26. dubna 2010 16:38, aktualizováno  17:27 Lidovky.cz > Sport > Hokej

(Staro)novým koučem hokejové reprezentace se stal Alois Hadamczik

Alois Hadamczik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alois Hadamczik. | foto: ČTK

PRAHA Otázka, kdo povede jako kouč v následujícím dvouletém období českou hokejovou reprezentaci je zodpovězena. Do funkce se po dvouleté odmlce vrací Alois Hadamczik, který minulý týden vybojoval coby trenér Vítkovic extraligové stříbro. Současný trenér reprezentace Vladimír Růžička končí po květnovém světovém šampionátu.

Téma o nové éře hokejové reprezentace, rozhovory + anketu čtěte v úterním vydání deníku

Druhým kandidátem byl současný Růžičkův asistent Josef Jandač, ale jedenáct členů výkonného výboru dalo téměř jednohlasně přednost Hadamczikovi. Také proto, že Jandač nabídku vést národní tým překvapivě odmítl.

"Zájem jsem měl do jisté doby. Pak se ale situace změnila a vyvinula jinak a já už nemohl dál čekat," vysvětlil svůj krok. "Oddaloval jsem rozhodnutí do nejpozdějšího možného termínu, ale už jsem toužil mít jistotu," dodal.

Hadamczik má za úkol do čtrnácti dnů jmenovat realizační tým. "Do ničeho jsme ho zatím netlačili. Ani nebylo třeba, aby nám ukázal nějakou koncepci. Je za ním vidět hodně práce a to je hlavní. Nyní je na Lojzovi a na Slavomírovi Lenerovi, jako šéftrenérovi svazu, jak budou dále spolupracovat," řekl k volbě předseda svazu Tomáš Král.

VÝKONNÝ VÝBOR ČESKÉHO SVAZU LEDNÍHO HOKEJE

Výkonný výbor se zabýval také mládežnickými reprezentacemi. Juniory povede Miroslav Přerost, jeho asistentem bude někdejší obránce Detroitu a mistr světa z roku 2005 Jiří Fischer, který ukončil hráčskou kariéru kvůli problémům se srdcem.

Český výběr do 18 let bude koučovat Jiří Šolc s asistentem Martinem Hostákem, sedmnáctku pak povede jako hlavní trenér světový šampion z Vídně 1996 Jiří Veber. K ruce bude mít Jakuba Petra a Švéda Klase Estmana. Toho přivedl do Česka nový svazový šéftrenér Slavomír Lener. "Dali jsme na Slávův tip. On sám to domluvil," uvedl předseda hokejového svazu Tomáš Král. "Ve Švédsku platí za jednoho z největších hokejových odborníků. Hodně si od něj slibuji," řekl Slavomír Lener.

Reprezentaci do šestnácti let povede Luděk Bukač mladší, syn kouče mistrů světa z let 1985 a 1996 a někdejší sportovní manažer Mladé Boleslavi. K ruce bude mít Davida Bruka. Hokejová generalita ještě oznámila, že bude hledat také odborníky na trénování gólmanů. "Tato pozice ještě není obsazena," dodal Lener.

Hadamczik vedl národní tým tři sezony. V roce 2006 jej dovedl na olympijských hrách v Turíně ke třetímu místu a na následujícím mistrovství světa v Rize ke stříbru. Na dalších světových šampionátech v letech 2007 a 2008

ALOIS HADAMCZIK

Datum a místo narození: 20. června 1952, Kravaře Hráčská kariéra: Opava, Nový Jičín, Kopřivnice, Havířov
Trenérská kariéra: Třinec (1984-90), Soudhofen/Něm. (1990-91), Füssen/Něm. (1991-92), Olomouc+Füssen (1992-93), Vítkovice (1993-95), Třinec (1995-99), Vítkovice (2000-01), Sparta Praha (2002-04), ČR "20" (2003-05), ČR "A" tým (2005-08), Vítkovice (2008-10), ČR "A" tým (od 2010)
Největší úspěchy: MS 2006 (Riga) - stříbro; OH 2006 (Turín) - bronz (vše s ČR); MSJ 2005 (Grand Forks) - bronz (s ČR "20"); 4x stříbro v extralize (3x s Vítkovicemi a jednou s Třincem); 2x bronz v extralize (se Spartou); postup do extraligy (s Třincem) Celková bilance: 88 utkání, 38 výher, 3 remízy, 47 porážek, skóre 257:254.

Česko pod jeho vedením vypadlo vždy ve čtvrtfinále a následně jej nahradil u národního týmu Vladimír Růžička. Ten ale na loňském MS i letošní olympiádě taktéž nepřekročil čtvrtfinálový práh.

Dosavadní trenér Vítkovic, finalisty letošní extraligové sezony, bude mít šanci díky návratu k národnímu týmu vylepšit si negativní zápasovou bilanci. Reprezentaci totiž vedl v 88 utkáních, z nichž 38 bylo vítězných a ve 47 duelech utrpěl český celek porážku. Tři utkání skončila nerozhodně.

"Moc se na vzájemnou spolupráci těším. Lojza je profesionál a já rád s profíky spolupracuji," řekl k novému kouči jeho nadřízený Slavomír Lener. "Oba máme určité představy, sedneme si a určitě se domluvíme. Sám rozhodně nemám ambice stát vedle Lojzy na střídačce. Ale uvidíme. Rád mu poskytnu jakoukoliv pomoc, o kterou bude stát," dodal Lener.

Hadamczik trénoval i juniorskou reprezentaci, kterou v roce 2005 dovedl k bronzu na světovém šampionátu hráčů do dvaceti let. Zástupci svazu dnes rozhodli také o tom, že reprezentaci do dvaceti let povede Miroslav Přerost společně s někdejším obráncem Detroitu Jiřím Fischerem.

KDO VOLIL NOVÉHO REPREZENTAČNÍHO KOUČE

Složení výkonného výboru hokejového svazu:
Tomáš Král: předseda svazu, dřív působil v Plzni
František Černík: místopředseda svazu, v sezoně byl nadřízeným Aloise Hadamczika ve Vítkovicích
Miloslav Šeba: 2. místopředseda, působí v Kobře Praha
Jaroslav Vlasák: šéf APK, řídícího orgánu extraligy,
Petr Bříza: šéf brankářské komise, manažer Sparty
Otakar Černý ml.: ekonomická komise, působil na Kladně 
Karel Jankovič: lékařská komise a ženský hokej
Jaromír Látal: metodik, dříve manažer Budějovic, působí ve Spartě
František Dvořák: má na starosti rozhodčí
Jan Trunda: sportovně technická-komise
Milan Vacke: na svazu má na starost mládež, působí v Chomutově

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz