Sparta přehrála v derby nováčka z Mladé Boleslavi

21:40
PRAHA - Deset kol má za sebou česká hokejová extraliga. Co první pětina soutěže zatím ukázala? Z favoritů se zatím daří pouze Slavii, Vítkovicím a po špatném začátku také Spartě. Naopak se zatím hledají další spolufavorité soutěže Liberec, České Budějovice a Pardubice.

Sparťanský brankář Tomáš Duba po zápase v Českých Budějovicích podržel spoluhráče také v Mladé Boleslavi. foto: ČTK

Na čele tabulky se naopak i přes příchod Martina Straky nadále drží Plzeň. Tým, který se poslední roky trápil, přestože měl v kádru nejednu hvězdu, zatím letos šlape. V populární "Stračeně" získali Západočeši konečně toho pravého vůdce. Kapitán týmu režíroval také dnešní výhru svého týmu nad kousavým Kladnem 3:2. V 16. minutě zpoza branky chytře namazal Kracíkovi, který vyrovnával na 1:1. Do vedení se totiž dostali hosté, zásluhou čtvrté branky v sezóně z hokejky Martina Frolíka.

Už, už, se zdálo, že první třetina skončí nerozhodně, když se v čase 19:01 trefil Martin Straka. Snadno obral o puk váhajícího Tenkráta a Hořavovi v kladenské svatyni nedal šanci. Svižní hokej pokračoval i ve druhé třetině, šance se střídaly na obou stranách. Červené světlo se ovšem rozsvítilo jen za hostujícím brankářem a to ve 35. minutě. Straka trefil svou ranou jen břevno, ovšem Vlasák již veděl co s kotoučem – 3:1.

Kladno se nevzdalo. Dál dřelo a bojovalo, především přesilovky v podání komanda Procházka-Patera-Kalla byly velmi nebezpečné. Navíc hostům vyšel nástup do třetí dvacetiminutovky, po 17 vteřinách se trefil Pavel Patera. Více ale Kladenští nestihli. Zvýšit domácí vedení mohl v závěru z trestného střílení Vlasák, na konečném výsledku 3:2 se již nic nezměnilo.

Vyhrály také další týmy vedoucí čtyřky, i když Slavia až po nájezdech

Shodně 2:1 uspěli dnes třetí Vítkovice a čtvrtá Sparta. Ostravský celek si poradil s nadupanými Pardubicemi doma, když ještě v 35. minutě zásluhou hostujícího Tvrdíka prohrávali domácí 0:1. Pak se ovšem trefil letos probuzený kanonýr Ujčík a v poslední třetině vsítil vítěznou branku Treille. Ve středočeském derby otáčela zápas také Sparta. V Mladé Boleslavi ji čekal nabuzený nováček, který před naplněnými tribunami dokonce vedl. Trefil se Handlovský, kterému přihrával navrátivší se kapitán Richard Král.

Do poslední části vletěla ovšem lépe favorizovaná Sparta, kterou nakonec k výhře dotlačily obvyklé opory Výborný a Broš. Prvně jmenovaný ve 47. minutě vyrovnával, když přesně tečoval Tonovu střelu, druhý poté dvacet vteřin před koncem základní hrací doby potrestal chybu v obranném pásmu domácích. Je však třeba podotknout, že Středočeši byli favoritovi soutěže více než vyrovnaným soupeřem.

Postavení lídra soutěže potvrdila v tygří aréně pražská Slavia. Ta po boji zdolala domácí bojovníky až na samostatné nájezdy, když po pětašedesáti minutách skočila boj nerozhodně 2:2. Řádil především hostující Jaroslav Bednář, který si připsal gól a asistenci a také kapitán hostí Josef Beránek. Ten proměnil rozhodující penaltu. Slavia tak nadále vede tabulku o bod před Plzní. Další bodík ztrácejí Vítkovice, Sparta pak za svým rivalem zaostává na 4. místě o bodů pět.

VÝSLEDKY:

Energie Karlovy Vary - Oceláři Třinec 2:3 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 5. Němec (Skuhravý, Kumstát), 53. Melenovský (Řezníček, Kristek) - 16. Sekeráš (Peterek, Melichárek), 55. Kanko (Výtisk), 64. Polanský. Rozhodčí: Hribik - Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 9:8, navíc D. Moravec (Třinec) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 3180.

BK Mladá Boleslav - Sparta Praha 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 41. Handlovský (R. Král) - 47. D. Výborný (Ton, Vykoukal), 60. Broš (Jan Hanzlík). Rozhodčí: Šír - Čížek, Prchal. Vyloučení: 6:7, navíc L. Procházka (Sparta) 5 min a do utkání. Využití: 1:1. Diváci: 4100.

Litvínov - Znojemští Orli 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 29. Kroupa (V. Hübl, Jenáček), 39. Branda (J. Černý, Trávníček), 46. V. Hübl (Švarný), 51. Kubát (Reichel, Lukeš) - 27. Haman (Plášek, Rýgl), 60. Erat z trest. Střílení. Rozhodčí: Kubeš - Bláha, Kostka. Vyloučení: 4:7. Využití: 2:0. Diváci: 3524.

Lasselsberger Plzeň - Geus Okna Kladno 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 16. Kracík (Straka), 19. Straka, 35. Vlasák (Fabuš) - 11. Frolík, 41. Patera (Hájek). Rozhodčí: Fraňo - Kis, Pavlovič. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. Diváci: 5743.

RI Okna Zlín - Mountfield České Budějovice 1:2 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 28. Balaštík (Galvas, Hamrlík) - 56. Kůrka (Huml, Duda), 61. Poživil. Rozhodčí: Minář - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:7, navíc Veselý (Č. Budějovice) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 3608.

Vítkovice Steel - Moeller Pardubice 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 36. Ujčík (Svačina, Šimíček), 47. Treille (Kuboš) – 24. Tvrdík (Pucher, Čáslava). Rozhodčí: Hodek - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:1. Diváci: 4326.

Bílí Tygři Liberec - Slavia Praha 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 10. Modrý (Šachl), 44. Špaček (Bartovič, Podkonický) - 7. Bednář, 45. Červenka (Bednář), rozhodující sam. nájezd Beránek.