24. dubna 2010 6:30 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Spanilá jízda Pardubic za titulem ve stopách Vsetína a Sparty

Eaton Pardubice slaví titul | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eaton Pardubice slaví titul | foto: ČTK

PRAHA Excelentní kvapík hokejistů Pardubic na cestě za titulem připomněl někdejší podobná excelentní představení Vsetína a Sparty. Východočeši k titulu prolétli neskutečně lehce. V play off soupeře svírali, drtili, ničili a stavěli je do role bezradných pěšáků bez sebemenšího nároku. Vždyť nicotnou naději nabídli pouze Třinci, jemuž ve čtvrtfinále blahosklonně dovolili vyhrát první duel. A pak se pardubický tým změnil v tornádo. Třinci už nepovolil zhola nic, stejně jako v semifinále Liberci a ve finále Vítkovicím.

Skóre 12:1 na zápasy v play off nabízí v historii nejvyšší soutěže srovnání jen s podobným tažením pražské Sparty v sezoně 1999/2000 a Vsetína v letech 1995/1996.

Vsetín se prezentoval navlas stejnou bilancí jako nyní Pardubice, Sparta pak neztratila v play off jediný zápas, avšak tehdy se hrálo pouze na tři vítězné zápasy.

Nejrychlejší jízdy za hokejovým titulem

Vsetín 1995/1996: Vsetín vtrhl v roce 1994 do extraligy jako uragán, hned první účast v nejvyšší soutěži přetavil v titul. O rok později si Valaši jízdu za triumfem zopakovali. Parta okolo JIřího Dopity ve čtvrtfinále porazila Kladno 4:0 na zápasy, stejným poměrem si poradila i s Českými Budějovicemi. První a jediné klopýtnutí přišlo až v prvním finále. Litvínov zvítězil gólem z poslední minuty 2:1. Pak ale Vsetín zabral a čtyřmi výhrami v řadě jako první v extralize obhájil titul.

Sparta 1999/2000: Po pěti letech přerušili vsetínské kralování sparťané. Ti vyhráli základní část a skvělé výkony předvedli i v play off. Ve čtvrtfinále Pražané povolili Pardubicím jen tři góly ve třech zápasech. Tehdy nejkratší možný počet zápasů jim stačil i v semifinále, kde marně vzdoroval Litvínov. O nic lépe nedopadl ani suverénní Vsetín. Zejména díky skvělému gólmanovi Petrovi Břízovi porazila Sparta Valachy 4:2, 4:0 a 1:0. Holešovičtí zatím jako jediní prošli play off bez porážky.

Pardubice 2009/2010: Do play off vykročili pardubičtí hokejisté ze třetí pozice – to jim jako čtvrtfinálového soupeře přisoudilo Třinec. První domácí duel sice Pardubice prohrály 1:3, pak už ale porážku nepoznaly. Semifinálový soupeř Liberec dokázal vynikajícímu brankáři Dominikovi Haškovi dát jen pět branek ve čtyřech zápasech. Východočeši doslova prolétli i finálem s Vítkovicemi, titul slavili už po čtyřech duelech. S dvanácti výhrami v řadě v play off stanovili nový rekord extraligy.

"Ve Spartě jsme měli hokejisty v nejlepším věku. Skloubila se u nás zkušenost, vůle po vítězství a suverénnost pramenící z víry v sama sebe," vzpomíná tehdejší trenér pražského celku František Výborný.
Výborný: Pardubice jsou podobné tehdejší Spartě
"Výtečně nám chytal Bříza, v obraně bylo spolehnutí na Kučeru, Sýkoru, Ptáčka, Šreka a další. K tomu jsme měli vynikající útočníky. Nechci po deseti letech měřit naši kvalitu se současnými Pardubicemi, ale tým Vaška Sýkory je v mnohém podobný. V brance mají excelentního Haška, rovněž vyrovnanou obranu a velmi dobré útoky. Mladí dorostli a tým působil velmi vyzrálým dojmem."

Nezapomenutelnou éru Vsetína s Pardubicemi porovnával zase bývalý útočník Rostislav Vlach: "Hokej se za ty roky dost změnil," upozornil. "Pardubice měly ve finále vyrovnanější tým a zdálo se mi, že jejich hráči působili semknutějším dojmem. I u nás ve Vsetíně se vždycky hodně sázelo na soudržnost hráčů, na partu."
Vlach vzpomíná, že ve Vsetíně se zrodil snad až rodinný klub, v němž si byli všichni hodně blízko.

"Jistě, brali jsme slušné peníze, ale třeba taková Sparta měla daleko větší rozpočet. Navíc ve Vsetíně žijí ti praví Valaši. Strašně nám přáli úspěch, což se projevilo na naprosto jedinečné atmosféře. Každý úspěch je samozřejmě také podmíněný vynikajícím gólmanem. My měli Čechmánka, Sparta Břízu a letos Pardubice Haška."

Trenér novopečených mistrů Václav Sýkora si i po oslavách titulu podobnost Pardubic s někdejším Vsetínem a Spartou uvědomoval. "Vsetín měl velmi dobré finanční možnosti, takže mohl nakoupit nejlepší hráče, kteří byli u nás k mání. U Sparty se jednalo zase o dlouhodobější systematickou práci. Páteř tvořili odchovanci Bříza, Žemlička a také Franta Výborný. Všichni byli se Spartou bytostně spjati."

A Sýkorovy Pardubice? "Mladí se velmi dobře zapracovali do týmu, získali jsme i zkušené hráče, všechno se ideálně skloubilo dohromady. A k tomu všemu jsme měli jednu obrovskou osobnost – Dominika. Leckdo zprvu nechápal, proč jsme ho angažovali. Jenže on byl obrovským přínosem a hlavně motorem celého týmu."

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76

Najdete na Lidovky.cz