Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Symbióza Lva a Sparty: jde o první tým a farmu?

Sport

  7:00
PRAHA - Lev a Sparta mají za sebou roční soužití. Oba pražské kluby spadají pod Sportovní Holding, proto se fanoušci extraligového celku loni v létě báli, aby se z jejich týmu nestala pouhá farma významnějšího nováčka KHL. Jak tedy jejich spolupráce probíhala? A jak bude probíhat?

Lev Praha - CSKA Moskva. Maskot týmu Lev Praha foto: ČTK

Sparta po minulém ročníku získala z Karlových Varů Petra Kumstáta. Urostlý útočník dlouhodobě patřil mezi nejlepší hráče v Česku a může být tak velkou posilou do budovaného holešovického mužstva. Sám však nevyloučil možný přesun do Lva. "Zatím mám smlouvu na Spartě a bude záležet, jak se mi bude dařit a jaké budou mít se mnou další plány, uvidíme," řekl.

To obránce Martin Ševc je v jiné situaci, neboť se Lvem podepsal dvoucestnou smlouvu. Během přípravy se pokusí prosadit do jeho sestavy, pokud se mu to nepodaří, bude hrát "jen" extraligu. "Vím, za jakých podmínek do klubu jdu. Kdyby se nedařilo, hrál bych za Spartu. Může se to stát, ale já udělám všechno, abych si vybojoval místo ve Lvu a hrál pravidelně KHL. To je můj cíl!" citoval Ševce server hokej.cz.

Přesuny v rámci holdingu

  • T. Rachůnek: Lev - Sparta - Lev
  • Sekáč: Lev - Sparta - Lev
  • Mojžíš: Lev - Sparta - Lev
  • Hunkes: Lev - Sparta
  • J. Svoboda: Lev - Sparta
  • Melicherčík: Lev - Sparta

Jaké je tedy propojení mezi těmito pražskými kluby? Co se týče reglementu KHL, tak je Sparta farmou Lva, jenže ten se musí řídit i pravidly českého svazu. Proto pokud jde hráč s dvoucestnou smlouvu ze Lva do Sparty, může v ní působit na měsíčním hostování či na obyčejný přestup. Ten s jednosměrným kontraktem musí se změnou působiště souhlasit, pak smlouvu rozvázat a v novém působišti podepsat novou. Pokud by byl proti, není možně přesun zrealizovat.

Spojení prvního týmu a farmy je známé z NHL, kde má každý celek rezervu v AHL. Hráči se pak mohou přesouvat prakticky bez omezení.

Trenér Josef Jandač, který se do Sparty vrátil ze Lva v listopadu, si prolínání hráčů pochvaluje. "Výhodné to samozřejmě je, i když výměny nebyly tak časté. Nenahrává nám český reglement, proto nedochází k volnější rotaci hráčů. Druhou věcí také je, že každý z nich chce mít v týmu určitou pozici, časté výměny i v tomto směru nejsou dobré. Ale v jakých rozměrech to bude v příští sezoně, to teď vůbec nevím," řekl LN.

Spartě v minulé sezoně při vzestupu ze dne tabulky pomohl mladý útočník Lva Jiří Sekáč. V KHL nedostával moc příležitostí, a tak se zapojil extraligy, ve které v jednadvaceti zápasech posbíral deset bodů. Poté si ho Lev však znovu stáhnul a Jandač se musel obejít bez něj.

To rival Lva Slovan Bratislava má výrazně přijatelnější podmínky. Extraligová Skalice je jeho regulérní farmou bez omezení, které má český tým, navíc ani nemusí platit výchovné za slovenské hráče. Lev za ty české v minulé sezoně vyplatil tuzemským klubům odhadem 25 milionů korun.

Rozdílná pozice Lva a Slovanu je dána především tímto faktorem: KHL měla velký zájem o to, aby expandovala právě do Prahy, o Bratislavu tolik neusilovala. Podle generálního sekretáře svazu Martina Urbana dokonce s nabídkou kompenzace za výchovné přišel sám její šéf Alexander Medveděv, aby přesvědčil ČSLH o přijmutí Lva.

Po první společné sezoně Lva a Sparty nelze říct, že by celek z extraligy byl pouhou farmou a hráči proudili spíše opačným směrem a Spartě pomáhali. Je ale otázkou, čí dres by oblékal třeba Kumstát, kdyby v české nejvyšší soutěži kraloval.