6. června 2014 10:47 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Případný konec Lva by dopad na český hokej neměl, říká šéf svazu Král

Prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král | foto: ČTK

PRAHA Hokejová KHL je ohrožením pro extraligu. Tuhle obavu má řada fanoušků a za všechny ji nahlas vyslovil reprezentační kouč Vladimír Růžička. Co si o tom myslí šéf svazu Tomáš Král, který se spolupodílel na tom, že se k nám převážně ruská soutěž před dvěma lety dostala?

"Náznaky toho, že by extraligu nějaký tým opustil, tu byly. Ale je potřeba si uvědomit, že kluby jsou dnes soukromé společnosti a jejich vlastníci se mohou svobodně rozhodovat."

Takže se teoreticky může stát něco podobného jako ve Finsku, kde do KHL zamířil Jokerit Helsinky?
Teoreticky ano, ale samozřejmě to má celou řadu formálních překážek týkajících se sportovně-technických záležitostí, které mají v řádech IIHF a českého svazu určitá omezení. Na druhou stranu to ale nic nezaručuje. Chtěl bych ale říct, že momentálně nemáme signály, že by někdo z extraligy chtěl hrát KHL. Navíc je to ekonomicky tak náročné, že si těžko dovedu představit, že by na to některý český klub dosáhl. To by musel přijít zásadní vstup zahraničního kapitálu.

Jak osobně vnímáte po dvou letech KHL v Česku?
Realita odpovídá tomu, co jsem předpokládal. Z mého pohledu KHL rozšířila hokejovou nabídku pro českého fanouška, máme možnost vidět vynikající světové hráče a výborný hokej, což se potvrdilo zejména v letošní sezoně, kdy šel Lev až do finále. Zájem fanoušků a kvalita zápasů v tomhle směru jednoznačně potvrdila, že je to pro fanoušky něco navíc.

ČTĚTE TAKÉ:

A pokud jde o vliv na extraligu?
Nepotvrdilo se, že by jí KHL odvedla fanoušky a partnery. To je snadno měřitelné a je dobře, že jsme se v tomhle na svazu nespletli. Naopak bych řekl, že třeba v první sezoně šlo do extraligy kolem 25 milionů za hráče, kteří z ní zamířili do Lva. Českým klubům jsme navíc vyjednali mimořádně výhodné podmínky při přestupech.

O co přesně se jedná?
Uvedu to na příkladu: když hráči skončí smlouva a přestoupí z Plzně do Magnitogorsku, jde zadarmo. Když jde z Plzně do Lva, ten za něj musí zaplatit tabulkovou cenu, tj. zhruba 1,5 milionu. A my jsme s KHL domluvili, že když by šel hráč ze Lva zpátky do extraligy, nebude za něj český klub platit nic.

KHL v Česku jste odsouhlasili i kvůli finanční podpoře od jednoho z majitelů Lva. Platí, že jde o částku 25 milionů ročně?
Ano, na to byla smlouva s ČKD. Teď už máme novou smlouvu, kterou jsme poslali šéfovi KHL Medveděvovi a budeme jednat dál.

Takže původní kontrakt byl na dva roky?
Ne, na začátku jsme se domluvili, že budeme každý rok uzavírat novou smlouvu.

Jak svaz peníze používá?
To jsou peníze do mládežnického hokeje. Ale jde jenom o část, protože na mládež máme rozpočet. Když jsme získali neplánovanou podporu navíc, použili jsme ji ve prospěch akademií.

Nyní ale hrozí, že Lev v Česku skončí, protože má finanční problémy. Jaké máte o situaci informace?
Zatím žádné. Vím, že se mluví o tom, že finanční situace ve Lvu není úplně jasná, ale do vnitřních záležitostí klubu detailně nevidím. Takže nejsem schopný se k tomu vyjádřit a dělat nějaké hodnocení. Ale signály, že by měl Lev skončit, nemám. A jelikož jde o český klub, tak bychom se o tom měli na svazu dozvědět, pokud by to bylo aktuální.

A kdyby přece jen Lev skončil, jaký dopad by to mělo na český hokej?
V podstatě žádný.

Jaroslav Tomas

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!