Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špaček: Kluci se mě báli, jak jsem řval, tak chtěli, abych hrál

Sport

  16:49
PRAHA - S odstupem času o něco obšírněji zavzpomínal na svůj velký comeback při finále hokejové extraligy obránce Jaroslav Špaček. Vysvětlil mimo jiné, proč ho celý tým Plzně přemlouval k návratu, přestože olympijský vítěz z Nagana ukončil již v listopadu kariéru a za svým rozhodnutím si dlouho přesvědčivě stál.

Plzeň. Jaroslav Špaček. foto: MAFRA - Dalibor Glück

Až do finálového souboje Špaček statečně odolával. Z pozice asistenta trenéra si i tak atmosféru bitvy o titul vychutnával plnými doušky. Při pátém zápasu proti Zlínu už byl ale v sestavě.

"Oni už se mě kluci báli, že jsem na ně moc křičel, tak mě radši vzali zpátky na střídačku. A tam byl pak takovej klid, že se mohli více soustředit. A já se musel soustředit sám na sebe, abych to klukům nezkazil," vzpomínal Špaček s nadsázkou při rozhovoru s novináři. "On se pak víc zadejchal a už potom nemluvil," smál se vedle robustního beka sedící útočník Tomáš Vlasák, další člen zlaté sestavy Indiánů.

Špaček přitom odolal jakémukoliv přemlouvání již před ostrým startem sezony. "Já byl na oslavě čtyřicítky u Martina Straky (loni v září) a tam do mě tak hučeli, že mi z toho bylo až špatně. Vypili jsme hrozně piva a zelený, že to snad ani nebylo možný, ale já jim i tak říkal, že už prostě hrát nebudu. A oni všichni to věděli," připomněl Špaček. "A pak mi zkazili den, když mi tehdy ráno v kabině řekli, že budu hrát. Slova, kterými mě počastovala doma žena, ta ani nelze napsat," doplnil s nadsázkou Špaček.

V sezoně 2011/12 ještě válel v NHL v barvách Caroliny a Montrealu, nebylo proto divu, že i přes dlouhý tréninkový výpadek mu stačila třetina z finálového zápasu, aby se sžil s extraligovým tempem a byl plnohodnotným členem defenzivy.

V sedmém finále už nemohl a nechtěl ho spoluhráčům zkazit

Odehrál pátý, šestý i klíčový sedmý zápas. Až po jeho prvním prodloužení svlékl výstroj a vrátil se znovu jen do role asistenta. "Pořád to svádím na koleno, že mě bolelo, ale já už hlavně nemohl. Řekl jsem jim, ať si to už hrajou sami. Já to prostě klukům nechtěl zkazit," vysvětlil Špaček.

Svůj pohled do plzeňské kabiny během Špačkova rozhodnutí před osudovou částí zápasu nabídl i kapitán Martin Straka. "Sedíme tam s hlavama dole, všichni utahaní, jdu na záchod a vidím, že se úplně propocenej svlíká. Tak mu říkám: 'Co děláš, ty .....?'. A on na to: 'Já už nemůžu, musíte to dokončit beze mě'. Tak jsem mu jen říkal, ať si kouká vzít tepláky a je hned zpátky u toho ledu. Tak mě ujistil, že je tam za dvě minuty," popsal Straka výměnu názorů obou velkých kamarádů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat