluvit na smlouvě. Vyměnit mě taky nechtěli. Mysleli si, že budu čekat na arbitráž, to jsem nechtěl a bohužel se stalo to, že přišla nabídka z Omsku.“

Bohužel? Ano, Sobotka chtěl zůstat v Americe, o tom přece už od začátků ve Slavii snil.

Jenže: „V St. Louis nebyli schopní udělat takovou nabídku, aby byly obě strany spokojené.“

Přitom šlo „jenom“ o 300 tisíc dolarů. Klub nabízel kontrakt na 2,7 milionu, hráč chtěl smlouvu na jeden rok za tři miliony. „Nejsou to zas takové peníze, které by nemohli dát,“ myslí si Sobotka.

Hodnota peněz nehrála při rozhodování hlavní roli

Český útočník cítí, že po vydařené sezoně si odměnu zasloužil. V St. Louis byl čtyři roky a poctivě dřel pro úspěch týmu. Sobotkův přínos bohužel není tolik vidět ve statistikách. Přesto i řada zámořských fanoušků míní, že bude v Blues chybět, třeba na buly.

Sobotkovi vadí, že generální manažer Doug Armstrong využil jeho slov o tom, že nechce odejít do KHL. Mezitím podepsal jiné hráče, kteří jsou výkonnostně srovnatelní se 27letým Čechem. Z toho je Sobotka logicky smutný.

„Chci dokázat to, že mám na víc a půjdu do týmu, kde si mě budou vážit,“ řekl Sobotka o novém angažmá v Omsku. Zopakoval, že absolutní hodnota peněz (ta je v Rusku i vzhledem k daním větší) nehrála takovou roli jako fakt, že dostane víc prostoru na ledě: „Raději bych zůstal v NHL, ale nebylo jiné východisko. Myslím, že odchod do Ruska není krok zpět. Myslím, že mi to pomůže.“

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.