Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spor v českém hokeji: svárem je nasazování mladých hráčů

Sport

  8:30
PRAHA - Český hokej pochopil: s mládeží máme problémy. Proto se v nejvyšších dvou soutěžích měsíce připravovala změna pravidel, jež by klubům ukládala povinnost nasazovat mladé hráče. Nejprve vznikala v symbióze svazu a týmů z extraligy a první ligy, jenže nyní je vše jinak. Téměř polovina klubů je proti regulím, kterými se budou řídit následující dvě sezony.

Dmitrij Jaškin (vpravo). foto: ČTK

Pravidlo je jasné: v následující sezoně budou moct do utkání nastoupit za jeden tým dva brankáři, patnáct hráčů bez věkového omezení, tři hráči od 20 do 22 let a dva junioři, což budou ročníky 1994 a mladší. Pak budou regule ještě přísnější, když hráčů bez omezení bude jen čtrnáct. Po dvou letech se projekt "Hokej 2015" vyhodnotí.

To se nelíbí přibližně dvanácti klubům a argumenty se většinou shodují: 1) jde o uměle vytvořený prostor pro mladé hráče, do extraligy by se měli dostat přirozenou cestou. 2) proč by nám měl někdo diktovat podmínky, když všechno platíme z vlastních peněz.

Z podzimní analýzy Českého svazu ledního hokeje však vyšla, co se týče nasazování mladých hráčů, v porovnání s dalšími zeměmi alarmující čísla: v extralize jich nastoupilo 0,6 na tým, ve Švédsku 2,2 a Finsku 2,8. Velký počet mladíků také odchází do zámořských juniorských soutěží, dle statistik se ale 95 procent nikdy nestane profesionálem.

To chtěl svaz, řídící orgán obou nejvyšších českých soutěží, změnit a tuto iniciativu celky uvítaly. Na valné hromadě APK 14. ledna si kluby slibovaly, že by změnou pravidel ušetřily desítky milionů korun na platech hráčů. Ačkoliv měly malé připomínky, s krokem, který by mladým hráčům zajistil místa na soupisce, víceméně souhlasily. Po několika jednáních byl nakonec definitivně přijat jeden z prvních návrhů.

"Valná hromada APK měla návrh na změnu pravidel od 14. ledna k dispozici a nikdo k němu neměl zásadní poznámky, naopak to bylo vnímáno celkem pozitivně. Za měsíc a půl kluby přišly s jiným řešením, které jsme odsouhlasili. Na jejich připomínky se ale diskuze znovu rozvedla a vrátili jsme se k původnímu návrhu. Proto mě překvapuje, že teď s tím někdo nesouhlasí a je proti," řekl LN člen výkonného výboru ČSLH Bedřich Ščerban, který byl předsedou pracovní skupiny, jež měla úpravu předpisů na starosti.

"Jsem zastánce pravidla z několika důvodů: zaprvé si myslím, že naše dvě nejvyšší hokejové soutěže jsou přestárle a je nutné omladit, pak je potřeba vyslat jasný signál mladým hráčům, že o ně máme zájem, aby neodcházeli do zámoří a zůstali v Česku, a třetím bodem je "trh práce", což znamená vytvořit tlak na hráčské pozice, aby došlo ke snížení nákladů pro kluby," dodal Ščerban.

Ščerban: Nechceme z hráčů vyhazovače z barů

Bedřich Ščerban při otevření nové haly v Jihlavě.

Bedřich Ščerban při otevření nové haly v Jihlavě.

Svaz nejprve odsouhlasil jeden návrh: 17 hráčů bez omezení a jeden devatenáct let a mladší. Proč došlo k té mírné úpravě?
APK změnu pravidel připomínkovala a my jsme jim vyhověli. Ukázalo se, že to první řešení nebylo úplně ideální. Rozpor byl v tom, že až by "povinný" hráč dosáhl 20. roku, pravidlo by se na něj nevztahovalo a v týmu by nejspíš vydžel jen jeden rok. Byla snaha zajistit kontinuitu a návaznost, aby ti hráči v hlavním týmu pokračovali.

Téměř polovina klubů je proti pravidlu o povinném nasazování mladých hráčů. Co na to říkáte?
Ani o tom nevím. Pravidla byla odsouhlasena na základě připomínek klubů. Je ale nutné říct, že jde o projekt na dva roky, který se následně vyhodnotí. Pokud se ukáže, že nám nepřinesl to, co jsem si představovali, tak se vyvodí důsledky. V tuto chvíli je předčasné ho hodnotit. Z našich statistik vyplývá, že v průměru týmy rozložení hráčů ve věku 20-22 let měly podle nových pravidel. Teď dojde také k jedné věci, která je podceňovaná, že pro všechny celky budou stejné podmínky.

Do jaké míry bude tato změna řešit problémy s mládeží v Česku?
Nám spousta hráčů odchází do zahraničí a věříme tomu, že u nás zůstanou, pokud uvidí, že mají šanci hrát. Mělo by se nám do hry dostat velký počet hráčů ročníků 1994 a mladší, což je kategorie pro národní tým do dvaceti let. Zároveň by také měl narůst tlak na průměrné hráče, kteří jsou u náš přepláceni. Hodně mladíků také odchází do zahraničí a odhadem 95 procent z nich se nikdy nestane profesionálních hokejistou. Většina z těch, co se vrátí do Česka, hraje nanejvýš první ligu a končí jako vyhazovači v barech a podobně, protože nemají ani středoškolské vzdělání. Máme snahu o to, dát mladým klukům prostor. Trenéry i metodiku tu máme dobré.

Regule nechrání třiadvacetileté hráče. Znamená to, že v tomto věku už lze jasně rozklíčovat jejich kvality?
Pokud se budeme bavit o zprůměrovaném hodnocení, tak hráč ve 23 letech je plně vychován a je jasné, jestli má na to se živit hokejem.

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...