8. května 2011 11:30 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Superbitva MS: Češi se postaví Rusku a Ovečkinovi

Alexandr Ovečkin na tréninku ruské reprezentace na MS na Slovensku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Ovečkin na tréninku ruské reprezentace na MS na Slovensku. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA S příjemnou jistotou postupu do čtvrtfinále nastoupí v neděli odpoledne čeští hokejisté do svého druhého utkání v osmifinálové skupině mistrovství světa v Bratislavě proti Rusku, za které bude poprvé hrát hvězdný útočník Alexandr Ovečkin. Úřadující světoví šampioni na turnaji doposud jako jediní neztratili ani bod a pokud uspějí i v příštím zápase, vyhrají desáté utkání na vrcholných akcích sezony za sebou.

Češi sice v Bratislavě vyhráli všechny čtyři dosavadní zápasy, zůstávají ale pevně nohama na zemi. "Tým není potřeba krotit. Daří se, jsme spokojeni a je to vidět i na tréninku. Hráči ale ví, o co se hraje, že rozhodující utkání je až to sedmé. Jsou zkušení a mají toho za sebou hodně," řekl asistent trenéra Josef Paleček.

Zatímco české mužstvo na mistrovství "šlape", hra sborné až tak přesvědčivá není. Rusové hned na úvod prohráli s Německem 0:2, ale další tři zápasy vyhráli. Na ledě však nedominovali. "Překvapilo nás, že nejsou tak aktivní do obrany. Hodně otvírají prostor, nechávají volné střední pásmo. I oni to ale vědí a trošku to změní," předpokládá Paleček. Oba finalisté loňského MS v Německu se naposledy potkali v polovině dubna v Brně, kde Češi vyhráli jednoznačně 6:3.

Zápas se povedl zejména Jaromíru Jágrovi, který si připsal gól a tři asistence. "Obě mužstva poté posílila, ale myslím si, že základ, založení útoku, obrana, přesilovky, zůstanou stejné. Jen tam budou jiní hráči. Něco by se z toho mohlo dát použít," mínil Paleček, který si dobře uvědomuje, že Rusové nebudou mít o motivaci nouzi.

Česká reprezentace na oficální týmové fotografii.

"Navíc jim přijel Ovečkin, takže to bude o něčem jiném. My se na to ale připravíme a nedáme jim nic zadarmo," řekl. Útočník Washingtonu Ovečkin přicestoval do Bratislavy dnes ráno a v poledne poprvé trénoval se sbornou. České hráče jeho premiérový start na turnaji nechává v klidu. "Tady to není o individualitách. Každý vidí jména, jména, ale to není všechno. Já jsem se o tom přesvědčil během sezony," uvedl útočník Patrik Eliáš.

"Přijel narychlo, ale je to hráč, který toho má hodně za sebou a je velice zkušený. Změna mu vadit nebude, ale zvlášť se na něj připravovat nebudeme," uvedl Paleček. V brance českého týmu nastoupí opět Ondřej Pavelec, do hry by se měl poprvé zapojit Ondřej Němec. Trenéři totiž plánují využívat všech sedm obránců, které mají k dispozici. Jako třináctý útočník by měl být připraven Petr Průcha.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.