Třinec opanoval i osmý zápas sezony, Pardubice se po výhře nad Kometou odlepily z posledního místa

Utkání 13. kola hokejové extraligy: HC Dynamo Pardubice - HC Kometa Brno, 17. listopadu 2020 v Pardubicích. Hráči Pardubic se radují z gólu. foto: ČTK

Třinec/Pardubice - Třinečtí hokejisté zdolali ve 13. kole extraligy na svém ledě České Budějovice 6:3 a vyhráli i osmý zápas sezony. Oceláři vedli i díky gólu a přihrávce obránce Martina Gernáta ve 22. minutě už 3:0. K vítězství domácích přispěl i Matěj Stránský, který se v tomto ročníku trefil podeváté. Nováček soutěže dál čeká na první výhru, neuspěl ani na desátý pokus.
  17:03aktualizováno  21:21

České Budějovice zmrazil rychlý smolný gól. Brankář Čiliak si nepřipsal ani zásah a už lovil puk z branky, když si Gernátovu prudkou přihrávku od modré čáry srazil do vlastní sítě Venkrbec. Slovenský bek se podepsal i pod druhý gól. Po jeho křížném pasu střílel bez přípravy Jašek a odražený puk usměrnil do branky Chmielewski.

Aktivnější Třinec začal lépe i prostřední část a rychlý kontr zakončil do odkryté branky obránce Galvinš. České Budějovice rychle odpověděly, po 17 sekundách snížil z dorážky Michnáč. Domácí Marcinko ale po chytrém pasu Růžičky využil první přesilovou hru Ocelářů v zápase a ve 32. minutě našel Stránský místo mezi Čiliakovými betony. Z početní výhody se v závěru třetiny prosadili i hosté, když se trefil z mezikruží Plášil.

Pardubice poprvé získaly tři body

Jašek svým prvním gólem sezony zvýšil na 6:2 a vyhnal ve 45. minutě z branky Čiliaka, který se v Třinci před dvěma lety radoval s Brnem z mistrovského titulu. Domácí Růžička poté rozezvučel tyč. Poslední úpravu skóre tak obstaral Pýcha, který zkorigoval výsledek v 82 sekund dlouhé přesilové hře pět na tři. To ale nic nezměnilo na faktu, že Oceláři zopakovali stejný start ze sezony 2016/17, tehdy také v úvodních osmi kolech ztratili jen jeden bod.

„Konečně jsme vyhráli utkání za tři body, spadl nám kámen ze srdce. Zase to bylo od nás utkání na málo vstřelených gólů, jen dva, ale kluci bojovali. Celkově jsme se v ofenzivních věcech docela zlepšili, několikrát jsme tam během druhé třetiny Kometu zamkli,“ řekl trenér Pardubic Milan Razým.

„Vytvořili jsme si šance, ale neproměňovali je. Zkomplikovali jsme si to fatální chybou v obranném pásmu, ale bojovností a nasazením jsme to ubránili do konce. Bylo to postavené na výborném výkonu Pavla Kantora v brance,“ doplnil Razým.

Do brněnské sestavy se po více než měsíční odmlce vrátil útočník Mueller, jehož trenéři zařadili do první útočné formace. Právě on se také dostal do první šance utkání, s jeho střelou ze čtvrté minuty si ale domácí brankář Kantor bez větších obtíží poradil. Na opačné straně zahrozil o pět minut později Poulíček po Svačinově nahrávce zpoza branky, první centr Dynama ale ve velké šanci neuspěl.

Největší příležitost otevřít skóre měli Jihomoravané ve 14. minutě, kdy proti jedinému pardubickému obránci ujeli Král s Horkým. Král volil střelu a nezamířil přesně. Brňané v závěru první části hry po Mandátově podražení zamkli Pardubice v jejich pásmu, početní výhodu ale nevyužili.

Dynamo získalo vedení v úvodní druhé třetiny. Východočeši zatlačili třetí brněnskou formaci v její obraně a stihli prostřídat, unavení hosté nedokázali vyhodit a nakonec tlaku domácích neodolali. Po Mandátově střele ze strany hbitě dorazil Svačina puk za Vejmelku, jenž nedokázal kotouč před sebou zkrotit. Na druhé straně mohl kontrovat expardubický Rákos, ten ale po Muellerově střele do tyčky netrefil poloodkrytou branku.

