Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trapné tanečky kolem nominace se opakují každý duben. Proč se hokejisté pořád omlouvají?

Sport

  8:00
PRAHA - Kdo sleduje omluvenkářské zpravodajství před hokejovým mistrovstvím světa, má pokušení litovat reprezentačního kouče Vůjtka a manažera Lenera, kteří vytrvale obvolávají borce z NHL a potupně čekají na odpověď. Ta je nakonec skoro vždy odmítavá.

S Petrem Mrázkem se na MS počítalo. On však nechce riskovat. foto: Reuters

Kdekoho napadne cosi o nevycválané a nevděčné mládeži, jež postrádá úctu ke své zemi.

Pravda, čím dál víc českých kluků se - často pod vlivem rodičů - už odmalička upíná ke kariéře v NHL. Dres národního mužstva pro ně není hlavní metou, jako to bylo za Holíků, Hlinky či Růžičky.

Trapné tanečky kolem nominace se opakují každý duben. Slíbil. Neprošel v klubu zdravotní prohlídkou. Omluvil se... Těch odmítnutí se letos vyskytlo víc též proto, že se šampionát koná v Moskvě a že dovolenou zkrátí nejlepším krajanům v NHL zářijový Světový pohár.

Washington zvítězil nad Pittsburghem 4:3.
Ondřej Palát s číslem 18 slaví svůj gól.

Potíž ale nevězí jen na straně vlastenectvím nedotčených hráčů.

Celý český hokej totiž stíhá série hříchů z časů minulých. Hlavně se projevuje jeho dlouhodobá neschopnost vychovávat kvalitní nástupce hvězd, jež se promítala (a bohužel dál promítá) do výsledků mládežnických týmů. Výběr pro trenéry je stále nuznější.

Vždyť i před mistrovstvím v Petrohradu na jaře 2000 odřekla účast řada osobností, přesto se podařilo poskládat silný mančaft, který poté dobyl titul.

Stále se omílá skutečnost, že Češi přestali být zajímaví pro hledače talentů ze zámoří. Nyní krize naplno udeřila i na reprezentační áčko.

Kdo se omluvil před letošním šampionátem

Petr Mrázek

V Detroitu mu vypršela smlouva a nechce riskovat zranění.

Michal Neuvirth

Philadephia ho nepustila, protože ho trápí zraněné koleno.

Ondřej Pavelec

I on má potíže s kolenem a Winnipeg mu nedal souhlas.

Radko Gudas

Hrál pod injekcemi kvůli bolavému zápěstí, navíc je bez smlouvy.

Jakub Nakládal

V Calgary neprošel výstupní prohlídkou, navíc je bez smlouvy.

Michal Rozsíval

Chce se věnovat rodině, navíc je bez smlouvy a řeší budoucnost.

Tomáš Fleischmann

Necítí se v takové formě, aby hrál v prvních dvou formacích. Níž nechce.

Jiří Hudler

Na Floridě mu skončila smlouva a nechce riskovat zranění.

Jaromír Jágr

Cítí se unavený psychicky i fyzicky. Možná se šetří na Světový pohár.

Jakub Voráček

Philadelphia mu účast na šampionátu zatrhla kvůli poraněné noze.

Na draftu do NHL se každý rok výrazněji prosadí nejvýš dvě až tři naděje, což je ukrutně málo. Svaz ani založením akademií nevytvořil podmínky dostatečné pro optimální rozvoj. A tak hochy aspoň spoutal reprezentačními smlouvami, jež je mají odradit od úprku ven.

Těch pár jedinců prorazí zpravidla proto, že stihli záhy prchnout do ciziny, kde našli vhodné prostředí. Jenže pro svaz a jeho zaměstnance se tak proměnili ve zrádce. Stačí si vybavit aféru brankáře Mrázka a beka Poláška. Dostali zákaz nastoupit za „nároďák“, neb coby teenageři přestoupili z Vítkovic za oceán.

Mrázek mohl být teď českým spasitelem. Jenže se chystá k podpisu štědrého kontraktu, který ho může zajistit na doživotí. Kdyby se před jeho uzavřením v Moskvě zranil, mohl by o stamiliony korun přijít.

Aby podstoupil to riziko, musel by mít zatraceně silnou motivaci trmácet se do Ruska, podobně jako další chlapi, unavení a otlučení bitvami na úzkých kluzištích NHL.

Jaké však nasbírali zkušenosti s reprezentací? Vesměs to není žádná sláva. Častokrát při skládání soupisek slyšeli a četli si, že přednost dostanou hráči z domácích soutěží. Trenér Přerost předloni pozval nadaného Karabáčka z Kanady na sraz dvacítek do Prahy, odtud ho hnal na soustředění do Severní Ameriky, kde ho na poslední chvíli za údajné zaspání vyhodil z týmu.

Arogantní vedení. Zastaralý, až primitivní koučing. Mizerné materiální zajištění. Výprasky od velmocí. To vše kazilo dorostencům a juniorům dojmy z reprezentačních akcí. V minulosti napáchaná škoda na dětech se teď projevuje na nejvyšší úrovni. A bude se projevovat dál.

Ano, ti hoši vzešli z generace, jež není tak pokorná a skromná, jako byli Patera a spol. Jsou svým způsobem zhýčkaní. Leč taková je doba, nelze je krotit metodami z 80. let.

Oni se nahlas nevzbouří. Jejich (ne)náklonnost k národnímu mužstvu se však ukáže, až budou někdy příště povoláni na šampionát.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat