18. ledna 2015 12:05 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Třinec má rozjeto na rekord. V play off se ale hraje jinak, říká kouč

Radost hráčů Třince z gólu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radost hráčů Třince z gólu. | foto: ČTK

TŘINEC V základní části mají takovou formu, že 12 let starý rekord extraligy v počtu získaných bodů, který zatím patří Pardubicím (111 bodů), je ve vážném ohrožení. A to si k překonání milníku mohou hokejisté Třince klidně dovolit i pár nepovedených utkání. Jenže říkejte to kouči Jiřímu Kalousovi, který tým i v době, kdy je s velkým náskokem první, drží zkrátka.

„Musíme být ostražití, abychom nepolevili a nezačali něco podceňovat. Naštěstí kluci chtějí vyhrát každý zápas a výhry neberou jako samozřejmost,“ říká trenér Ocelářů. A přiznává, že už od začátku sezony vše směřuje k play-off. „Tam se totiž hraje jinak.“

Když člověk vidí váš kádr, tak si často položí otázku: je těžké trénovat takový tým?
Trénovat jakýkoliv tým je složitá záležitost, protože nároky na výsledky jsou všude a my nejsme výjimka. Ale mužstvo máme dobře poskládané, daří se nám a držíme se nahoře. I když to může být někdy úskalí, abychom nepolevili.

Jste třeba víc psycholog než trenér?
Jsem trenér, ale osobní přístup k hráčům je součástí každodenní práce. Navíc skvěle spolupracujeme s psycholožkou Šauerovou. Pokud hráči mají potřebu, obracejí se na ni. Ať už jde o jejich motivaci, hokejový a kolikrát i osobní život. A pro nás trenéry je dobře, že kluci mají po ruce odborníka.

Sám musíte zachovat přísnost, aby tým po sérii výher „nezvlčil“?
Nemusíme hráče vracet na zem, protože si sami uvědomují, že prohry mohou přijít kdykoliv. Je hezké, že se nám daří, ale hráči jsou natolik zkušení, že se nepohybují v oblacích. A to je dobře.

Už před sezonou jste říkal, že je potřeba se k roli favorita postavit čelem, přestože to není – snad kromě Sparty – zvykem. Že vy favoritem chcete být. Jak se na tuto roli připravují hráči?
Nároky, které na ně klademe. Tlak na hráče – myšleno v dobrém – je permanentní, a to nejen v utkání, ale i v tréninku a ohledně životosprávy. Nechceme polevit, i když se nám daří. Výhry nesmíme považovat za samozřejmost, protože spoustu utkání, ve kterých jsme vyhráli, jsme nebyli lepší, ale přiklonilo se k nám štěstí. A taky víme, že play off je úplně něco jiného. Musíme se na ně dobře připravit.

V hlavě už ho máte?
Směřujeme k němu od začátku sezony. Chceme, aby se návyky hráčů na ledě zautomatizovaly. Abychom to byli schopni přenést do play-off, kde se hraje jinak. Je to fyzicky nesmírně náročně, chodí se do těla, může v něm být spousta zranění a bolesti. A na to se snažíme tým připravit.

Třinec je bohatý klub. Máte při výběru posil volnou ruku?
Tu pověst o bohatém klubu vytváří média. Třinec je velmi dobře vedená organizace, klub, kde jsou bezpochyby výborné podmínky pro práci. Ale když nás nazýváte Galacticos či hokejová Barcelona, tak se směju. Že bychom byli v rozpočtu odskočeni od jiných, jsou chiméry. Tady je důležité, že hráči dostávají výplaty tak, jak mají, v tom mají jistotu. A že já si ukážu na hráče a mám ho? Tak to nefunguje. Máme rozpočet, do kterého se musíme vejít. Ale počítá se i s případy, když se na trhu ukáže nějaký zajímavý hráč.

Třeba Jakub Klepiš.
To nás trenéry potěšilo, že se ho povedlo získat. Bylo to štěstí v neštěstí, když se stal zdravotní problém Zbyňku Irglovi (měl nádor na ledvině, kterou mu lékaři vzali). Reakce klubu byla vynikající.

Jak vlastně Irglova absence zamávala s týmem?
Mělo to vliv, ale bylo skvělé, že se mužstvo semklo. Hrají pro něj, všichni s ním cítíme a držíme mu palce, aby se mohl co nejdříve vrátit. Zbyňa minulý týden dostal povolení se začít hýbat, což znamená, že může na procházky nebo třeba i plavat, aby si organismus zase zvykl na denní zátěž normálního člověka. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál. Je pod kontrolou lékařů, kteří mají hlavní slovo. Nejdůležitější je, aby byl Zbyňa v pořádku a mohl normálně fungovat.

Věříte, že stihne ještě play off na ledě?
Přál bych si to, protože je to vynikající hráč, ale rozhodně na něj netlačím. Musí se cítit v pořádku. To je prvořadé.

Třinec, Sparta i Litvínov, tedy první tři celky, mají vynikající přesilovky. Pomohl vám přísnější metr sudích, kteří častěji vylučují?
Nejde o náš tým, ale o náš hokej, abychom se byli schopni přiblížit mezinárodní scéně. Když naši hráči přišli do reprezentace, tak měli problém, že se v zápasech pískaly věci, které se u nás přehlížely. A je jenom dobře, že se chceme i v této věci přibližovat světu, protože není jednoduché držet krok.

Vy ale z přesilovek těžíte.
Je to moment, kdy se utkání může překlopit na vaši stranu. A je dobře, že jsme schopni přesilovky proměňovat, k čemu nám pomáhá i chytrost našich hráčů a jejich improvizace.

Robert Sára

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?