21. prosince 2008 18:48 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Souboj o druhé místo hokejistům nevyšel

Češi podlehli i Finům.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi podlehli i Finům. | foto: ČTK

MOSKVA Čeští hokejisté podlehli ve svém závěrečném vystoupení na turnaji Channel One Cup Finsku 2:5. Obsadili tak stejně jako před rokem třetí příčku a stejné zůstalo i pořadí na ostatních místech, když za vítěznými Rusy skončilo Finsko, poslední pak Švédsko. V celé sérii Euro Hockey Tour zůstávají Češi průběžně druzí.

Do české branky se od začátku postavil debutant Salák a měl se hned v úvodu co ohánět, aby uchránil svou svatyni před pohromou.  Na konci osmé minuty putoval na trestnou lavici Čermák, jeho spoluhráči na ledě sice minutu odolávali, ale pak udělali velkou chybu, když se tři vydali k podélnému hrazení, Finové rychlými předávkami dostali puk k Niskalovi a finský zadák zamířil z mezikruží přesně pod horní tyčku.

V 11. minutě musel český tým na minutu a půl do tří, čímž začalo velké představení sudích Bulanova s Kulakovem, kteří se obsadili do hlavních rolí duelu a vylučovali na obou stranách, jak jen to bylo trochu možné. Tým Suomi marně dobýval Salákovu branku a naopak ihned po skončení druhého z obou trestů posunul Červenka puk na Hlinku a ten v první vážnější šanci českého týmu jen těsně minul pravou tyč Lassilovi branky.

Do druhé dvacetiminutovky vstoupil český výběr pouze ve třech, neboť dvě vteřiny před vypršením hrací doby první části byli společně vyloučeni Pilař a Starý. Finové se okamžitě usadili před Salákem a svůj tlak završili druhým gólem Niskaly.

Ve 26. minutě putoval na trestnou lavici Anttila a Češi se dostali na rozdíl jediného gólu, když Klepišovu akci úspěšně zakončil Hlinka. Před polovinou zápasu musel za katr Irgl a po něm v rozmezí 14 vteřin Vampola a Krstev, takže Finové hráli v pěti proti třem více než dvě minuty. I díky na brankové čáře zasahujícímu Irglovi, který naskočil na led, Češi odolali.

Krátce nato pak sami udeřili díky Rolinkovi, který v přesilovce našel místečko nad gólmanovým ramenem. Při další početní výhodě mohl otočit vývoj zápasu Hlinka, ve velké šanci ho však vychytal Lassila. Před koncem třetiny naopak strhl vedoucí gól na stranu Suomi Seikola a český výběr musel znovu dotahovat.

Na začátku třetího dějství hráli Růžičkovi svěřenci minutu a půl v pěti proti třem, Hlinkovi a po něm i Markovi však kotouč ve slibných pozicích přeskočil hokejku. Když pak ve 47. minutě střela Aalta trefila do brusle vedle branky stojícího Kuuselu a puk se odrazil před brankoviště k dorážejícímu Sahlstedtovi, bylo podle obrazu zápasu jasné, že jde o poslední hřebíček do české rakve. Rozdíl ve skóre navíc ještě zvýšil v 55. minutě Voutilainen.

Česká republika - Finsko 2:5 (0:1, 2:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 26. Hlinka (Klepiš), 34. Rolinek (Blaťák) - 9. Niskala (Voutilainen, Seikola), 22. Niskala (Kuusela), 39. Seikola (Laine, Voutilainen), 47. Sahlstedt (Kuusela, Aalto), 55. Voutilainen (Niskala). Rozhodčí: Bulanov, Kulakov - Šeljanin, Sivov (všichni Rus.). Vyloučení: 10:11, navíc Čermák (ČR) 10 min. Využití: 2:3. Diváci: 3000.