Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela

Sparta porazila Vítkovice a vede extraligu

20:03
VÍTKOVICE - Hokejisté Sparty vyhráli zásluhou čtyř gólů v poslední části na ledě Vítkovic 6:3 a při zaváhání Českých Budějovic se vyšvihli do čela tabulky. Vicemistr ještě v úvodu třetí dvacetiminutovky držel stav 2:2, Pražané však po jeho chybách skórovali dvakrát v rozmezí 44 sekund a rozhodli o svém druhém vítězství z posledních jedenácti zápasů na ostravském ledě. Dva góly a asistenci si připsal Alex Foster.

Vítkovice - Sparta, hráči Sparty se radují z gólu. foto: ČTK

První část odehráli Ostravané ve velkém stylu. Bývalého vítkovického brankáře Faltra už po několika sekundách nechal vyniknout Káňa, ale jako první se vzápětí radovali sparťané. Puk se však po průniku Pacovského dostal už do posunuté klece a po kontrole videozáznamu ho rozhodčí neuznal.

Vítkovice Steel - Sparta Praha 3:6 (1:1, 0:1, 2:4)

Branky a nahrávky: 8. Szturc (Strapáč, Rehák), 41. Burger (J. Káňa, Malík), 57. Rehák (Pohl, J. Káňa) - 12. Broš (Husák, Jánský), 22. Ton (Tenkrát, Philipp), 42. Tenkrát (Bližňák, Ton), 43. Foster (T. Rachůnek), 52. Foster (Kasík), 60. T. Rachůnek (Ton, Foster). Rozhodčí: Hradil, Polák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 5513.

Výborným bruslením si poté tlak vynutili domácí. Při signalizovaném trestu je poslal do vedení Szturc, hosté však po náporu první formace kontrovali trefou Broše, který z brankoviště dorazil Husákovu střelu. Vítkovice v závěru první dvacetiminutovky Pražany přikovaly do útočného pásma. Nejblíže gólu byl v přesilovce Rehák, ale jeho bomba rozezněla břevno.

Převaha Vítkovic ve druhé části opadla. "První třetinu jsme odehráli velice špatně. Kdybychom prohrávali 0:3, nikdo by se nemohl divit. Ve druhé třetině jsme se ale zlepšili. Začalo nám to bruslit, dohrávali jsme osobní souboje a dostali jsme se do vedení," vyprávěl kouč Sparty Richard Žemlička.

Domácí ji rozehráli chybou v obranném pásmu, po které neobsazený Ton hned ve 22. minutě nedal Málkovi šanci a z mezikruží obrátil skóre. Sparta eliminovala pohyb soupeře, ucpala střední pásmo a Vítkovice do útočného pásma pronikaly mnohem složitěji. Zůstaly jim hlavně brejky, Szturc však po úniku v oslabení Faltra kličkou neošálil.

Už po 28 sekundách třetího dějství Burger šikovnou tečí vyrovnal, ale velké mezery v defenzívě Vítkovicím během necelých dvou minut vzaly naději na úspěch. Tenkrát měl po Bližňákově pasu mezi kruhy dost času a místa, aby hostům rychle vrátil náskok a o 44 sekund později potrestal další chybu soupeře Foster.

Když přidal Foster i pátý gól, nebylo pochyb o třetí sparťanské výhře za sebou. Rehák už snížil pozdě a efekt nepřinesla ani domácí power play, před jejímž koncem naopak zpečetil výsledek Tomáš Rachůnek. "Měli jsme dost šancí, abychom vstřelili nějaké góly, pak jsme ale udělali chyby, za které jsme byli potrestáni. Když jsme měli šance my, tak jsme je nedali. Hráči sice dřeli, ale střelecky se nám nedaří. Děláme hrubé chyby," uznal trenér Vítkovic Zdeněk Moták.

Budějovice už popáté nestačily na Pardubice

České Budějovice prohrály doma s Pardubicemi 2:5 a opustily čelo tabulky. Mountfield už v polovině zápasu musel dohánět pětigólové manko a neuspěl ve vzájemných zápasech s Východočechy už popáté za sebou. "Udělali jsem individuální chyby, které soupeř stoprocentně potrestal. Na co Pardubičtí sáhli, to tam padlo, což svědčí o jejich šikovnosti. Naši hráči trochu sklopili hlavy. V útoku jsme měli podobné situace jako hosté, ale nebyli tak důrazní," zlobil se českobudějovický kouč František Výborný.

Domácí měli z počátku větší sebevědomí a působili jistějším dojmem, ale první větší příležitost si vypracovali až v sedmé minutě, kdy Martynek zblízka marně dorážel pokud po nahození Nováka od modré čáry. Pardubičtí potom hráli přesilovku, ale vůbec k ničemu se nedostali. V dalším průběhu ohrozil Růžičku prudkou střelou Červený, skóre však otevřeli hosté.

