Parádní bitva Sparta - Zlín: kapitáni po dvou gólech a dalších 9 k tomu

17:57
PRAHA - Kvůli takovým zápasům se na hokej chodí. Sparta porazila ve 47. kole extraligy po divoké přestřelce Zlín 7:6 v prodloužení. Berani sice dokázali stáhnout manko ze stavu 0:3 a 1:4, přesto nakonec ztratili vůbec první body po předchozích šesti kolech.

Miroslav Forman ze Sparty (vpravo) se raduje z rozhodujícho gólu v prodloužení proti Zlínu. foto: ČTK

Po dvou gólech dali kapitáni Tomáš Rolinek a Petr Čajánek. Zápas rozhodl hned zkraje prodloužení v čase 60:30 útočník Miroslav Forman.

V utkání s brzkým začátkem, které Sparta věnovala dětem, se sice od úvodních vteřin hodně bruslilo, ale rovněž pozorně bránilo. Brankáři tak neměli příliš možností vyniknout.

Kumstát v klubu střelců

Pražané rozbili obranný blok hostů zásluhou přesilové hry. Vůbec prvním hříšníkem duelu byl v končící 13. minutě Roman Vlach. Pech pálil zápěstím z kruhu pro vhazování, Kašíkovi se kotouč převalil přes lapačku, vypadl za jeho zády a Kumstát mohl snadno oslavit vstup do Klubu hokejových střelců deníku Sport za 250 branek v domácí nejvyšší soutěži a české reprezentaci.

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z 250. gólu v hokejové extralize a reprezentaci.

Další hru ve čtyřech už Zlín zvládl výrazně lépe a na začátku 19. minuty měl naopak příležitost k vyrovnání po Kumstátově faulu. Jenže opak byl pravdou. Sabolič si na druhé straně parádní stahovačkou povodil Matějíčka a tváří v tvář Kašíkovi precizně provedeným blafákem do bekhendu s přispěním horní tyče zvýšil na 2:0.

Po vcelku poklidně plynoucí první části přišly velké věci ve druhé dvacetiminutovce, kam oba celky stihly vtěsnat celkem osm branek. Už po 47 sekundách si vyjel od hrazení až před Kašíka Klimek a přidal třetí gól Sparty, jenže Berani nerezignovali a z přesilovky snížil Okál. Ve 26. minutě měla Sparta tříbrankový náskok zpět. Při signalizované výhodě se Pech chvilku strkal s Kubišem, ale na rozdíl od zlínského forvarda zároveň pečlivě sledoval hru, najel si na Pilařovu nahrávku a skóroval.

Petr Čajánek ze Zlína se raduje ze svého druhého gólu v utkání.
Zleva Lukáš Pech, Tomáš Rolinek a Petr Kumstát ze Sparty se radují z Rolinkova...

Okál se pak blýskl pěknou individuální akcí, Novotný ho však vychytal. Zlín to nemuselo mrzet dlouho. Čajánek po polovině základní hrací doby příklepem bez přípravy trefil horní růžek a snížil. O tři minuty později zaúřadoval zlínský kapitán znovu a Zlín ztrácel už jen jediný gól. Jenže 40 vteřin nato přišla odpověď hráče, jenž „céčko“ na svém dresu nosí ve Spartě - Rolinek zvýšil na 5:3.

Zápas se vymykal obranám i sudím

Ve hře se občas zajiskřilo a zápas se vymykal z rukou i sudím. Zlín ale ani další inkasovaná branka nesrazila na kolena. Nejprve Holík ve 37. minutě parádní ranou utnul trest pro Ďalogu a chvilku nato už bylo vyrovnáno, když se pouhé čtyři vteřiny od začátku Mikušova pobytu na lavici hanby trefil bombou od modré čáry Žižka.

Od třetího dějství vsadila Sparta v brankovišti na Januse, jenž nahradil Novotného. Ve 49. minutě jí vrátil vedení Rolinek, když se prodral do koncovky přes Matějíčka a dorovnal účty v minisouboji se svým protějškem Čajánkem. Jenže ani to Spartě nestačilo, protože Kotvan čtvrtým zásahem Zlína v přesilovce dovršil skóre 6:6 a šlo se do prodloužení. Drama ukončil už po 30 vteřinách úspěšně dorážející Forman.

47. kolo hokejové extraligy

HC Energie Karlovy Vary - HC Oceláři Třinec 5:3 (1:1, 1:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 19. Bartek (Balán, Deyl), 30. Bartek (Duda), 42. V. Tomeček (R. Hruška, J. Tomeček), 58. Duda (Balán), 60. Duda (Balán) - 2. Ružička (Plíhal, Nosek), 25. Hrabal (Hrňa), 31. Dravecký (Marek Růžička, Žejdl). Rozhodčí: Pešina, T. Horák - J. Svoboda, Lhotský. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. Diváci: 2302.

HC Škoda Plzeň - HC Kometa Brno 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 6. Bližňák (Mozík, Kadlec), 33. J. Sýkora (T. Sýkora, Pulpán), 56. Balej (Lev). Rozhodčí: Polák, Úlehla - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 9:7, navíc Honejsek (Brno) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 5035.

HC Sparta Praha - PSG Zlín 7:6 p. (2:0, 3:5, 1:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 14. Kumstát (Pech), 20. Sabolič (Buchtele), 21. Klimek (Forman, Pilař), 26. Pech (Pilař), 36. Rolinek (Kumstát, Pech), 49. Rolinek (Pilař), 61. Forman (Buchtele) - 24. Okál (Leška, Urbanec), 32. Čajánek (Žižka, Okál), 35. Čajánek (O. Veselý), 37. P. Holík (Roman Vlach), 38. Žižka (Matějíček, J. Svoboda), 53. Kotvan (Ondráček). Rozhodčí: Hribik, R. Svoboda - Bláha, Špůr. Vyloučení: 9:7, navíc Žižka (Zlín) 10 min. Využití: 1:4. V oslabení: 1:0. Diváci: 6396.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - Bílí Tygři Liberec 3:4 p. (1:1, 0:1, 2:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 19. Gregorc (Radil), 46. Tybor (Benák), 48. Nahodil (Gregorc, Radil) - 5. Jass (Vampola), 33. T. Urban (Filippi), 47. Vitásek (Filippi, Valský), 63. Filippi (Plutnar, Gřegořek). Rozhodčí: Hodek, Wagner - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 8712.

HC Verva Litvínov - HC Slavia Praha 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 8. Ručinský (Hübl, Jánský), 22. Petružálek (Ručinský, Pavlík), 32. Martynek (Gerhát), 40. T. Pavelka (Gula) - 56. M. Čermák z trestného střílení. Rozhodčí: Fraňo, Souček - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 1:5. Využití: 1:0. Diváci: 4837.

HC Vítkovice Steel - HC Olomouc 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 25. Huna (Zíb, Roman), 27. Olesz (Stehlík), 48. Stehlík (Svačina, Roman) - 22. Laš (Herman). Rozhodčí: Lacina, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:7. Využití: 2:0. Diváci: 5029.

BK Mladá Boleslav - Mountfield Hradec Králové 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 24. Klimenta (Ovčačík, Robar) - 19. Dej (Čáp), 56. Čáp. Rozhodčí: Hejduk, Šindler - Gerát, Hynek. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 4150.