25. prosince 2016 8:03 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Téměř každý bod je rekordem. Kam až může Jaromír Jágr dojít v roce 2017?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Jaromír Jágr vyhlíží další rekordy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Jágr vyhlíží další rekordy. | foto: ČTK

PRAHA Den před Štědrým dnem se český hokejista Jaromír Jágr svým 1889. bodem v zámořské kariéře osamostatnil na 2. příčce mezi nejproduktivnějšími hráči NHL všech dob. Téměř každý Jágrův bodový úspěch už nyní znamená přepisování historických tabulek. Kam se česká 68 může dostat v roce 2017?

„Hokej miluju. Když jsem řekl, že chci hrát do padesáti, tak se všichni smáli. Já ale budu makat každý den, abych překonal další rekordy,“ řekl Jágr po překonání historického milníku. Ten nejdůležitější je však stále dost daleko.

První muž historie v celkovém počtu nasbíraných bodů v NHL Wayne Gretzky má před českou hokejovou legendou náskok 968 bodů a snad by se Jaromír nezlobil, kdybychom tento náskok nazvali nedostižným.

Reálně však brzy pětačtyřicetiletý hokejista z Kladna může pomýšlet na překonání rekordu v počtu odehraných duelů. Při dobrém zdraví by mohl vydržet ještě dvě sezony a smazat náskok Gordieho Howea, který nyní činí 103 zápasů. Na třetího Rona Francise je to ale „pouhých“ 67 utkání. Připomeňme, že Howe hrál nejlepší hokejovou soutěž světa do věku 52 let.

Pokud by se kladenskému odchovanci nadmíru dařilo, není nereálný ani postup na druhé místo za Gretzkého v počtu vstřelených branek. Ikona Detroitu Gordie Howe má na svém kontě 801 tref, Jágr nyní na třetím místě 755. Při zachování gólového trendu ze sezon po návratu z KHL by na překonání Howea mohly českému hokejistovi stačit 2-3 podařené sezony.

Vzhledem k Jágrovu věku a úloze v rámci první lajny Floridy lze ale očekávat, že na jeho kontě budou přibývat spíše přihrávky. Nyní je šestý s 1134 asistencemi, legendární obránce Paul Coffey má na pátém místě historie už jen o jednu více, další zadák Ray Bourque na místě čtvrtém pak také dosažitelných 1169. 59 asistencí Jágrovi chybí na třetího muže historie Marka Messiera.

Ve dvou statistikách je nejlepší

Nelze však zapomínat na statistiku, v níž už dlouho kraluje právě Jágr. Je jí počet vstřelených vítězných gólů v základní části. Jágrových 133 vítězných tref se bude trojici aktivních hráčů, kteří jsou v TOP 20 (Jarome Iginla 97, Alexander Ovečkin 93, Patrick Marleau 92) jen těžko dohánět.

Na druhém příčce této tabulky je se 118 trefami Phil Esposito, Wayne Gretzky se zde se svými 91 vítěznými trefami „krčí“ až na šestnáctém místě. Jágr také s 19 brankami vede historickou tabulku vítězných branek v prodloužení, jen jednu přesnou trefu pozadu je ale kanonýr Alexander Ovečkin.

Jaromír Jágr v dresu Floridy.
Jaromír Jágr děkuji fanouškům poté, co zapsal 1888. bod zámořské kariéry.

K překonání Gretzkého 2857 bodů by musel Jágr splnit své sliby a hrát v nejprestižnější hokejové soutěži světa minimálně do padesáti, navíc ve vynikající formě. Je však známo, že Jágr je perfekcionista, a i když je nesporné, že úspěch týmu staví český hokejista nejvýše, určitě po titulu „nejproduktivnější hráč historie NHL“ občas pošilhává.

  • 2Diskuse
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na Lidovky.cz