Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ukřivdil rozhodčí Slavii? Trestné střílení nařídili sudí správně

Sport

  13:21aktualizováno  13:34
KARLOVY VARY/PRAHA - Byly to klíčové vteřiny. Hokejová Slavia sahala v sobotu po postupu do čtvrtfinále play off, domácí Karlovy Vary se potácely na kraji temnoty zvané konec sezony. A pak rozčísl osud zápasu hvizd rozhodčího a slávisté zuřili. Nařídil sudí trestné střílení správně?

Karlovy Vary - Slavia. foto: ČTK

Tři minuty před koncem utkání vedla Slavia v Karlových Varech 3:2. Za tohoto stavu Pražané postupovali do čtvrtfinále play off. V čase 57:41 ale slávista Vašíček v brankovišti přidržel puk ve výstroji. Následně ho

Co říkají pravidla?

Brankoviště je bráno jako půlkruhový válec od ledu až po břevno. "Jestliže bránící hráč, vyjma brankáře, úmyslně padne na puk, uchopí ho, nebo si ho přitiskne k tělu, když se puk nachází v brankovišti jeho družstva v posledních pěti minutách zápasu, hlavní rozhodčí nařídí trestné střílení ve prospěch neprovinivšího se družstva," zní oficiální výklad pravidel.

povalili dva karlovarští útočníci a dvojice rozhodčí Jeřábek a Fraňo nařídila trestné střílení.

K němu se postavil Pech a vyrovnal. V prodloužení dokonal obrat Kumstát, čímž si vynutil dnešní čtvrtý zápas.

Slávisté zuřili. "Puk jsem nezalehl, tak ať mi pan Jeřábek ukáže, jak s dvouma frajerama na zádech bude držet ten puk nebo ho někam hodí... Fakt nevím, co jsem s tím pukem měl v ten moment dělat," bránil se urostlý slávistický bek Jiří Vašíček.

"Já sice věděl, že puk mám někde zamotaný v dresu, ale nevěděl jsem kde, a kdyby ze mě vypadl, tak za mnou stojí hráč, který by to dorazil do prázdné brány," vysvětloval Vašíček .

Úmyslné přidržení kotouče
Opačně ale kontroverzní moment viděl karlovarský kapitán Václav Skuhravý. "Jasně zalehl puk v brankovišti a za to je v takovém čase trestné střílení."

A pravidla (viz box) dávají za pravdu rozhodčím. Z opakovaného záznamu byla zcela jasná Vašíčkova iniciativa přidržet v brankovišti kotouč ve výstroji ještě před tím, než ho zalehli protihráči. Za to podle regulí musí v posledních pěti minutách utkání přijít jediný trest - trestné střílení.

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...