České Budějovice - Pardubice 2:5 (0:1, 1:4, 1:0)

Branky a nahrávky: 32. L. Květoň (Červený, Martynek), 55. Kašpařík (Gulaš, Šimánek) - 15. Píša (Starý), 24. Koukal (Kolář I, V. Kočí), 26. Elkins (Sim), 28. Koukal (Kolář I, T. Nosek), 30. Brendl (Elkins). Rozhodčí: Homola, Pešina - Bláha, Kostka. Vyloučení: 5:7. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 5258.

Po chybě Vydareného se nejprve Starý zalekl nabídnuté šance a pálil vedle, ale v pokračující akci tentýž hráč našel na modré Píšu a po jeho nápřahu skončil puk za Kovářovými zády. V závěru prvního dějství ještě Brendl nastřelil tyčku a střelou zblízka zkoušel štěstí Koukal.

I nadále byly aktivnější Pardubice. Po akci Rákose se Starým na začátku druhé třetiny znovu zazvonila tyčka a brzy na to Koukal ve vlastním oslabení využil nekoncentrovanost Kováře, jenž nepřikryl puk odražený od zadního plexiskla, a zadovkou přidal druhý gól.

Jihočeši následně hráli téměř minutu v pěti proti třem, ale sotva se poměr hráčů vyrovnal, jeli Elkins se Simem dva na jednoho a bylo z toho třetí zásah.  "Jsme rádi, že jsme dokázali navázat na zlepšený výkon z minulého utkání doma proti Zlínu. Zlomovým momentem bylo ubránění našeho oslabení tři na pět a čtyři vstřelené góly ve druhé třetině, z nichž jeden jsme dali v oslabení," radoval se trenér hostů Ladislav Lubina.

Vzápětí po Noskově sólu zachránila domácího brankáře tyčka, ale o chvíli později se trefil Koukal a vyhnal Kováře na střídačku. Náhradník Kantor si po dvou minutách na ledě sáhl na puk ve chvíli, kdy jej lovil z branky pro Brendlově trefě zápěstím. Teprve poté zásluhou Květoně skórovali rovněž domácí.

Do třetího dějství poslali trenéři Mountfieldu na led pozměněné útoky, místo Sailera se objevil rekonvalescent Pletka, a začal se hrát otevřený hokej. Domácí neměli co ztratit a hosté se nebáli o výsledek. Střeleckou příležitost měl Kotalík a po spolupráci s Červeným také Martynek. Trefil se však až v 55. minutě Kašpařík po ukázkové kombinaci s Gulašem a Šimánkem. Na druhé straně Kantor zachránil situaci před Koukalem, lapil také střelu útočníka Koláře a nezalekl se ani nájezdu Kousala.

Výsledky 19. kola extraligy

Energie Karlovy Vary - Plzeň 1929 4:3 (0:1, 3:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 30. Zaťovič (Mikeska, Mocek), 32. Skuhravý (Zaťovič, Mikeska), 33. Skladaný (Melenovský, Dej), 53. Pech (Kumstát) - 8. Pitule (Dvořák), 31. Jan Kovář (Stránský), 40. Martin Straka (Mrňa, St. Pierre). Rozhodčí: Kalivoda, Turčan - Horinek, Rozlílek. Vyloučení: 5:6, navíc St. Pierre (Plzeň) 10 min. Bez využití. Diváci: 5449.'

Kometa Brno - Bílí Tygři Liberec 2:4 (0:1, 2:0, 0:3)
Branky a nahrávky: 35. Podkonický (Malec, Jankovič), 36. Jaroslav Svoboda (Dlouhý) - 12. Bárta (Dušek, T. Urban), 43. Bartovič (P. Nedvěd, Kudrna), 48. Bárta (Bortňák), 58. Vantuch (P. Nedvěd). Rozhodčí: Blecha, Minář - Bryška, Novák. Vyloučení: 1:3. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 7200.

PSG Zlín - HC Verva Litvínov 3:2 (3:0, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 1. Köhler (Leška, Finsterle), 10. Köhler (Leška), 18. Důras - 35. Frolík (Majdan), 55. Trávníček (Hanzl, Ručinský). Rozhodčí: Šír, Husička - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4076.

Slavia Praha - Oceláři Třinec 3:2 po sam. náj. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0) Branky a nahrávky: 32. Kuboš (Krenželok, T. Hertl), 54. T. Hertl (Žejdl, Kolařík), rozhodující nájezd V. Růžička ml. - 4. Adamský (Kohn), 40. Hrabal (Orsava). Rozhodčí: Šindler, Souček - Pouzar, Kis. Vyloučení: 5:6, navíc Krenželok (Slavia) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 2793.