Do dvougólového náskoku poslala Pardubice povedená souhra Camary s Tyborem proti osamocenému Freibergsovi. Kanadský útočník poslal slovenskému spoluhráči ideální pas, brzy jednatřicetiletý křídelník se bez přípravy trefil rychle a přesně.

Domácí mohli navýšit vedení v úvodu třetí části, nevyužili ale sedmnáctisekundovou výhodu pět na tři. Kometa měla možnost kontrovat Schneiderem, ten ale po zisku kotouče trefil pouze brankovou konstrukci. Hosté využili ke snížení Mandátova zaváhání v obranném pásmu, kdy pardubického útočníka snadno obral o puk Holík, předložil ho skvělým pasem zcela osamocenému Zaťovičovi a ten ve snadné pozici překonal Kantora.

„Hráli jsme slušně dozadu, zvládli jsme oslabení a tlačili se dopředu. Naše výhra je zasloužená a snad nás povzbudí směrem k dalším zápasům, nejen na derby s Hradcem Králové. Chceme vyhrávat, nebaví nás chodit se sklopenou hlavou na stadion, musíme na to navázat,“ uvedl pardubický gólman Pavel Kantor.

Kometa vrhla v závěru utkání všechny síly do útoku, nepotrestala ale Claireauxův faul vysokou holí, ač v přesilovce zamkla domácí v jejich obraně, ani následnou hru bez brankáře 111 sekund před závěrečnou sirénou. Tu zneutralizovala vysoká hůl Muellera v čase 59:36 a Dynamo si zisk plného počtu bodů pohlídalo.

„Těžko se mi zápas hodnotí. Přestáli jsme první třetinu, domácí byli brusliví a draví. Zápas jsme si prohráli ve druhé třetině, kdy nás soupeř přebruslil a zatlačil do pásma. Dostali jsme dva góly, prostřední třetina nebyla z našeho pohledu dobrá. V té třetí jsme chtěli s výsledkem ještě něco udělat, ale za druhou nám dnes nebylo přáno. Pardubice vyhrály zaslouženě,“ prohlásil trenér Komety Kamil Pokorný.

Ostatní výsledky 13.kola:

Bílí Tygři Liberec - HC Vítkovice Ridera 0:3 (0:0, 0:0, 0:3)

Branky a nahrávky: 41. L. Krenželok (Schleiss), 49. T. Kubalík (R. Polák, Dočekal), 60. Lakatoš (Polášek). Rozhodčí: Pešina, Lacina - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 3:5. Bez využití. Bez diváků.

BK Mladá Boleslav - HC Sparta Praha 2:3 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 22. D. Šťastný (Fillman), 52. Flynn (O. Najman, P. Kousal) - 22. Říčka (Pech, Buchtele), 47. Pech (Říčka, Košťálek), 62. Tomáš Dvořák (Řepík). Rozhodčí: Hradil, Kubičík - Gebaurer, Rožánek. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:2. Bez diváků.

Mountfield Hradec Králové - HC Energie Karlovy Vary 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 8. Koblasa (Šenkeřík, D. Kaše), 12. D. Kaše (Šenkeřík), 30. O. Beránek (Pulpán, L. Zábranský ml.), 35. L. Zábranský ml. (Pulpán). Rozhodčí: Sýkora, Šír - Brejcha, Gerát. Vyloučení: 7:8, navíc Hronek - M. Kadlec oba 10 min. Využití: 0:2. Bez diváků.

HC Verva Litvínov - PSG Berani Zlín 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 27. V. Hübl (F. Lukeš, Pospíšil). Rozhodčí: Hejduk, Šindel - Frodl, Komárek. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Bez diváků.

HC Olomouc - HC Škoda Plzeň 1:2 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 29. Ondrušek (T. Černý, Olesz) - 19. Gulaš (Čerešňák, Rob), 64. Mertl (Gulaš). Rozhodčí: Horák, Pražák - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. Bez diváků.