Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Střídačky velmocí řídí tým odborníků. Může tak fungovat i český hokej?

Josef Jandač už se s Vladimírem Růžičkou u reprezentace potkal. Nynější kouč Sparty byl však v roli asistenta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Jandač už se s Vladimírem Růžičkou u reprezentace potkal. Nynější kouč Sparty byl však v roli asistenta | foto: ČTK

Většina hokejové veřejnosti se shoduje: po neúspěchu na olympiádě nastala ideální doba na změnu trenéra reprezentace. To se stane, nemělo by se však také najet na zcela jiný model koučování? Tu otázku nastolil po čtvrtfinálovém vyřazení s USA samotný Jaromír Jágr, jenž na svém facebookovém profilu napsal: "Práce u nároďáku by měla být rozložená rovnoměrně mezi víc trenérů a každý z nich by měl být zodpovědný za něco."

Na první pohled se to zdá jako hodně smělý plán, který v českých podmínkách ale nemůže fungovat. Třeba kvůli tomu, že většina koučů je zvyklá mít hlavní slovo, svou roli hrají také vztahy mezi jednotlivými trenérskými osobnostmi.

ČTĚTE K TÉMATU

"Nejsme Kanada, kde jsou zvyklí na kolektivní pojetí práce. Je to sice zajímavá myšlenka, ale zdá se mi, že do našich vod nepatří," tvrdí odborník Marek Sýkora.

Kanaďané v Soči disponovali velice silným trenérským týmem, jehož každý člen by mohl být mužem číslo 1. Jen se podívejte na ta jména: Mike Babcock (Detroit), Ken Hitchcock (St. Louis), Lindy Ruff (Dallas) a Claude Julien (Boston). Podobně věhlasný tým měly i Spojené státy.

"Hokej je dnes tak rychlý a vyrovnaný, že rozhoduje každý detail. A na ty musí být specialisté, kteří poradí. Jeden člověk už zkrátka nemůže všechno zvládnout," tvrdí televizní analytik Milan Antoš.

Kanaďané se umí podřídit

Pozor, i v trenérském týmu je určený muž, který nese hlavní zodpovědnost. Ti ostatní však mají na rozdíl od asistentů důležitější postavení a tím pádem také větší pravomoce a slovo. "Kanaďané se dokážou podřídit úspěchu, tamní hokej je zvyklý na obrovskou konkurenci. Mají jeden cíl a není tam takové ego, aby se prsili," poznamenává hokejový expert Marian Jelínek.

Našli by se takoví u nás? Jistě, vždyť třeba Růžička, jenž má nyní k reprezentaci nejblíž, hodně dá na názor svého dlouholetého parťáka Ondřeje Weissmanna. Ten sice nemá u široké veřejnosti takové jméno, v hokejových kruzích je však uznávanou kapacitou. Podobných je mnohem víc, jenže... "U nás se vyjmenovává jen určitá plejáda trenérů a o ostatních se nemluví. Máme zavedená jména a hotovo. Mezi nimi se to bude rozdávat pořád dokola," říká Sýkora.

V kanadském týmu má každý z trenérů své role. Na snímku vede trénink Mike Babcock

U Kanady má každý z trenérů svou roli. Na snímku vede trénink Mike Babcock

Jágr napsal: "Je potřeba mít specialistu na přesilovku, oslabení, sledování vlastního mužstva i soupeře, posílání hráčů na led. Prostě dát před mistrovstvím světa nebo olympiádou nejlepší odborníky dohromady." Pěkná myšlenka však má podmínku: musí se najít týmoví hráči, kteří jsou schopní otevřeně komunikovat a táhnout za jeden provaz. Jelínek mezi ně řadí Václava Sýkoru nebo Františka Výborného.

"U nás je však bohužel zvykem vztahovat všechno na sebe. Když v tom ale vyrůstáte, tak se tu člověk ani jinak neprosadí. V českém prostředí je hrozně těžké spoléhat se jeden na druhého."

O novém modelu řízení reprezentace rozhodne zítra výkonný výbor hokejového svazu, dá se však předpokládat, že velké slovo bude mít i případný nástupce Aloise Hadamczika.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...