Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Sparta podruhé zdolala Plzeň a je čtvrtá

20:54
PLZEŇ - Hokejisté Sparty vyhráli v dohrávce 1. kola extraligy v Plzní 5:4 po samostatných nájezdech a posunuli se v tabulce na čtvrté místo před svého dnešního soupeře. O tom, že Pražané porazili Indiány podruhé během šesti dnů rozhodl jediný úspěšný exekutor nájezdu Peter Jánský.

Hokejisté Sparty oslavují branku foto: ČTK

Výhra hostů se ale nerodila lehce. Na začátku druhé třetiny vedli o dvě branky, ale o náskok přišli vinou nedisciplinovanosti. Poté drželi jednogólové vedení, ale plzeňský kapitán Martin Straka poslal utkání 107 sekund před koncem normální hrací doby do prodloužení.

Do utkání vstoupili aktivněji hosté a plzeňský gólman Svoboda musel vyrazit pokus Broše z bezprostřední blízkosti a vzápětí i dorážku Tenkráta. Převahu Sparty dokumentoval také čistý bodyček Kočího na Dudu. Přesto se do vedení dostali domácí, když v 5. minutě kombinaci celého třetího útoku Indiánů zakončil před brankou nekrytý Johnson trefou z otočky. Povzbuzená Plzeň se poté osmělila směrem dopředu a strážce sparťanské branky Pöpperle jen s obtížemi vytěsnil mimo bekhendovou střelu rozjetého Heřmana.

Plzeň - Sparta 4:5 po sam. nájezdech (1:1, 2:3, 1:0 - 0:0)

HC Plzeň 1929 - HC Sparta Praha 4:5 po sam. nájezdech (1:1, 2:3, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 5. Johnson (Pitule, M. Dvořák), 30. Duda (Kinrade, Lev), 36. Horna (Kratěna, Jiří Hanzlík), 59. Martin Straka (Marušák) - 10. Ton (Philipp, T. Rachůnek), 22. T. Rachůnek (Foster, Y. Treille), 25. Ton (Bližňák, Pacovský), 38. Milam (Jan Hanzlík, Tenkrát), rozh. nájezd Jánský.

Rozhodčí: Hribik, Souček - Bádal, Charvát. Vyloučení: 7:12, navíc Jan Hanzlík (Sparta) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 6080.

Hosté nedokázali zužitkovat více než minutovou přesilovou hru čtyři na tři, krátce po jejím skončení ale po skrumáži před Svobodou dorazil za brankovou čáru Ton. Domácí mohli změnit vyrovnaný stav během početní výhody ve 12. minutě, St. Pierre však zblízka ztroskotal na Pöpperlem. Zaskvěl si i jeho protějšek Svoboda, jenž dokázal skvělým zákrokem zneškodnit blafák najíždějícího Tenkráta. Těsně před první přestávkou hosté selhali v 61 vteřin dlouhé dvojnásobné přesilovce.

Na začátku prostřední dvacetiminutovky se ale po přihrávce Fostera zpoza branky trefil přesně nad Svobodovu lapačku z mezikruží Tomáš Rachůnek. Odpovědět mohl vyrovnat Kovář, ale Pöpperle byl pozorný a naopak z protiútoku zakončil Ton přečíslení tři na dva přesnou bombou pod břevno. Na nepříznivý stav 1:3 zareagoval kouč domácích Jelínek nasazením náhradního brankáře Mazance. Západočeši zjednodušili hru a ve 30. minutě během přesilovky snížil Duda přesnou střelou do levého horního rohu na rozdíl jediného gólu.
Vyrovnání se domácí dočkali při dalším vyloučení Kočího ve 36. minutě, kdy na konci rychlé kombinace překonal bezmocného Pöppperleho první trefou v plzeňském dresu Horna. Nápor modrobílých vrcholil těsně před druhou sirénou. Dvouminutovou přesilovou hru pět na tři domácím rozdělila pauza, přesto jí nezvládli. Podobně se jim za chvíli vedlo i ve dvou klasických přesilovkách.

V 59. minutě Plzeň srovnala

Hosté se kvůli množství trestů vůbec nedostávali do útočného pásma. Snaha domácích vrcholila před koncem normální hrací doby. Strakova teč mířila těsně vedle a proti Dudově dravém průniku ještě skvěle zasáhl Pöpperle. Na 4:4 srovnal až v 59. minutě Straka, který jemně usměrnil Marušákovo nahození od modré čáry. Hrozbu prodloužení mohl na poslední chvíli zažehnat Pacovský, tváří v tvář Mazancovi ovšem neuspěl.

V nastavení domácí neproměnili přesilovou hru, za což je ve čtvrté sérii samostatných nájezdů potrestal přesnou střelou Jánský.