Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hráč věnoval mozek na výzkum. Čtyři dny po smrti se mu narodil syn

Sport

  13:40
Tragický příběh Stevea Montadora, bývalého hokejisty NHL, má smutné pokračování. Kanaďanovi se totiž pouze čtyři dny po jeho náhlé smrti v 35 letech narodil syn. Navíc vyšlo najevo, že Montador se rozhodl před pěti lety věnovat svůj mozek k lékařským účelům. Jako by tušil, že zemře.

Bývalý hokejista Steve Montador ve 35 letech zemřel. foto: Getty Images

Minulý týden v neděli nalezla Montadora přítelkyně mrtvého. O čtyři dny později porodila syna, který bohužel otce nikdy nepozná. Bývalý kanadský obránce se podle všeho stal další obětí následků po četných otřesech mozku.

Tvrdé nárazy do hlavy způsobují hráčům degenerativní onemocnění mozku, příbuzné Alzheimerově chorobě. V minulosti kvůli tomu zemřeli například Derek Boogaard, Bob Probert, Rick Rypien či Wade Belak.

Právě Boogaardova smrt vyvolala řadu diskuzí a vedení NHL čelí žalobám pozůstalých, hráčů s poničeným zdravím i ostatních ještě aktivních, kteří se bojí, že skončí podobně.

Ještě než Boogard v roce 2011 zemřel, rozhodl se letos zesnulý Montador, že věnuje svůj mozek na výzkum pro lékařské účely. Aby se mohlo zjistit, jak moc smyslový orgán trpěl při hokejových zápasech. Tehdy přitom kanadský dříč hrál za Buffalo a že jeho život vyhasne, nikdo netušil.

„Nevěděl, kdy ta chvíle přijde, ale věděl, že jakmile nastane, chce darovat svůj mozek. To jen vypovídá o tom, jakým člověkem byl. Samozřejmě, že k tomu došlo až příliš brzy, ale může to někomu jinému pomoci. A to je přesně to, o co mu šlo,“ řekl zámořským médiím Craig Conroy, bývalý Montadorův spoluhráč z Calgary.

O tomto záměru jeho blízcí nevěděli, ale třeba bývalý bitkař George Parros prohlásil: „Byl hodně intelektuálně založený, hledal odpovědi na různé otázky a snažil se zjistit, jak věci fungují a jak je třeba ještě zlepšit. A když mohl darovat mozek proto, aby napomohl zjistit, jak nejlépe postupovat při otřesu mozku a podobných věcech, tak to udělal.“

Za Montadorem truchlí zámořský hokejový svět. Kdo jej poznal, měl ho rád. Pro jeho dobrosrdečnost, starostlivost, smysl pro humor. Kvůli tomu byl pohřeb velmi trýznivý. „Rve mi to srdce,“ řekl jeden z jeho spoluhráčů s slzami v očích. Pláči se neubránili ani mnozí další muži.

Montadorovi pozůstalí mezitím prolomili mlčení před zveřejněním výsledků pitvy. „Prostě přestal dýchat nebo mu dobilo srdce,“ řekl jeho bratr Chris.

ČTĚTE TAKÉ

Rodina 35letého hokejisty je přesvědčena, že za předčasnou smrt mohou právě deprese a úzkostné stavy způsobené otřesy mozku. Montador bojoval s démony v hlavě.

„Nebyl to můj bratr. Byl jako jiný člověk v jeho těle. To mi rve srdce. Chtěl být tím samým klukem, ale prostě nemohl,“ popsal Chris Montador Steveovo chování v posledním roce a půl. „Myslím, že můj bratr věděl, že odejde, i když mi to nikdy neřekl. V pětatřiceti vypadal jako sedmdesátiletý.“

Přátelé teď doufají, že otcovy vlastnosti zdědí právě narozený chlapeček. Třeba také Montador junior díky odbornému zkoumání jednou zjistí, proč už jeho táta nežije. A bude bojovat, aby další hokejisté zbytečně neumírali.

Autor: